Wydarzenia szkoła podstawowa

rok szkolny 2023/2024

02.02.2024

Dzień Babci i Dziadka

02.02.2024

Dzień Babci i Dziadka

31.01.2024

Jasełka

Jasełka w wykonaniu klas 2 i 7b pod kierownictwem p. E. Demczuk, p. K. Kowali i p. M. Bakalarskiego.

30.01.2024

Spotkanie z gwiazdami - obserwacje zimowego nieba

30 stycznia 2024 r. grupa uczniów z klasy 4b i 5b pod opieką nauczycielki geografii wzięła udział w zajęciach warsztatowych „Zimowe spotkanie z gwiazdami”. Wcześniej młodzież nauczyła się posługiwać mapą nieba, poznała zimowe gwiazdozbiory, zapoznała się z aplikacją mobilną Stellarium, a następnie z lornetkami wyruszyła w teren.

Gdy tylko słońce zaszło za horyzont, niebo zaczęło nam odsłaniać swoje bogactwo. Trzeba było tylko opuścić zanieczyszczone światłem centrum wsi i udać się na niewielkie wzniesienie za naszą szkołą. To tam, na granatowym niebie, oglądaliśmy piękny spektakl astronomiczny. Przyglądając się bezkresowi nieba dostrzegliśmy rozświetlające nocny krajobraz, mleczne pasmo naszej galaktyki.

Niemal zaraz po zachodzie obserwowaliśmy Jowisza. Jego jasność przyćmiewała wszystko dookoła, sprawiając, że inne ciała niebieskie zdawały się przygasać w jego blasku. Niedaleko Jowisza mogliśmy podziwiać Plejady – jedną z piękniejszych gwiezdnych gromad.

Przesuwając wzrok w stronę południową, dostrzegliśmy Oriona, gwiazdozbiór, który od zawsze fascynował obserwatorów. Trzy charakterystyczne gwiazdy pasa Oriona, Betelgeza, Alnitaka i Saiph, tworzyły niezwykle piękną konstelację.

Północnego nieba strzegły Wielka i Mała Niedźwiedzica. Odnaleźliśmy na nim również Gwiazdę Polarną. Na koniec podziwialiśmy najjaśniejszą gwiazdę na naszym niebie nocnym – Syriusza. Jej błękitny blask przecinał zimową ciemność, sprawiając, że wyglądała jak mały połyskujący diamencik.

To był piękny zimowy spacer, a obserwacje nieba skłaniały do zadumy nad wielkością kosmosu i naszej kruchej egzystencji na jednej z jego planet – Ziemi.

opiekun – Alicja Kołodziejczyk

15.01.2024

Książki to klucze do innego świata

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
W naszej szkole uroczystość ta odbyła się 15 stycznia 2024. Spotkanie rozpoczęło się od przypomnienie jak należy zachowywać się w bibliotece, do czego służy biblioteka oraz jak należy szanować książki.
Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie czytelnika, mieli do rozwiązania kilka zadań przygotowanych przez panią bibliotekarkę. Pierwsze zadanie polegało na ułożeniu książkowego domina, później dzieciaki uzupełniały braki w okładkach książek. Gra w „koło fortuny” to rozwiązywanie zagadek o bohaterach książek. Ostatnie zadanie to wspólne układanie haseł o książkach. Każdy pierwszoklasista otrzymał pamiątkowy dyplom.
Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie każdy jest zawsze mile widziany.  
12.01.2024

Kiedy nauka zamienia się w sztukę

W br. szkolnym uczniowie klas V – VIII w ramach przedmiotu geografia wykonali fascynujące projekty plastyczne przedstawiające różnorodne formy ukształtowania terenu m.in.  góry, kotliny, doliny rzeczne, a także  lodowce i lądolody oraz wulkany i Układ Słoneczny. Młodzież zaprezentowała je w wyjątkowo kreatywny sposób.  Z prac uczniów powstała barwna wystawa na korytarzu szkolnym przyciągająca uwagę nie tylko samych uczniów, ale również rodziców i wielu osób odwiedzających naszą szkołę.

Klasa V – różnorodne formy terenu : góry, doliny, kotliny

Klasa VI – Układ Słoneczny

Klasa VII – krajobraz polodowcowy, lodowce, lądolody, rzekę, dorzecze, system rzeczny

Klasa VIII – wulkany

W br. szkolnym uczniowie klas V – VIII w ramach przedmiotu geografia wykonali fascynujące projekty plastyczne przedstawiające różnorodne formy ukształtowania terenu m.in.  góry, kotliny, doliny rzeczne, a także  lodowce i lądolody oraz wulkany i Układ Słoneczny. Młodzież zaprezentowała je w wyjątkowo kreatywny sposób.  Z prac uczniów powstała barwna wystawa na korytarzu szkolnym przyciągająca uwagę nie tylko samych uczniów, ale również rodziców i wielu osób odwiedzających naszą szkołę.

