Wizyta w Mini Centrum Nauki Science Point ATH 2.0

21 marca 2023 r. – opr. M. Pławecka

W pierwszy dzień astronomicznej wiosny odwiedziliśmy Mini Centrum Nauki Science Point ATH 2.0, przygotowane przez Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej. Na miejscu zwiedziliśmy trzy popularnonaukowe wystawy pod wspólną nazwą „Zobaczyć, dotknąć, zrozumieć”:

► „Machiny Leonarda da Vinci” –  to unikalna wystawa składająca się z ponad 50 eksponatów, które stanowią wierne repliki projektów Mistrza.

► „Umysł przyłapany” – interaktywne stoiska obrazujące, jak ludzki mózg z wykorzystaniem zmysłów buduje obraz otaczającego nas świata oraz umożliwiające doświadczenie „pułapek” zastawianych przez nasz umysł.

► „Barwy” – to ekspozycja nawiązująca swoją tematyką do optyki i zjawisk fizycznych odpowiedzialnych za powstawanie barw, a także do sposobu ich postrzegania.

Zwiedzana przez nas wystawa zachęcała do samodzielnego eksperymentowania i aktywnej zabawy. Dzięki niej uczniowie mogli zrozumieć zjawiska fizyki zachodzące w otaczającym nas świecie, w szczególności związane z optyką, a także zawiłości ludzkiego umysłu, zasady mechaniki, inżynierii i wiele innych. Nasza wizyta w Science Point ATH 2.0 była fascynującą przygodą, którą będziemy długo pamiętać.

Amelia Moskwik finalistką Małopolskiego Konkursu Biologicznego

21 marca 2023 r. – opr. M. Pławecka

Tematem tegorocznego konkursu dla uczniów szkół podstawowych była podróż do świata roślin. Wszystkich uczestników obowiązywała wiedza i umiejętności określone w podstawie programowej z biologii dla II i III etapu edukacyjnego na poziomie rozszerzonym, ponadto treści zawarte w literaturze konkursu dotyczące złożonych zagadnień z fizjologii roślin, ich różnorodności oraz właściwości leczniczych tych dziko rosnących.

Podczas pisania testów uczestnicy rozwiązywali zadania oparte na pracy z tekstem źródłowym oraz odczytywali, analizowali i interpretowali informacje z rysunków, schematów, wykresów. W tegorocznej edycji konkursu położono nacisk na praktyczny aspekt nauk biologicznych, uczniowie musieli wykazać się umiejętnością planowania doświadczeń, formułowania problemów badawczych i hipotez, ich weryfikowania oraz wyciągania prawidłowych wniosków. Trudnymi zagadnieniami do opanowania były cykle rozwojowe roślin, regulatory ich wzrostu i rozwoju oraz substancje czynne występujące w ziołach i przyprawach. Bardzo złożone zagadnienia dotyczące ruchów roślin oraz procesów warunkujących bierny i czynny transport wody wymagały dogłębnego zrozumienia procesów fizjologicznych, zjawiska osmozy i dyfuzji.

Tylko dwie osoby z naszej gminy zakwalifikowały się do ostatniego etapu Małopolskiego Konkursu Biologicznego dla uczniów szkół podstawowych. Cieszymy się, że nasza Amelia była jedną z nich, gratulujemy jej wysokiego wyniku, uzyskania tytułu FINALISTKI oraz życzymy dalszych sukcesów na polu naukowym!

Warsztaty wychowawczo-profilaktyczne

20 marca 2023 r. – opr. K. Dusik-Szlósarczyk

W marcu 2023 r. uczniowie klas 3a i 3b spotkali się na warsztatach wychowawczo-profilaktycznych z P. Anną Łysoń- pracownikiem OPS Dział Profilaktyki Środowiskowej w Andrychowie. Zrealizowany temat pt. „Rysia i Tolek na Cyber-Zachodzie”, miał na celu zapobiegać e-uzależnieniom poprzez dostarczenie wiedzy na temat zagrożeń związanych z uzależnieniami behawioralnymi oraz kształtował ważne umiejętności psychospołeczne obniżające ryzyko uzależnienia. Karty pracy stanowiły przydatne narzędzie interaktywnej pracy.

Również w marcu uczniowie klas 4a i 4b spotkali się z Panią Anią na warsztatach pt. „Papierosy?- Nie dziękuję, nie śmierdzę!”. Celem spotkania było poznanie zasad dbania o zdrowie oraz konsekwencje jakie ponosi organizm w przypadku zaniedbania. Program miał na celu również kształtować postawy wolne od nałogów i postawy asertywne. Treści zrealizowanych programów poruszały kwestie pomocy w trudnych dla ucznia sytuacjach oraz miejsca i osoby, do których może się on udać.

Pomagamy

22 marca 2023 r. – opr. Edyta Tomczyk

W Naszej szkole została zorganizowana zbiórka w ramach akcji „GÓRA GROSZA”, środki z akcji zostały jednak przeznaczone w tym roku na szczytny cel pomocy i Ratowania małej Zosi Pająk. Dzięki hojności naszych rodziców i uczniów mogliśmy przekazać na ten cel kwotę 790 zł. Zostały wpłacone na konto Zosi w „SIEPOMAGA.pl”

Spotkanie z żołnierzami

10 marca 2023 r. – opr. Bernadetta Kierczak, Jarosław Szklarczyk

W piątek 10.03.2023r. w Naszej szkole odbyło się spotkanie „Żywa lekcja historii Wojska Polskiego”. Mieliśmy okazję oglądać wystawę pamiątek z okresu II wojny światowej. Właścicielem kolekcji pamiątek i mundurów jest Pan Lucjan Lubas – miłośnik, pasjonat.  Dzięki niemu mogliśmy się dowiedzieć wielu ciekawostek. Swoją wiedzą dzielił się z nami także  Paweł Kołaczyk współorganizator i koordynator do spraw logistycznych.
Mieliśmy także wielką przyjemność wysłuchać „Drogi do gwiazd” Płk pil. dr Czesław Czyż, naszym gościem był także Jan Olszewski członek zarządu klubu seniorów lotnictwa z Bielska Białej.

"Pamiętnik Czarnego Noska"

8 marca 2023 r. – opr. K. Stasiowska-Jarosz

Zastanawiacie się zapewne, kto to taki ten Czarny Nosek? Odpowiedź brzmi: miś, który mieszkał w redakcji pewnego czasopisma. Jak się tam znalazł i jakie miał przygody? – to odkrywali uczniowie klasy 3b. Po przeczytaniu tej ciekawej książki sami tworzyli swoje pamiętniki.