Klasa V – różnorodne formy terenu : góry, doliny, kotliny

Klasa VI – Układ Słoneczny

Klasa VII – krajobraz polodowcowy, lodowce, lądolody, rzekę, dorzecze, system rzeczny

Klasa VIII – wulkany

22.12.2023

Koncert kolęd i pastorałek

19.12.2023

ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE NIE MUSZĄ BYĆ NUDNE

Zajęcia logopedyczne obejmują doskonalenie sprawności narządów artykulacyjnych, wdrażają do poprawnej wymowy, rozwijają słuch fonematyczny, kształtują prawidłowy tor oddechowy, rozwijają zasób słownictwa.

W czasie zajęć uczniowie, mają możliwość nie tylko rozwijania prawidłowej wymowy, ale także kształtują prawidłowe relacje społeczne.
Tematyka zajęć dobierana jest do  indywidualnych możliwości i potrzeb każdego dziecka.
Ćwiczenia prowadzone są zgodnie z zainteresowaniami dzieci oraz tematyką świąt i ważnych dni.

Głównym celem terapii jest:

 • korygowanie wad wymowy;
 • usprawnianie zdolności komunikowania się;
 • usuwanie wad i zaburzeń komunikacyjnych;
 • kształtowanie starannej wymowy;
 • dbałość o kulturę słowa potocznego;
 • kształtowanie prawidłowego toru oddechowego, wydłużanie fazy wydechowej;
 • usprawnianie motoryki aparatu artykulacyjnego (m.in. języka, warg, żuchwy);
 • kształtowanie prawidłowych czynności fizjologicznych w obrębie aparatu mowy (tj. połykanie, żucie, odgryzanie);
 • rozwijanie słuchu fonematycznego;
 • wzbogacanie słownictwa, rozwijanie mowy opowieściowej;
 • rozwijanie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi;
 • rozwijanie umiejętności rozumienia wypowiedzi słownych;
 • uzyskanie prawidłowej artykulacji poszczególnych głosek.

Droga Mamo, Drogi Tato!

 • Jeżeli Wasze dziecko ma problemy z wymową pamiętajcie, że nie wystarczą same ćwiczenia u logopedy. Bez Waszego zaangażowania każda terapia skazana jest na porażkę.
 • Wystarczy przeznaczyć na ćwiczenia 10 – 15 minut dziennie.
 • Im wcześniej zaburzenia mowy zostaną wykryte i ustalony zostanie tok postępowania, tym terapia będzie skuteczniejsza.
 • Mowa w dużej mierze wpływa na całokształt rozwoju dziecka, w tym na jego powodzenia w szkole.
 • Ćwiczcie język, wargi i żuchwę robiąc np. miny przed lustrem
 • Okażcie cierpliwość. Terapia logopedyczna musi potrwać. Na efekty trzeba będzie poczekać, ale na pewno przyjdą.
 • Dostrzegajcie nawet najmniejszy sukces dziecka i cieszcie się razem z nim. Pozytywna motywacja wzmacnia terapię, ale daje też dziecku poczucie pewności
  i wiary we własne możliwości.
 • Wsłuchujcie się w wymowę Waszego dziecka wszędzie, nie tylko podczas terapii.
 • Nie korygujcie wymowy dziecka w obecności innych osób.
 • Mówcie poprawnym językiem, nie zniekształcajcie wyrazów np. naśladując mowę dziecka, nie nadużywajcie zdrobnień. Do prawidłowej wymowy potrzebny jest właściwie rozwinięty słuch fonematyczny.
 • Ćwicz wszędzie: w domu, samochodzie, na spacerze i podczas każdej okazji: mycie rąk, układanie zabawek
 • Sprawcie, aby ćwiczenia logopedyczne nie tylko korygowały wymowę, ale również rozwijały jego słownictwo, wyobraźnię jasność wyrażania myśli i emocji.
 • Czytajcie dziecku krótkie wierszyki, rymowanki i powtarzajcie je z nim.
 • Pamiętajcie: czas przeznaczony na ćwiczenia logopedyczne jest Waszym wspólnie spędzonym czasem i poświęcacie Go swojemu dziecku!

mgr Katarzyna Stasiowska-Jarosz

18.12.2023

SZKOLNY TURNIEJ RINGO

08.12.2023

Kiermasz świąteczny

Zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli do udziału w kiermaszu świątecznym, który organizujemy w naszej szkole od 7 grudnia. Na kiermaszu można kupić piękne ozdoby, ręcznie robione przez naszych uczniów i ich rodziców. Dochód z kiermaszu rada rodziców przeznaczy na potrzeby uczniów naszej szkoły. Kiermasz będzie czynny codziennie od godziny na korytarzu na I piętrze.

Serdecznie zapraszamy!

08.12.2023

Kiedy szkło staje się dziełem sztuki

W ubiegłym tygodniu uczniowie klasy 3b mieli okazję spróbować swoich sił w tworzeniu witraży. Pod okiem wychowawczyni dzieci poznawały techniki i narzędzia potrzebne do tego rodzaju sztuki. Każdy z uczniów wybrał własną kolorystykę, a następnie sklejał kawałki bibuły w piękne kompozycje. Efekty były zachwycające!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z zajęć w galerii poniżej.

07.12.2023

Dzień Piżamy

Z okazji Mikołajek, w naszej szkole zorganizowano niecodzienną akcję. Uczniowie, którzy chcieli uczestniczyć w zabawie, mogli przyjść 7 grudnia do szkoły w piżamach z dodatkiem koloru czerwonego. Była to okazja do pokazania swojej kreatywności i poczucia humoru. Niektórzy uczniowie przyszli w czerwonych czapkach, jeszcze inni w czerwonych skarpetach. Wszyscy bawili się świetnie i poczuli ducha świątecznego. Na koniec dnia, można było zrobić sobie zdjęcie ” mikołajkowej na ściance”.

06.12.2023

Apel z okazji Święta Szkoły - 125 lat istnienia szkoły

W związku ze Świętem Szkoły i rozpoczęciem obchodów jubileuszu 125-lecia jej istnienia, w dniu 6 grudnia 2023 roku odbył się uroczysty apel. Został on zorganizowany przez klasy czwarte pod kierunkiem swoich wychowawców: p. Katarzyny Fulara-Potoczny i mgr Iwony Pikoń.

Podczas apelu uczniowie zaprezentowali program artystyczno-muzyczny. Prezentację na temat historii i tradycji naszej szkoły przygotowała i poprowadziła pani mgr Katarzyna Fulara-Potoczny. Apel uświetnił występ chóru szkolnego pod kierunkiem pana mgr Marka Bakalarskiego, nauczyciela muzyki.

Była to piękna okazja do wspólnego świętowania i podziwiania osiągnięć naszej szkoły.

opr. mgr Katarzyna Fulara-Potoczny
Zdjęcia: Michalina Bizoń, kl. 7

06.12.2023

Spotkanie z pomocnikami Mikołaja

W naszej szkole obchodziliśmy święto Mikołaja tradycyjne 6 grudnia. W tym roku Mikołaj wraz z towarzyszami przyszedł do nas z wielkim workiem pełnym słodkości. Każdy uczeń dostał gofra, a niektórzy nawet dwa. Była to miła niespodzianka i okazja do wspólnej zabawy. Mikołaj i jego przyjaciele pozowali do zdjęć z dziećmi i nauczycielami, a potem pożegnali się z nami i pojechali dalej. Cieszymy się, że Mikołaj pamięta o nas i odwiedza nas co roku.

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za zorganizowanie tak  słodkiego i pysznego święta.

04.12.2023

POZNAJEMY WIELKICH POLAKÓW

Na początku grudnia klasa 3 B brała udział w zajęciach poświęconych sławnym Polakom. Uczniowie  poznali życie i osiągnięcia znanych ludzi. Swoją wiedzą i wykonaną pracą postanowili podzielić się z innymi kolegami i koleżankami. W klasie zorganizowaliśmy wystawę lapbooków. Trzeba przyznać, że pomysł tworzenia lapbooków bardzo spodobał się trzecioklasistom.
opr. mgr Katarzyna Stasiowska-Jarosz
04.12.2023

Szkolny Konkurs Recytatorski

Dnia 4 grudnia na bibliotecznej scenie zaprezentowali się uczniowie klas 1-3. Do konkursu przystąpiło 34 młodych recytatorów. Zaprezentowali oni wiersze J. Brzechwy, J. Tuwima, D. Wawiłow, M. Strzałkowskiej, T. Kubiaka, każdy o innym stopniu trudności recytacji. Jury wysoko oceniło wszystkie występy.
 
WYNIKI
 
klasy pierwsze
I miejsce – Stefania Paczyńska
II miejsce – Emilia Stuglik, Maria Żmuda, Michalina Młynarczyk
III miejsce – Anna Fryś, Jan Langner, Miłosz Nowak, Natalia Siwek, Oliwier Rajda
 
klasy drugie
I miejsce – Jan Łysoń, Jakub Fryś, Joanna Smaza, Marta Fijałek, Nel Hatala
II miejsce – Mieszko Wójcik, Szymon Socha, Marcelina Langner,
                    Anastazja Grudzień – Surma, Hanna Łysoń, Lena Strączek
III miejsce –  Dawid Bartula, Leon Beer,  
 Wyróżnienie  – Miłosz Kierpiec, Adam Bercal, Kuba Kukuła
 
klasy trzecie
I miejsce – Józef Młocek
II miejsce –Amelia Króliczek, Eliza Płonka,
III miejsce – Dawid Pękala, Martyna Młynarczyk, Milena Kraus,
                     Nikola Wojewodzic
Wyróżnienie – Emilia Bielska, Maja Płonka
 