EUROPEJSKI DZIEŃ LOGOPEDY

6 marca 2023 r. – opr. K. Stasiowska-Jarosz

6 marca obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy. W tym dniu w naszej szkole zostały przeprowadzone grupowe zajęcia logopedyczne. Zarówno przedszkolaki jak
i uczniowie klas 1-3 dowiedziały się na czym polega praca logopedy i co powinniśmy robić, żeby pięknie i poprawnie mówić.

W czasie spotkania z logopedą dzieci usprawniały pracę aparatu artykulacyjnego, ćwiczyły prawidłową i wyrazistą wymowę głosek, usprawniały percepcję słuchową
i uczyły się prawidłowego oddychania. Nie zabrakło także „słodkiej” gimnastyki buzi
i języka, gier logopedycznych i łamigłówek. Wszyscy bardzo chętnie uczestniczyli 
w przygotowanych zajęciach, a proponowane ćwiczenia sprawiły niektórym wiele śmiechu i radości.

Dodatkowo przeprowadzony został logopedyczny konkurs plastyczny „Łamańce językowe” .

 

"Dzień Piżamy" w obiektywie 😁

3 marca 2023 r. – opr. K. Paczyński

Spotkanie z gwiazdami 🙂

2 marca 2023 r. – opr. A. Kołodziejczyk

1 marca 2023 r. po zapadnięciu zmroku grupa uczniów z koła przyrodniczego „Młodzi tropiciele przyrody” wraz z opiekunem wyruszyła na obserwacje wieczornego nieba. Tuż po zmroku po zachodniej stronie nieba mogliśmy obserwować niezwykłe zjawisko koniunkcji Wenus i Jowisza. Występuje ono wtedy, kiedy dwie planety leżą w tym samym miejscu na niebie, czyli kiedy ich pozycje pokrywają się, albo prawie pokrywają.
Przez lornetki podziwialiśmy morza i kratery Księżyca oraz znajdującą się blisko niego czerwoną planetę – Marsa. Pięknie prezentowały się Plejady, Syriusz oraz Gwiazdozbiór Oriona, jeden z najjaśniejszych i najbardziej znanych gwiazdozbiorów nocnego nieba. W Mieczu Oriona obserwowaliśmy Wielką Mgławicę Oriona (M42). Na północnym niebie odnaleźliśmy Wielki Wóz, który doprowadził nas do Gwiazdy Polarnej i Małej Niedźwiedzicy. Odnaleźliśmy również charakterystyczny Gwiazdozbiór Kasjopei. Wpatrzeni w gwiaździste niebo zupełnie się w nim zatraciliśmy i niemal zapomnieliśmy o upływającym czasie naszych zajęć. 🙂
Więcej na naszej stronce: Kółka przyrodniczego – „Młodzi tropiciele przyrody” (google.com)

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2023 r. – opr. J. Szklarczyk

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na lekcjach historii dla 8 klas odbyły się prelekcje na temat powojennej walki żołnierzy podziemia niepodległościowego oraz życiorysów największych bohaterów z tamtego okresu. Cała społeczność szkolna odśpiewała także hymn państwowy. Uczniowie klasy 8a zapalili także znicz na grobie Mieczysława Kozłowskiego ps. „Bunt” i „Żbik”.

Mieczysław Kozłowski był mieszkańcem Rzyk. Podczas II wojny światowej walczył z Niemcami w oddziałach Armii Krajowej. Brał udział w wyzwoleniu Makowa Podhalańskiego. Po ogłoszeniu końca wojny nie złożył broni. Zorganizował odział „Błysk”, który działał w zachodniej części pow. wadowickiego, a także w powiatach bialskim, żywieckim i chrzanowskim. Osłabiał struktury komunistycznej władzy, rozbijając posterunki MO w Wieprzu, Babicach, Wilamowicach i Kętach oraz dokonując akcji wymierzonych w członków PPR i współpracowników bezpieki. Partyzanci prowadzili również akcję propagandową, kolportując ulotki, wzywające do oporu przeciwko komunistom i informujące o antypolskim charakterze „ludowej” władzy.

Latem 1946 roku jego odział został rozbity, a żołnierze aresztowani. Po brutalnych przesłuchaniach przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Mieczysław Kozłowski za wrogość względem władzy komunistycznej został skazany na karę śmierci, utratę praw publicznych i obywatelskich na zawsze oraz przepadek mienia. Wyrok wykonano 17 stycznia 1947 roku w Krakowie. Został pochowany potajemnie w bezimiennej zbiorowej mogile.

Kilka lat temu jego ciało zostało odnalezione i zidentyfikowane. 19 września 2020 roku spoczął na cmentarzu w Rzykach. Pogrzeb miał charakter państwowy, przy udziale asysty wojskowej.

Zajęcia rozwijające - Kółko przyrodnicze „Młodzi tropiciele przyrody”

26 stycznia 2023 r. – opr. A. Kołodziejczyk

Skład grupy:

  1. Magdalena Młocek
  2. Weronika Łysoń
  3. Wiktoria Duszyk
  4. Anna Łysoń
  5. Emilia Kurzyniec
  6. Magdalena Rusinek
  7. Hubert Rupik
  8. Szymon Siwiec

STYCZEŃ 2023

Styczniowe zajęcia grupa przyrodnicza „Młodzi tropiciele przyrody” rozpoczęła od napisania testu diagnostycznego.

Na drugich zajęciach poznawaliśmy minerały skałotwórcze i skały występujące w Polsce. W części warsztatowej klasyfikowaliśmy skały ze względu na ich genezę, badaliśmy właściwości minerałów m.in. twardość, wykorzystując skalę Mohsa, a także identyfikowaliśmy skały wapienne przy użyciu kwasu octowego.

Link do pozostałych zajęć rozwijających z projektu GRANT 3

Nowoczesny w nauce

24 stycznia 2023 r. – opr. K. Fulara-Potoczny

Kolejne zajęcia z cyklu „Nowoczesny w nauce”, czyli kółko informatyczne, na którym nasi uczniowie mogą rozwijać swoje pasje informatyczne już za nami. 