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody, których fundatorem była Rada Rodziców.
opr. mgr Marta Formas
27.11.2023

Małopolski Konkurs Biologiczny

Tematem tegorocznego konkursu organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Krakowie jest „Świat zwierząt – życie i funkcjonowanie oraz zmiany ewolucyjne”. Jego celem jest rozwijanie zainteresowania biologią, poszerzenie wiedzy z zakresu zoologii, fizjologii i ewolucjonizmu. Ponadto uczniowie biorący udział w konkursie doskonalą umiejętność samodzielnego wyszukiwania, analizowania i systematyzowania informacji biologicznych oraz rozwijają umiejętność krytycznego myślenia i rozwiązywania zadań problemowych.

Miło nam poinformować, że aż trzy osoby z naszej szkoły: Amelia Moskwik, Weronika Bizoń i Martyna Dębicka zakwalifikowały się do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Biologicznego. Gratulujemy dziewczynom wszechstronnej wiedzy i życzymy powodzenia na dalszych etapach konkursu!

opr. mgr Małgorzata Pławecka

24.11.2023

Uniwersytet dzieci - Zalipie i książki

Rok akademicki rozpoczęty i u naszych studentów z 3b dużo się dzieje.
 
Czy widzieliście kiedyś wieś, w której wszystkie domy są pomalowane w różne wzory? Nie? A nasi studenci z 3b mieli okazję pojechać, oczywiście wirtualnie, do wsi Zalipie i naocznie się przekonać, że każdy dom może wyglądać inaczej dzięki wspólnej pracy. W klasie wykonali talerze ozdabiając je różnego rodzaju wycinankami.
Na zajęciach o książkach odwiedzili pracownię ilustratora książek. Dowiedzieli się o tym w jaki sposób wykonywane są ilustracje  i jakich materiałów można użyć. Na zajęciach każdy wykonał ilustrację do ulubionej książki.
 
op. mgr Katarzyna Stasiowska-Jarosz, mgr Marta Formas
 
23.11.2023

Dyskoteka andrzejkowa

22.11.2023

„Poczuj chemię do fizyki” – nauka przez zabawę

W dniu 22 listopada b.r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole pana Mikołaja z „Grupy Zaelektryzowani” z Lublina, który poprowadził dla uczniów klas 1-VIII fascynujący pokaz pt. „Poczuj chemię do fizyki”. Była to niecodzienna lekcja, która pokazała, jak fizyka i chemia mogą być ciekawe i zaskakujące, nawet dla najmłodszych uczestników. Pan Mikołaj zaprezentował wiele eksperymentów, m.in. z helem, ciekłym azotem, spalaniem wodoru i innymi zjawiskami fizycznymi i chemicznymi.       

opr. mgr Ewa Polak-Leśniak

21.11.2023

Szkolny Konkurs Wiedzy o Zdrowiu

W dniu 21 listopada odbyła się piąta edycja Szkolnego Konkursu Wiedzy o Zdrowiu dla uczniów klas V-VIII szkoły podstawowej. Głównym jego celem jest upowszechnianie zasad profilaktyki zdrowotnej oraz uświadomienie młodzieży własnej odpowiedzialności za ochronę zdrowia. Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych, wzięło w nim udział 31 osób, najliczniej reprezentowanymi oddziałami były klasy: 5b i 8.

Prawdziwymi znawcami tajników zdrowia okazali się uczniowie następujących klas:

Klasy V-VI

I miejsce – Antoni Tomiczek  z klasy 5b

Klasy VII-VIII

I miejsce – Natalia Frasunek i Nikola Jończyk z klasy 8

Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród ufundowanych przez Radę Rodziców odbyło się w czasie apelu z okazji Święta Szkoły.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom dobrej znajomości zagadnień z zakresu profilaktyki prozdrowotnej i zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku szkolnym.

20.11.2023

Dzień Życzliwości

Dzień życzliwości w naszej szkole to wyjątkowa okazja, aby pokazać innym, jak bardzo ich szanujemy i doceniamy.
W tym dniu staraliśmy się być uprzejmi, pomocni i życzliwi dla wszystkich jeszcze bardziej niż zwykle: uśmiechaliśmy się do siebie, służyliśmy dobrą radą, roznosiliśmy dobre myśli, chwaliliśmy innych za dobrze wykonane zadania lub osiągnięcia.
Dzień życzliwości była to także okazja, aby ubrać się w różnych odcieniach żółtego koloru.
Dla nas ten dzień był inspiracją do tego, aby być życzliwym każdego dnia i rozsiewać dobro wokół siebie.
14.11.2023

XXX Gminny Konkurs Ekologiczny

W dniu 14 listopada w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie odbyło się ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród dla uczniów szkół podstawowych, którzy brali udział w XXX Gminnym Konkursie Ekologicznym. Tematem konkursu dla uczniów klas 4-6 było zaprojektowanie i wykonanie dowolnej eko-zabawki wykonanej z materiałów ekologicznych lub surowców wtórnych. Miło nam poinformować, że Victoria Boba z klasy 4b i Natalia Młynarczyk z klasy 5a zdobyły III miejsce.

Zadaniem uczniów klas 7-8 było przedstawienie pracy pisemnej w formie ,,listu do sąsiada”’. Celem listu było zachęcenie go do oszczędzania wody oraz gromadzenia wody deszczowej w celu jej wykorzystania w gospodarstwie domowym. W liście należało przekonać adresata, że takie postępowanie jest właściwe i będzie miało korzystny wpływ na środowisko i dla przyszłych pokoleń. Piękny list w tej kategorii wiekowej napisał Szymon Siwiec z klasy 8, który zajął  II miejsce.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu kreatywności przy wykonywaniu projektów ekologicznych zabawek, trafnych argumentów przemawiających za koniecznością oszczędzania zasobów przyrody oraz życzymy dalszych  sukcesów.

Poniżej prezentujemy dokumentację fotograficzną ze strony:

https://www.mamnewsa.pl/magazyn/gminny-konkurs-ekologiczny-najlepsi-otrzymali-nagrody

opr. mgr Małgorzata Pławecka
14.11.2023

Apel z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości

Fotorelacja apelu

14.11.2023

LISTOPAD W KLASACH PIERWSZYCH

Historia Polski obfituje w wiele ważnych i doniosłych wydarzeń. Niemal każdy miesiąc moglibyśmy nazwać miesiącem pamięci narodowej . Pod tym względem listopad jest szczególnie wyjątkowy, stanowi symbol miłości do Ojczyzny, ukazuje walkę o wolność, wiarę, zwycięstwo.

Miniony listopad były w naszej szkole okresem intensywnej pracy w tym zakresie. Również klasy pierwsze uczestniczyły  w tych przedsięwzięciach.  Włączyliśmy się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu” poprzez wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” 10 listopada o symbolicznej godzinie 11:11.

10.11.2023

„Szkoła do hymnu” 2023

03.11.2023

Taneczne przerwy

27.10.2023

Ślubowanie klas pierwszych

27.10.2023

26 Międzynarodowe Targi Książki w stolicy Małopolski

Przez 4 dni Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków było miejscem spotkań z literaturą, ale i przestrzenią do dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego. To właśnie tutaj spotkali się ludzie w różnym wieku, z różnych krajów, miast i środowisk. Wszyscy przyszli w jednym celu   wspólnie uczestniczyć w Święcie Książki, którego hasłem był cytat z wiersza „Urodziny” Wisławy Szymborskiej „Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata”.
Dnia 27 października grupa 40 uczniów z kl. 6-8 wraz z opiekunami wyruszyła na spotkanie z książką. Po wejściu do hali każdy z nas rozpoczął poszukiwania ciekawych książek, niektórzy łowili autografy znanych i cenionych pisarzy, tj. Thomas Arnold, Monika Kowaleczko-Szumowska czy Mariusza Szczygła, pasjonaci gier planszowych pochłonięci byli budowaniem i zdobywaniem kolejnych osad, a nauczyciele uczestniczyli w spotkaniu z panem Jakubem Tylmanem,autorem książki pt. „Jak pokolorować szkołę”. Pomimo zmęczenia jakie nam towarzyszyło wróciliśmy zadowoleni i pełni dobrych wspomnień. Mamy nadzieję, że za rok znowu tam wrócimy.
Poniżej prezentujemy fotorelację z naszego wyjazdu.
 
opr. Marta Formas
17.10.2023

Wycieczka pociągiem do Wadowic

17 października klasy II i III wybrały się na szkolną wycieczkę pociągiem do Wadowic. Dla wielu uczniów była to pierwsza taka podróż. Dostarczyła ona wielu emocji. W Miejskim Centrum Kultury w Wadowicach, mieliśmy możliwość  obejrzenia pełnego wzruszeń filmu pt.: „O psie który jeździł koleją”. Jest to  Przepiękna historia o sile przyjaźni, wiernym psie oraz o wierze w cud zakończonej happy endem.

opr. mgr Katarzyna Stasiowska-Jarosz
06.10.2023

Szkolny Konkurs „Mistrz Tabliczki Mnożenia”

6 października 2022 roku odbyła się 4 edycja Szkolnego Konkursu „Mistrz Tabliczki Mnożenia”, w której wzięli udział wszyscy obecni w tym dniu uczniowie. Rywalizowali oni w 3 kategoriach: klasy III, klasy IV-V oraz klasy VI – VIII.