Tym razem zapoznaliśmy się z platformą TinkerCad, dzięki której będziemy projektować modele 3D.  Na wtorkowych zajęciach podjęliśmy pierwsze kroki i wykonaliśmy pierwszą część kursu modelowania.

Na życzenie nauczycieli z kółka szachowego został też wykonany wydruk brakującej figury w szachach – gońca. 

Link do pozostałych zajęć rozwijających z projektu GRANT 3

Zawody sportowe

17 stycznia 2023 r. – opr. T. Majka

17 stycznia w Zagórniku odbyły się Igrzysk Dzieci w Tenisie Stołowym.  W zawodach tych dobrze spisali się nasi uczniowie. Kacper Cibor na 32 uczestników zajął 3 miejsce a nasza drużyna na 9 szkół podstawowych zajęła również 3 miejsce.  Kacper awansował do finałów powiatowych.

Amelia Moskwik w województwie Małopolskiego Konkursu Biologicznego

16 stycznia 2023 r. – opr. Małgorzata Pławecka

Uczennica klasy 6a Amelia Moskwik zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego Małopolskiego Konkursu Biologicznego, pokonując do tej pory prawie cztery tysiące najzdolniejszych z Małopolski. Przed nią ostatni, najtrudniejszy etap konkursu obejmujący bardzo złożone zagadnienia z fizjologii roślin, ich różnorodności oraz właściwości leczniczych tych dziko rosnących.

W konkursach kuratoryjnych biorą udział przede wszystkim uczniowie najstarszych klas szkoły podstawowej, gdyż należą one do najtrudniejszych. Zakwalifikowanie się uczennicy klasy szóstej jest ogromnym sukcesem, zważywszy na bardzo trudną literaturę konkursową, którą stanowią podręczniki z biologii do liceum – zakres rozszerzony. Jako opiekun naukowy mam niewątpliwą przyjemność towarzyszenia Amelce w tej fascynującej podróży do świata roślin.

Gratulujemy Jej wyjątkowej wiedzy i umiejętności oraz życzymy uzyskania tytułu laureatki.

Szkolny Konkurs Recytatorski

10 stycznia 2023 r. – opr. Marta Formas

Dnia 10 stycznia 2023 r. 30 uczniów klas młodszych zaprezentowało swoje umiejętności w konkursie recytatorskim organizowanym przez szkolną bibliotekę. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoką umiejętność recytacji wierszy. 
 
Wyniki:
 
klasy pierwsze 
I miejsce –  Joanna Smaza, Maria Fijałek, Jakub Fryś
II miejsce – Julia Kowalska, Marcelina Langner, Mieszko Wójcik
III miejsce – Nel Hatala, Lena Strączek
 
klasy drugie
I miejsce – Maja Rajda, Amelia Króliczek, Zuzanna Matejko, Józef Młocek, Sandra Socała
II miejsce – Dawid Pękala, Martyna Młynarczyk, Magdalena Nowak, Eliza Płonka
III miejsce –  Maja Płonka, Emilia Bielska
 
klasy trzecie
I miejsce – Lena Biczak, Julia kukuła, Jakub Noszka
II miejsce –  Paweł Rajda, Karol Góral
III miejsce – Victoria Boba, Milena Bercal, Nikola Fryś, Milena Kierpiec, Maja Żydek
 
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe, które ufundowała Rada Rodziców.

„CZEKAJĄC NA MIŁOŚĆ” – świąteczne przedstawienie w naszej szkole

22 grudnia 2022 r. – opr. Ewa Demczuk

Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły przygotowali świąteczny spektakl z elementami tradycyjnych jasełek. To opowieść o niezwykłej wędrówce młodego człowieka w poszukiwaniu dobra i prawdziwej miłości. Jest to przedstawienie o silnym oddziaływaniu dydaktycznym czy wręcz moralizatorskim. Boże Narodzenie to czas radości i miłości, ale czy dla każdego? W ten świąteczny czas zapraszamy wszystkich do przeciętnego domu i codziennego życia pewnej rodziny, gdzie jak to przed świętami … pranie, sprzątanie, gotowanie, a do tego między zapracowanymi rodzicami plącze się dziecko wiecznie znudzone, marudzące i przeszkadzające. Bohater – mały chłopiec – poszukujący miłości wśród bliskich spotyka się z obojętnością dorosłych i odrzuceniem przez rówieśników. Młodemu niczego w życiu nie brakuje, jednak gdy staje się dorosłym człowiekiem nadal jest samotny i zagubiony wśród ludzi, podobnie jak kiedyś w dzieciństwie. Nadzieję, wiarę i miłość przywraca Młodemu wędrówka do żłóbka i spotkanie Dzieciątkiem Bożym. Nie zabraknie tu odwiecznej walki dobra ze złem, powagi i dobrego humoru. A wszystko to dzieje się w świątecznej atmosferze, pięknych kolęd, nastrojowej muzyki, roziskrzonych choinek i anielskich skrzydeł. Nauczyciele i uczniowie wcielili się w role biblijnych postaci i współczesnych bohaterów. Aktorską pomocą służyli również rodzice naszych uczniów.

Szczególne podziękowania należą się rodzicom uczniów klasy 1B za sprawne przygotowanie znakomitych kostiumów dla najmłodszych aktorów tego spektaklu.

Kolędy w wykonaniu szkolnego chóru pod kierunkiem p. Marka Bakalarskiego i wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach #Laboratoriaprzyszłości 

Przedstawiamy krótką fotorelację z prapremiery przedstawienia, która miała miejsce w naszej szkole 22 grudnia 2022. Wkrótce kolejne prezentacje spektaklu dla mieszkańców Rzyk i rodziców naszych uczniów. Zapraszamy!

Scenariusz i reżyseria: Ewa Demczuk

Występują: Dyrekcja, Ksiądz i Nauczyciele ZSS w Rzykach, Uczniowie i Uczennice klasy I B, Uczniowie i Uczennice klasy VI B, W roli Króla i Św. Józefa Ojcowie uczniów.

Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju

21 grudnia 2022 r.

Mistrzostwa Gminy w Pływaniu

20 grudnia 2022 r. –  opr. Tomasz Majka

20.12.2022 roku odbyły się Mistrzostwa Gminy w Pływaniu. Naszą szkołę reprezentowało 9 uczniów. 

Byli to : Mają Płonka 2a, Viktora Boba 3a, Kinga Kopytko 4b, Kacper Skowron 4b  Kacper Płonka 4b, Gabriela  Młocek 4b, Anna Młocek 6a, Weronika Bizoń 6a, Milena Fryś 8b.