Uczestnicy mieli za zadanie napisać w ciągu 3 minut krótki test ze znajomości tabliczki mnożenia. W tym roku nie obyło się również bez dogrywki wśród klas trzecich, gdzie maksymalną liczbę punktów do zdobycia uzyskało dwóch uczniów. 

Wyniki konkursu

 MISTRZOWIE TABLICZKI MNOŻENIA:

Mistrz Tabliczki Mnożenia  klas III

– Józef Młocek  III a

Mistrz Tabliczki Mnożenia  klas IV-V

– Adam Króliczek V a

Mistrz Tabliczki Mnożenia  klas VI – VIII

– Piotr Ćwiartka VI a

GRATULUJEMY!!!!

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród dla zwycięzców.

Organizatorzy konkursu 

Ewa Polak-Leśniak – koordynator

Lidia Hrapkowicz

06.10.2023

III rodzinny rajd górski

06.10.2023

Fundacja Uniwersytet Dzieci

Fundacja Uniwersytet Dzieci powstała w 2007 roku dzięki determinacji trzech założycielek, które chciały rozwijać ciekawość dzieci w niebanalny sposób. Postanowiły, że na setki dziecięcych pytań odpowiedzą naukowcy, a wiedza i fascynacja światem nauki będzie rozwijać się dzięki eksperymentom, zabawie, popełnianiu błędów i wyciąganiu wniosków. W swoich działaniach odwołały się do doświadczeń pierwszego uniwersytetu dziecięcego, który narodził się w Tybindze.
 
Nasza szkoła w tym roku szkolnym  przystąpiła do realizacji projektu edukacyjnego wspólnie z ekspertami Uniwersytetu. Do nauki przez zabawę została zgłoszona klasa 3b. Na początku października dzieci odebrały swoje indeksy i tym samym stały się pełnoprawnymi studentami Uniwersytetu Dzieci. Uczniowie mają już za sobą dwa zajęcia projektowe, w trakcie których rozwijali swoją wyobraźnię oraz doskonalili wiedzę dotyczącą emocji i empatii. Zajęcia są oparta na zabawie i współpracy, rozwijają kompetencje społeczne, umiejętność krytycznego myślenia oraz poznawanie świata przez działanie.
Poniżej prezentujemy zdjęcia z dotychczasowych działań. Cdn.
 
opr. mgr Katarzyna Stasiowska-Jarosz, mgr Marta Formas
26.09.2023

Międzynarodowy Dzień Języków Obcych

„Zwiedzamy Europę” to inicjatywa zorganizowana przez nauczycieli języków obcych z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Języków Obcych, która ma na celu promować naukę języków obcych i zwiększyć świadomość kulturową.

W ramach tego projektu, każda klasa otrzymała zadanie przygotowania projektu o jednym z krajów europejskich.

Poniżej znajdziecie przykłady plakatów, które stworzyli nasi zdolni uczniowie.

Mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi nasi uczniowie nie tylko poszerzyli wiedzę o Europie, ale także poznali nowe języki  i kultury.

Opracowanie i zdjęcia: Nauczyciele języków obcych

21.09.2023

Projekt "Zwiedzamy Europę"

W trakcie wycieczki przedmiotowej z biologii uczniowie klasy piątej zwiedzili ZOO w Krakowie, które jest wpisane do prestiżowego Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Usytuowanie ogrodu w Lasku Wolskim sprzyja spacerom i wypoczynkowi. Na obszarze 20ha znajdziemy około 1300 zwierząt, przedstawicieli ponad 270 gatunków. Bardzo ciekawym miejscem jest otwarty kilka lat temu obiekt dla pingwinów Humboldta, które zasiedlają skalistą plażę, sztuczne skały i dwa baseny.

Krakowskie ZOO jest ośrodkiem hodowlanym, w którym rozmnaża się wiele cennych gatunków zwierząt. Liczną grupę stanowią tu zwierzęta ginące i zagrożone wyginięciem m.in.: żyrafa Rothschilda, koń Przewalskiego, hipopotam karłowaty, panda mała, pantera śnieżna, tygrys amurski, wilk grzywiasty, antylopa addaks, lemur wari i katta, tamaryna cesarska, słoń indyjski, kondor wielki, pingwin Humboldta, bażant annamski.

Podczas wrześniowej wycieczki zwiedziliśmy także najstarszy istniejący w Polsce ogród botaniczny, założony w 1783r. z inicjatywy Hugona Kołłątaja. Mogliśmy w nim podziwiać blisko 8 tysięcy gatunków i odmian roślin zgrupowanych w działach edukacyjnych, szklarniach oraz kolekcjach ozdobnych. Warto wspomnieć, że na terenie Ogrodu Botanicznego UJ znajduje się 11 pomników przyrody, spośród których największym i najstarszym jest okazały „dąb Jagielloński”, którego wiek szacuje się na 250 lat.