Zobaczcie na zdjęciach, kto stanął na podium.

,,Hazard? Nie daj się wciągnąć!”

16 grudnia 2022 r. –  opr. Katarzyna Dusik-Szlósarczyk

16 grudnia 2022 r. młodzież z klas 8 i 7 wzięła udział w spotkaniu z P. Marcinem Tarnawski – kierownikiem SKA-3 US w Wadowicach, w związku z akcją edukacyjną Krajowej Administracji Skarbowej pod patronatem MEIN: ,,Hazard? Nie daj się wciągnąć!”. Celem spotkania było podniesienie świadomości o zagrożeniach związanych z uzależnieniem od hazardu oraz uczestnictwem w nielegalnych grach hazardowych. Przekazywane treści miały też za zadanie przestrzec młodzież przed niebezpieczeństwem, jakie wiąże się z udziałem w nielegalnych grach hazardowych. Pan Marcin zwrócił również uwagę na problemy, które wynikają z nadmiernego korzystania przez dzieci i młodzież z gier komputerowych, takie jak uzależnienie czy wyizolowanie społeczne. Celem akcji jest też uświadomienie młodzieży i rodzicom, że rozpowszechnianie gier online z elementami hazardu i typowych gier hazardowych, wiąże się z ryzykiem uzależnienia od hazardu. 

Kreatywne zajęcia na świetlicy

grudzień 2022 r. –  opr. Katarzyna Fulara-Potoczny

W kontekście świąt i przygotowań do szkolnego kiermaszu na świetlicy w okresie przedbożonarodzeniowym odbyły się kreatywne zajęcia plastyczno-techniczne, na których nasi uczniowie mogli wykonać kartki świąteczne, bileciki do prezentów, bransoletki i wiele innych ciekawych rzeczy 🙂

Wyniki konkursu "Niepełnosprawność"

2 grudnia 2022 r. –  opr. Katarzyna Stasiowska – Jarosz, Monika Fijołek

Jak co roku, 3 grudnia obchodzony  jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Społeczność naszej szkoły również przyłączyła się do akcji.  Przeprowadzono warsztaty i pogadanki, których celem było przybliżenie problemów osób z niepełnosprawnościami oraz zwiększenie świadomości, że niepełnosprawność nie jest barierą w spełnianiu marzeń.

Przygotowaliśmy gazetkę informacyjną, na której pojawiły się nazwiska znanych – niepełnosprawnych osób. Niepełnosprawni są wśród nas, mają takie same potrzeby jak my, chcą czuć się akceptowanymi  i chcą być traktowani na równi z osobami pełnosprawnymi.
Zorganizowaliśmy konkurs plastyczny pod hasłem „Każdy inny – wszyscy równi”, w którym wzięli udział uczniowie klas 0 – VI.  Najważniejszym celem konkursu było  przede wszystkim: rozwijanie empatii wobec osób z niepełnosprawnością, likwidowanie uprzedzeń na temat osób z niepełnosprawnościami oraz kształtowanie tolerancji i uwrażliwienie na potrzeby osób niepełnosprawnych.

Uczniowie mieli za zadanie wykonać plakat związany z tematem.  Wszyscy wykazali się pomysłowością, wyobraźnią i talentem plastycznym. Bardzo dziękujemy uczestnikom konkursu za zaangażowanie i dostarczone prace. Gratulujemy wyróżnionym.
3 stycznia w szkolnej bibliotece zostały rozdane nagrody i wyróżnienia.


Wyniki konkursu:
I miejsce –  Marcel Socała, Karol Góral kl. III a
II miejsce – Patryk Mieszczak, Filip Kraus, Maja Płonka kl. II a
III miejsce- Amelia Króliczek kl. II b


Wyróżnienie:
– Karol Sałek, Magdalena Rusinek kl. VI a
– Zuzanna Gurdek, Maja Iwaszkiewicz, Klara Roma, Róża Wykręt z grupy „ 0 b” Sówki
– Grupa „0a”Skrzaty

Spotkanie autorskie z panią Renatą Piątkowską

2 grudnia 2022 r. –  opr. Marta Formas

„Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jeden długopis i jedna książka mogą zmienić świat”  Malala Jusafzai

W ramach promocji czytelnictwa, dnia 2 grudnia w naszej szkole odbyły się spotkania autorskie z panią Renatą Piątkowską, autorką książek dla dzieci i młodzieży. 
Ze względu na dużą liczbę uczestników spotkania zostały podzielone na trzy grupy. Uczniowie klas 5-8 mieli okazję poznać historię dziewczynki o imieniu Malala, która walczyła o prawo do nauki dla każdego dziecka na świecie, grupy przedszkolaków świetnie bawiły się przy książce o przygodach 10 paluszków, a uczniowie  klas 1-4 dowiedzieli się skąd wziął się zwyczaj „śmigusa-dyngusa” i dlaczego obchodzimy Walentynki.
W spotkaniach uczestniczyła również pani Malwina Kożurno, lektorka, nagrywająca książki do słuchania, która w barwny i bardzo ekspresyjny sposób prezentowała uczestnikom fragmenty książek pani Renaty Piątkowskiej.
Po każdym spotkaniu można było otrzymać autograf autorki, a także zakupić sobie wybraną książkę. 
Poniżej prezentujemy fotorelację z tego wydarzenia.
 
 

Święto Szkoły

1 grudnia 2022 r. – fot. Miłosz Fryś

Apel z okazji Święta Szkoły przygotowały pod opieką wychowawców klasy czwarte.

Zimowy test sprawnościowy

28 listopad 2022 r. – opr. Tomasz Majka

W dniu 28.11.2022 w Andrychowie odbył się zimowy test sprawnościowy. Każda ze szkół wystawiała 12 uczniów co dało 120 uczestników. Test składał się z 3 konkurencji strzelania, karlingu i elementu hokeja.
Najlepiej w naszej szkole spisał się Adrian Łyczko z kl. 6a zajął 5 miejsce, a Bizoń Weronika była 8.

Gratulujemy!