W szklarniach zwiedzanego przez nas ogrodu poznawaliśmy bogactwo szaty roślinnej różnych stref klimatycznych na Ziemi, zaobserwowaliśmy ciekawe formy ekologiczne roślin i ich przystosowania do zmiennych warunków środowiska. Naszą uwagę zwróciła bogata kolekcja epifitów, sukulentów, palm i roślin owadożernych. W czasie spaceru po ogrodzie zachwycały nas także barwne rabaty z przepięknymi kompozycjami kwiatowymi, a na drzewie zaobserwowaliśmy dzikie pszczoły.

Na zakończenie zwiedziliśmy Muzeum Ogrodu Botanicznego, w którym znajduje się najstarsza polska kolekcja botaniczna, związana ściśle z działalnością naukową i dydaktyczną Uniwersytetu Jagiellońskiego.

opr. mgr Małgorzata Pławecka

15.09.2023

XVII Ogólnopolski Rajd „Z Tobą na Groń”

21 września 2023 r. klasy 7 i 8 wraz z opiekunami p. L. Hrapkowicz, p. A. Kołodziejczyk, p. B. Kierczak oraz ks. M. Samkiem wzięły udział w XVII Ogólnopolskim Rajdzie „Z Tobą na Groń”.

Głównym zamysłem tego przedsięwzięcia jest oddanie hołdu i ofiarowanie własnej słabości przez osoby niepełnosprawne św. Janowi Pawłowi II na górze jego imienia w Beskidzie Małym, w warunkach pełnej integracji z uczniami szkół masowych i społecznością lokalną. O 9.30 wszyscy razem ruszyliśmy w kierunku Gronia JP II szklakiem serduszkowym. Wędrówce towarzyszyły wspólne śpiewy i wesołe rozmowy. Po drodze podziwialiśmy jesienne barwy i malownicze krajobrazy Beskidu Małego. Po dotarciu do celu wzięliśmy udział we Mszy św. odprawionej na szczycie w Kaplicy Ludziom Gór, a następnie biesiadowaliśmy razem przy schronisku.

Dziękujemy Organizatorom Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno – Wychowawczemu w Kaczynie oraz Polskiemu Towarzystwu Turystyczno – Krajoznawczemu odział „Ziemia Wadowicka” za zaproszenie, ciepły posiłek  i pamiątkowy puchar.

opr. mgr Alicja Kołodziejczyk 

15.09.2023

Chcemy czystych Beskidów!

15 września 2023 r. klasy IV – VIII po raz kolejny wzięły licznie udział w akcji ekologicznej „Czyste Beskidy”, której współorganizatorem jest andrychowskie Koło PTTK „Chałupa”. Celem akcji jest uwrażliwianie na problem zanieczyszczenia szlaków górskich przez tzw. pseudo turystów, a także kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży. Akcja miała charakter pracy społecznej na rzecz środowiska. Zaopatrzona w worki i rękawiczki młodzież naszej szkoły wraz z opiekunami ruszyła na szlaki Beskidu Andrychowskiego. W tym roku sprzątaliśmy szlak czarny i serduszkowy na Groń JP II i Leskoweic , szlak na Klimaskę oraz czerwony szlak z Leskowca , przez Smrekowicę, )( Pod Mlada Horą, Rezerwat Madohora , aż do górnej stacji wyciągu narciarskiego „Pracica”. Klasy IV sprzątały odcinek szlaku św. Jakuba w pobliżu budynku szkoły. Ciepła i słoneczna pogoda sprzyjała wędrówce, podziwianiu pięknych beskidzkich krajobrazów i integracji zespołów klasowych. Oprócz śmieci  znieśliśmy z gór mnóstwo grzybów.

Dziękujemy bardzo Organizatorom i Sponsorom za zadbanie o naszą młodzież w postaci pakietu startowego na drogę, transportu oraz miłą niespodziankę – vouchery do Magicznej Osady.

mgr Alicja Kołodziejczyk – szkolny koordynator akcji

04.09.2023

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

Z dumą ogłaszamy rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2023/2024. To wyjątkowy moment, który przynosi ze sobą wiele nadziei, nowych wyzwań i możliwości edukacyjnych dla naszych uczniów, nauczycieli i rodziców. Po wakacjach uczniowie wracają do murów naszej szkoły, aby spotkać przyjaciół i nauczycieli. To chwila radości, śmiechu i emocji. 

Nowy rok szkolny to okazja do rozpoczęcia świeżej strony w podróży ku wiedzy. Dla naszych uczniów to czas, kiedy mogą dążyć do nowych celów, rozwijać swoje pasje i zdobywać umiejętności, które pomogą im osiągnąć sukcesy w przyszłości.

Rozpoczęcie roku to również czas, aby wyznaczyć cele i plany na nadchodzący okres nauki. Zachęcamy uczniów do określenia, czego chcą osiągnąć, i do wytyczenia ścieżki, która pomoże im osiągnąć sukces.

Rozpoczęcie roku szkolnego przynosi ze sobą nowe doświadczenia, zarówno w dziedzinie edukacyjnej, jak i społecznej. Uczniowie będą mieli okazję poznać nowych kolegów, uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych i rozwijać swoje zainteresowania.

Dla rodziców to czas, kiedy angażują się w życie swoich dzieci, oferując im wsparcie i motywację do nauki. Dziękujemy rodzicom za zaufanie i współpracę w procesie kształcenia.

Razem, jako społeczność szkolna, jesteśmy gotowi na kolejny rok pełen wyzwań i osiągnięć. Życzymy wszystkim uczniom udanego roku szkolnego, pełnego sukcesów i satysfakcji z nauki. Razem możemy osiągnąć wielkie rzeczy!

Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej, gdzie znajdziecie najważniejsze informacje, aktualności i wydarzenia związane z życiem naszej szkoły. Razem tworzymy przyszłość!

opr. mgr Katarzyna Fulara-Potoczny

Fundacja Uniwersytet Dzieci powstała w 2007 roku dzięki determinacji trzech założycielek, które chciały rozwijać ciekawość dzieci w niebanalny sposób. Postanowiły, że na setki dziecięcych pytań odpowiedzą naukowcy, a wiedza i fascynacja światem nauki będzie rozwijać się dzięki eksperymentom, zabawie, popełnianiu błędów i wyciąganiu wniosków. W swoich działaniach odwołały się do doświadczeń pierwszego uniwersytetu dziecięcego, który narodził się w Tybindze.
 
Nasza szkoła w tym roku szkolnym  przystąpiła do realizacji projektu edukacyjnego wspólnie z ekspertami Uniwersytetu. Do nauki przez zabawę została zgłoszona klasa 3b. Na początku października dzieci odebrały swoje indeksy i tym samym stały się pełnoprawnymi studentami Uniwersytetu Dzieci. Uczniowie mają już za sobą dwa zajęcia projektowe, w trakcie których rozwijali swoją wyobraźnię oraz doskonalili wiedzę dotyczącą emocji i empatii. Zajęcia są oparta na zabawie i współpracy, rozwijają kompetencje społeczne, umiejętność krytycznego myślenia oraz poznawanie świata przez działanie.
Poniżej prezentujemy zdjęcia z dotychczasowych działań. Cdn.
 
opr. mgr Katarzyna Stasiowska-Jarosz, mgr Marta Formas
Fundacja Uniwersytet Dzieci powstała w 2007 roku dzięki determinacji trzech założycielek, które chciały rozwijać ciekawość dzieci w niebanalny sposób. Postanowiły, że na setki dziecięcych pytań odpowiedzą naukowcy, a wiedza i fascynacja światem nauki będzie rozwijać się dzięki eksperymentom, zabawie, popełnianiu błędów i wyciąganiu wniosków. W swoich działaniach odwołały się do doświadczeń pierwszego uniwersytetu dziecięcego, który narodził się w Tybindze.
 
Nasza szkoła w tym roku szkolnym  przystąpiła do realizacji projektu edukacyjnego wspólnie z ekspertami Uniwersytetu. Do nauki przez zabawę została zgłoszona klasa 3b. Na początku października dzieci odebrały swoje indeksy i tym samym stały się pełnoprawnymi studentami Uniwersytetu Dzieci. Uczniowie mają już za sobą dwa zajęcia projektowe, w trakcie których rozwijali swoją wyobraźnię oraz doskonalili wiedzę dotyczącą emocji i empatii. Zajęcia są oparta na zabawie i współpracy, rozwijają kompetencje społeczne, umiejętność krytycznego myślenia oraz poznawanie świata przez działanie.
Poniżej prezentujemy zdjęcia z dotychczasowych działań. Cdn.
 
opr. mgr Katarzyna Stasiowska-Jarosz, mgr Marta Formas

17 października klasy II i III wybrały się na szkolną wycieczkę pociągiem do Wadowic. Dla wielu uczniów była to pierwsza taka podróż. Dostarczyła ona wielu emocji. W Miejskim Centrum Kultury w Wadowicach, mieliśmy możliwość  obejrzenia pełnego wzruszeń filmu pt.: „O psie który jeździł koleją”. Jest to  Przepiękna historia o sile przyjaźni, wiernym psie oraz o wierze w cud zakończonej happy endem.

opr. mgr Katarzyna Stasiowska-Jarosz