CHOROBY WSPÓŁCZESNEGO CZŁOWIEKA

28 listopad 2022 r. – opr. Małgorzata Pławecka

Podczas kolejnego spotkania naszego koła przyrodniczego przyjrzeliśmy się z bliska czynnikom mającym wpływ na stan naszego zdrowia. Przypomnieliśmy sobie, że nie tylko uwarunkowania dziedziczne, ale także środowisko i tryb życia odgrywają niebagatelną rolę w zachowaniu dobrej kondycji przez długie lata. Wzrastające tempo życia, zanieczyszczenia, hałas i stres są przyczynami tzw. chorób cywilizacyjnych, które dotyczą dużych grup ludzi, mają więc wymiar społeczny. W trakcie zajęć uczniowie poznawali choroby układu krążenia będące konsekwencją nieprawidłowej diety i braku ruchu. Dzięki temu uświadomili sobie, jak ważna jest konieczność stosowania w codziennym życiu zasad zdrowego odżywiania i prowadzenia aktywnego trybu życia.

 

#kołoprzyrodnicze

Warsztaty profilaktyczno– wychowawcze „W krainie emocji”

październik – listopad 2022 r. – opr. Katarzyna Dusik-Szlósarczyk

W listopadzie 2022 r. uczniowie klas 2 wzięli udział w warsztatach wychowawczo- profilaktycznych pt.: „W krainie emocji”. Zajęcia prowadziła Pani Anna Łysoń z Ośrodka Pomocy Społecznej – Dział Profilaktyki  Środowiskowej w Andrychowie. Uczniowie nazywali rodzaje emocji, zastanawiali się nad ich wyrażaniem, odczytywaniem u innych ludzi. Dzieci otrzymały również wskazówki, jak wyrażać emocje aby nie ranić innych ludzi. Omawiano sposoby radzenia sobie w sytuacjach konfliktu, czy nieporozumień.

 

#warsztatyprofilaktycznowychowawcze

Warsztaty profilaktyczno– wychowawcze

październik – listopad 2022 r. – opr. Katarzyna Dusik-Szlósarczyk

W miesiącu październiku i listopadzie 2022 r. uczniowie klas 3 spotkali się z P. Anną Łysoń z Ośrodka Pomocy Społecznej – Dział Profilaktyki  Środowiskowej w Andrychowie na warsztatach profilaktyczno– wychowawczych. Tematyka spotkań dotyczyła zdrowia  i zdrowych wyborów. Pierwszy z  tematów „Rysia i Tolek w krainie zdrowych nawyków” miał na celu zapoznanie uczniów ze zdrowym stylem życia i zdrowym odżywianiem. Uczniowie uczyli się dobrze planować dzień oraz rozbudzać zdrowe nawyki. Dzięki wspólnej zabawie i rozmowie podczas realizacji treści Programu „Papierosy – nie dziękuję, nie śmierdzę”. uczniowie poznali zasady dbania o zdrowie oraz konsekwencje, jakie ponosi organizm  człowieka w przypadku jego zaniedbania. Prowadząca promowała wśród uczniów postawy wolne od nałogów, wyjaśniała w jakim stopniu palenie wpływa na samego palacza oraz czym jest bierne palenie. Pani Ania wprowadziła uczniów w tematykę asertywnej odmowy. 

 

#warsztatyprofilaktycznowychowawcze

Zajęcia kółka przyrodniczo - turystycznego

23 listopada 2022 r. – opr. Alicja Kołodziejczyk

Kwasy i zasady to substancje chemiczne powszechnie występujące w przyrodzie. Wiedza o nich jest ważna, żeby np. przewidzieć skutki ich zachowywania się w zetknięciu z innymi substancjami. Aby stwierdzić czy i jak dana substancja jest kwaśna lub zasadowa stworzono specjalną skalę pH, której zakres wynosi od 0 do 14. Substancje w niej uporządkowano w stosunku do wartości pH , określającej substancje obojętne, jak np. czysta woda. Kwasy mają pH niższe niż 7, a zasady wyższe od 7. Aby ustalić jakie pH ma dana substancja używa się specjalnych wskaźników. W laboratoriach są to najczęściej papierki lakmusowe lub fenoloftaleina. Wskaźnik do badania pH można również wykonać samemu np. używając do tego roztworu z warzyw lub owoców np. czarnej porzeczki, czarnego bzu, czerwonej kapusty, buraków.
Na dzisiejszych zajęciach kółka przyrodniczo – turystycznego dziewczynki badały pH przyniesionych produktów spożywczych i środków myjących. Jako wskaźnik wykorzystały wywar z czerwonej kapusty. Następnie porównywały wyniki ze skalą pH i określały odczyn substancji. 🙂
 

#zajęciakółkaprzyrodniczo-turystycznego

TAJEMNICE LUDZKIEGO CIAŁA

23 listopada 2022 r. – opr. Małgorzata Pławecka

W czasie listopadowych zajęć kółka przyrodniczego uczniowie klasy czwartej poznawali anatomię człowieka. Dzięki modelom tułowia ludzkiego dzieci mogły zaznajomić się z budową i położeniem poszczególnych narządów układu oddechowego, pokarmowego i krwionośnego. W oparciu o rysunki zamieszczone w atlasach anatomicznych uczniowie rozpoznawali wybrane kości szkieletu ludzkiego. Zajęcia sprawiły wszystkim uczestnikom dużo radości z odkrywania tajników  budowy naszego ciała. Bardzo dobre wyposażenie pracowni biologicznej zawdzięczamy udziałowi w projekcie unijnym „Akcja edukacyjna dla Ciebie”.

 

#kółkoprzyrodnicze

Zajęcia kółka przyrodniczo - turystycznego

20 listopada 2022 r. – opr. Alicja Kołodziejczyk

Na ostatnich zajęciach kółka przyrodniczo – turystycznego wykonywałyśmy proste preparaty mikroskopowe. A potem z ogromnym zainteresowaniem sprawdzałyśmy efekty swojej pracy. 🙂

Do preparacji posłużyły nam skórki owoców i warzyw m.in.: marchewki, cebuli, selera , pomidora. Oglądałyśmy co żyje w kropli wody zaczerpniętej z kałuży, nogę muchy w powiększeniu oraz budowę włosa. 🙂

 

#kółkoprzyrodniczoturystyczne

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada 2022 r. – opr. Katarzyna Stasiowska-Jarosz, Monika Fijołek

Każdego roku 20 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
Tego dnia w szczególny sposób uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.
W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła konwencję, która ma za zadanie chronić je i wspierać w rozwoju.
Uczniowie klas II postanowili uczcić ten dzień w nietypowy sposób. Przygotowaliśmy projekt edukacyjny w ramach, którego zgłębialiśmy zagadnienia dotyczące praw dziecka. W czasie zajęć obejrzeliśmy film, wykonywaliśmy specjalne tarcze dzięki, którym byliśmy jak rycerze broniący praw wszystkich – tych małych i tych dużych. Na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia z Królem Maciusiem.

Szkolny Konkurs Wiedzy o Zdrowiu   

18 listopada 2022 r. – opr. Małgorzata Pławecka

 

W dniu 18 listopada odbył się po raz kolejny Szkolny Konkurs Wiedzy o Zdrowiu dla uczniów klas V-VIII szkoły podstawowej. Głównym jego celem jest upowszechnianie zasad profilaktyki zdrowotnej oraz uświadomienie młodzieży własnej odpowiedzialności za ochronę zdrowia. W konkursie wzięło udział 46 osób, najliczniej reprezentowanym oddziałem była klasa 8a.

Prawdziwymi znawcami tajników zdrowia okazali się uczniowie następujących klas:

Klasy V

Gabriela Młocek – 5b

Klasy VI

Weronika Bizoń – 6a

Klasa VII

Barbara Gregorczyk – 7a

Klasy VIII

Miłosz Fryś – 8a

Rozdanie nagród odbyło się podczas uroczystego apelu z okazji Święta Patrona Szkoły. Zwycięzcy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i gratulacje. Nagrodę specjalną dostała Amelia Moskwik z klasy 6a za wysokie wyniki w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Zdrowiu i Małopolskim Konkursie Biologicznym.

Dziękujemy Radzie Rodziców przy ZSS w Rzykach za wspieranie konkursów organizowanych na terenie naszej placówki i coroczne fundowanie nagród dla najlepszych.

FASCYNUJĄCY ŚWIAT KOMÓREK

16 listopada 2022 r. – opr. Małgorzata Pławecka

 

W ramach projektu realizowanego na biologii uczniowie klas piątych wykonali modele komórek: roślinnej, zwierzęcej, grzybowej i bakteryjnej. Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością i doborem ciekawych materiałów. Wykonane prace przyciągają wzrok pięknymi kształtami i kolorami, zadziwiają wiernym odtworzeniem elementów budowy. Komórka jest obiektem trójwymiarowym, dlatego modele przestrzenne ułatwiły uczniom naukę i zrozumienie jej funkcjonowania.

"Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba ..." Juliusz Słowacki

28 października 2022 r. –  mgr Alicja Kołodziejczyk, mgr Małgorzata Borgosz, mgr Edyta Tomczyk, mgr Marta Formas

 

Pod takim hasłem odbywały się jubileuszowe 25 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Jak co roku tak i teraz, po trzech latach przerwy, z naszej szkoły udała się spora ekipa miłośników książek. Dnia 28 października udaliśmy się do Krakowa, aby chociaż przez chwilę pobyć w otoczeniu książek i spotkać ulubionych pisarzy. W tym dniu mieliśmy okazję spotkać się z Nelą Małą Reporterką (już nie taką małą) autorką książek podróżniczych, dużą popularnością (jak co roku) cieszył się Wojciech Cejrowski, jak również Roksana Jędrzejewska – Wróbel. Każdy z nas znalazł coś dla siebie. 
Poniżej prezentujemy zdjęcia z wyjazdu.

Warsztaty: Uzależnienia - złodzieje życia

28 października 2022 r. –  opr. Katarzyna Dusik-Szlósarczyk

W październiku 2022 r. uczniowie klas 8a i 8b spotkali się z P. Izabelą Jończy- Chmiel  z Ośródka Pomocy Społecznej/Dział Profilaktyki Środowiskowej w Andrychowie. Założenia programu „Uzależnienia – złodzieje życia” skupiały się na bezpiecznym i zdrowym stylu życia, szeroko pojętej profilaktyce uzależnień oraz zapobieganiu zachowaniom agresywnym. W czasie kolejnego spotkania – warsztatów z użyciem alkogogli i narkogogli – uczniom została zwrócona uwaga na ryzyko i szkodliwość substancji uzależniających m.in.: alkoholu, narkotyków oraz tytoniu i jego pochodnych na zdrowie człowieka i jego otoczenie. Uczniowie mogli sprawdzić w sytuacji kontrolowanej, w jaki sposób zaburzona jest percepcja wzrokowa i wzrokowo- ruchowa u osób po spożyciu alkoholu czy narkotyków.  

W poszukiwaniu „babiego lata”

27 października 2022 r. –  opr. Alicja Kołodziejczyk

Dzisiejsze kółko przyrodniczo – turystyczne zaczęliśmy od zagadki …

Biała niteczka, co niczego nie zszywa,

w modrym powietrzu

leciutko pływa.

pośród gałązek

suchych się plącze,

wysunął ją z siebie

mały ………………………………. .

A potem był wiersz Ireny Ejsymond „Babie lato”

Puścił pająk nić w powietrze

Zatańczyła nić na wietrze

I pokryła srebrem liście

Babie lato, oczywiście

Pajęczyną liście splata

Jak wspomnienie żaru lata

O poranku śpiew słowika

Co radośnie dzieci wita

Może wraca letnia pora

Do zabawy jeszcze skora

Słychać ptaków gwar i trele

Choć zostało ich niewiele

Choć na ziemię owoc pada

Jeż do snu się już układa

Po koszeniu pachną łąki

Rozrabiają trzmiele, bąki

Coraz niżej promień słońca

Srebrnej nici sięga końca

Koronkową tęczę wplata

Jesień śmieje się do lata

I szelestem tuli liście

Jarzębiny syte kiście

Pożegnały sznur żurawi

Tak się babie lato bawi

Podczas zajęć dowiedzieliśmy się na czym polega zjawisko „babiego lata”, skąd się wzięła jego nazwa oraz gdzie go szukać. Dziś również Grupa 2 próbowała odnaleźć w przyrodzie pajęcze nici i ich właścicieli. Sprzyjał nam ciepły bezwietrzny dzień. Podczas poszukiwań dziewczynkom udało się zidentyfikować piękną samiczkę wilkosza grubonogiego (Alopecosa cuneata), pająka z rodziny pogońcowatych. Po obserwacji pajączek oczywiście odzyskał wolność 🙂

 

#kółkoprzyrodniczoturystyczne

OBSERWACJE PRZYRODNICZE W TERENIE

26 października 2022 r. –  opr. Małgorzata Pławecka

Zajęcia terenowe mają ogromne znaczenie w edukacji przyrodniczej, gdyż wpływają na wyobraźnię, kształtują zmysł obserwacji, uczą także praktycznych umiejętności, między innymi prowadzenia prostych badań, dokonywania pomiarów i orientowania się w terenie. Dlatego po raz kolejny opuściliśmy szkolne mury i wyruszyliśmy na poszukiwanie zielonej przygody. Celem naszych zajęć było odkrywanie walorów przyrodniczych najbliższej okolicy oraz obserwacja zmian zachodzących jesienią. W czasie wędrówki mogliśmy podziwiać nie tylko przepiękny krajobraz naszej miejscowości, ale też rozpoznawać okoliczne szczyty i ptaki w locie. 

 

#kółkoprzyrodniczoturystyczne

CZĘŚCIOWE ZAĆMIENIE SŁOŃCA

25 października 2022 r. –  opr. Alicja Kołodziejczyk

Pogoda w Rzykach w dniu 25.10.2022 dopisała, dlatego społeczność naszej szkoły mogła uczestniczyć w obserwacji częściowego zaćmienia Słońca.

Dziękujemy Zespołowi Szkół Samorządowych ze Szkolnym Obserwatorium Astronomicznym w Sułkowicach Bolęcinie za miły prezent w postaci kartoników z filtrem słonecznym Baader, dzięki którym mogliśmy bezpiecznie oglądać spektakularne zjawisko na niebie.

Można go było obserwować od godz. 11.15 do ok. 13.32. 

Kółko przyrodniczo - turystyczne

20 października 2022 r. –  opr. Alicja Kołodziejczyk

Grupa 1.

Słoneczna pogoda, jednak z dosyć silnymi i chłodnymi podmuchami wiatru, który burzył nasze piękne fryzury 😉. Pomimo tego wybrałyśmy się w teren z lornetkami i busolą.

Przypomniałyśmy sobie jak orientować mapę i wyznaczać kierunki geograficzne w terenie.

Bardzo czyste niebo dało z kolei okazję do wspaniałych dalekich obserwacji 🙂.

Okolica szkoły w Rzykach daje możliwości do pięknych dalekich obserwacji gór, głównie wschodniej części Beskidu Małego.

Ogromnie przydały się nam dzisiaj lornetki i busole pozyskane kilka lat temu w ramach programu unijnego „Akcja edukacyjna dla Ciebie”. 🙂

Dziś dowiedziałyśmy się też coś niecoś o właściwościach roślin zielnych, napotkanych podczas spaceru m.in. o wrotyczu pospolitym (Tanacetum vulgare L.).

 

#kółkoprzyrodniczoturystyczne

WYCIECZKA DO CHLEBOWEJ CHATY

19 października 2022 r. –  opr. Katarzyna Stasiowska-Jarosz

19 października klasy drugie wraz z wychowawcami wzięły udział w wycieczce do Chlebowej Chaty w miejscowości Górki Małe.
Na warsztatach dowiedzieliśmy się, jak dawniej żyli i pracowali ludzie oraz jakich narzędzi używali. Poznaliśmy rodzaje zbóż, proces powstawania masła, sera i wypieku chleba. Samodzielnie formowaliśmy podpłomyki, które po upieczeniu zjedliśmy z pysznym smalcem, miodem czy masłem, popijając kawą zbożową. Na koniec wysłuchaliśmy wielu ciekawostek  z życia pszczół.

 

#wycieczka

Zajęcia integracyjne pt. „Poznajmy się lepiej”

18 października 2022 r. –  opr. Katarzyna Dusik-Szlósarczyk

W dniu 18.10.2022 r. uczniowie klas pierwszych wzięli udział w zajęciach integracyjnych pt. „Poznajmy się lepiej”. Warsztaty prowadzone były przez Panie: Annę Łysoń i Kingę Srokę z Ośródka Pomocy Społecznej/Dział Profilaktyki Środowiskowej w Andrychowie. Uczniowie mieli okazję poznać siebie nawzajem, budować głębsze więzi i relacje oraz zaufanie w zespole klasowym.  Rozwijali umiejętność współpracy, budowali pozytywny obraz samego siebie poprzez pozytywne wzmocnienia ze strony innych osób oraz tworzyli bezpieczne miejsce do nauki.

 

#intergracja

JESIENNE WARSZTATY PRZYRODNICZE

18 października 2022 r. –  opr. Małgorzata Pławecka

W ramach październikowych spotkań z naturą klasa 4b szkoły podstawowej udała się na warsztaty przyrodnicze, w trakcie których uczniowie obserwowali składniki pogody, określali kierunki geograficzne na podstawie padającego w samo południe cienia, kierunek wiatru, stopień nasłonecznienia oraz rodzaje przemieszczających się po niebie chmur. W trakcie wędrówki poznawali gatunki drzew i krzewów oraz ich pięknie wybarwione o tej porze roku liście. Dzięki ćwiczeniom w terenie nabyli wiele praktycznych umiejętności przydatnych w codziennym życiu.

 

#warsztatyprzyrodnicze

VII Ogólnopolska akcja "Przerwa na czytanie"

17 października 2022 r. –  opr. Marta Formas

Po raz pierwszy nasza szkoła przystąpiła do akcji „Przerwa na czytanie”. Akcja realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, organizatorem akcji jest Biblioteka Pedagogiczna WOM w Gorzowie Wielkopolskim.
 
Dnia 17 października wszyscy, uczniowie i nauczyciele, zebrali się w szkole, żeby pokazać, że lubią i czytają książki. Uczniowie klas 0-3 czytali w salach, uczniowie klas 4-5 w bibliotece, a klasy 6-8 na szkolnym korytarzu. Każdy miał ze sobą książkę, aby móc sobie trochę poczytać. Atrakcją tego dnia była możliwość wykonania sobie zdjęcia w fotobudce umieszczonej w bibliotece. W akcji wzięło udział 285 uczniów. Wszyscy się dobrze bawili o czym świadczą poniższe zdjęcia.
 
#przerwanaczytanie

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14 października 2022 r. –  opr. Katarzyna Fulara-Potoczny

W dniu 14 października odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Samorząd Uczniowski  przygotował humorystyczne przedstawienie, czym uświetnił ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym.

Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pracowników obsługi z ust Pani dyrektor mgr Renaty Gondko.

Bardzo dziękujemy również Radzie Rodziców za przygotowanie słodkiego poczęstunku dla wszystkich pracowników szkoły.
 
#dzieńedukacjinarodowej
#den

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

14 października 2022 r. –  zdjęcia/film Katarzyna Fulara-Potoczny

14 października odbyła się w naszej szkole piękna uroczystość jaką jest ślubowanie klas pierwszych oraz pasowanie na uczniów dzieci klas pierwszych.

W uroczystości brali udział uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami, dyrektor szkoły mgr Renata Gondko, wicedyrektor mgr Małgorzata Wójcik, nauczyciele oraz zaproszeni goście.

W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie klas pierwszych ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować Naszą szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

Po złożeniu ślubowania pani dyrektor szkoły dokonała symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion dzieci. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i książeczki.

Od tej chwili stali się oni nowymi członkami naszej szkolnej rodziny!

Pierwszacy: życzymy Wam wielu sukcesów w murach Naszej szkoły!

 

#ślubowanieklaspierwszych

Zajęcia kółka przyrodniczo - turystycznego

13 października 2022 r. –  opr. Alicja Kołodziejczyk

Ćwiczenie kreatywności dziś na zajęciach kółka przyrodniczo – turystycznego. Kolorowe liście zostały wykorzystane do pobudzenia dziecięcej wyobraźni i umiejętności manualnych. Grupa 2 stworzyła piękne jesienne ZOO. 🙂

#kółkoprzyrodniczoturystyczne

Szkolny Konkurs „Mistrz Tabliczki Mnożenia”

10 października 2022 r. –  Organizatorzy konkursu: Ewa Polak-Leśniak, Lidia Hrapkowicz

10 października 2022 roku odbyła się już 3 edycja Szkolnego Konkursu „Mistrz Tabliczki Mnożenia”, w której wzięli udział wszyscy obecni w tym dniu uczniowie. Rywalizowali oni w 3 kategoriach: klasy III, klasy IV-V oraz klasy VI – VIII.
Uczestnicy mieli za zadanie napisać w ciągu 3 minut krótki test ze znajomości tabliczki mnożenia. W tym roku nie obyło się bez dogrywki wśród klas trzecich, gdzie maksymalną liczbę punktów do zdobycia uzyskało, aż pięciu uczniów.

Wyniki konkursu poniżej: 

MISTRZOWIE TABLICZKI MNOŻENIA
Mistrz Tabliczki Mnożenia klas III – Marcel Socała III a
Mistrz Tabliczki Mnożenia klas IV-V – Piotr Ćwiartka V a
Mistrz Tabliczki Mnożenia klas VI – VIII – Miłosz Fryś VIII a

GRATULUJEMY!!!!
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród dla zwycięzców.

#konkurs
#mitrztabliczkimnożenia

Zajęcia koła astronomicznego

wrzesień 2022 r. –  opr. Alicja Kołodziejczyk

Od września trwają zajęcia koła astronomicznego w Szkolnym Obserwatorium Astronomicznym w Sułkowicach- Bolęcinie. W każdy czwartek uczniowie z klas 4-8 uczestniczą w godzinnych zajęciach w planetarium. Pan Janusz Nicewicz, opowiada nam o naszej galaktyce i Układzie Słonecznym. Wiemy już jak wygląda codzienne życie na stacji kosmicznej oraz jak zbudowany jest teleskop. Niedługo zaczniemy nocne obserwacje nieba. Wszystkich niezdecydowanych gorąco zachęcamy do wieczornych spotkań z astronomią.

 

#kołoastroomiczne
#kółkoprzyrodniczoturystyczne

Kółko przyrodniczo - turystyczne

07.09.2022 r. –  opr. Alicja Kołodziejczyk

Dziś było słonecznie i przyjemnie ciepło.🌞 Grupa 1 na kółku przyrodniczo – turystycznym wyszła w plener i tworzyła piękne barwne kompozycje z liści, owoców i jesiennych kwiatów.

#kółkoprzyrodniczoturystyczne

Bezpieczna droga do szkoły

21.09.2022 r. –  opr. Katarzyna Dusik-Szlósarczyk

W ramach działań profilaktyczno – wychowawczych realizowanych w szkole w Rzykach, uczniowie klas: 1a i 1b oraz dzieci z oddziałów zerówkowych, wzięli udział w spotkaniu: „Bezpieczna droga do szkoły” z panią Elżbietą Drzazgą ze Straży Miejskiej w Andrychowie. Dzieci przypomniały sobie warunki zwiększające bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów na drodze, poznały kod informacyjny znaków drogowych oraz sygnalizatorów, przypomniały sobie również zasady bezpiecznego zachowania wobec osób obcych. Na zakończenie zajęć dzięki współpracy Straży Miejskiej z P. Danielem Stępniem kierownikiem marketu Mrówka Andrychów z Grupy PSB Handel S.A Busko – Zdrój, wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali upominki w postaci turystycznych czapeczek odblaskowych.

Akcja "Czyste Beskidy"

21.09.2022 r. –  opr. Alicja Kołodziejczyk

16 września 2022 nasi uczniowie klas 4-8 kolejny raz wzięli udział w akcji „Czyste Beskidy”.
Tradycyjnie sprzątaliśmy wybrane szlaki górskie w Beskidzie Andrychowskim, wschodniej części Beskidu Małego.
Górską wędrówkę połączyliśmy tego roku z obfitym grzybobraniem. Miło było po wakacjach znowu razem spędzić czas, zintegrować zespoły klasowe, a przy okazji, zrobić coś pożytecznego.
Bardzo dziękujemy Organizatorowi Koło PTTK Chałupa, szczególnie Pani Grażynie Kidoń i Panu Wiesławowi Ogórkowi za wszelką pomoc i zaraźliwy optymizm ! 🙂
Dziękujemy również wszystkim sponsorom, którzy przyczynili się do tego, abyśmy ten dzień spędzili w górach przyjemnie, zdrowo, bezpiecznie i komfortowo. Ośrodkowi „Czarny Groń” dziękujemy za bardzo miłą niespodziankę ! 🙂.
Ogromne podziękowania należą się Dzieciom, Młodzieży oraz Nauczycielom, którzy pomimo tego, że wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazywały na to, że pogoda mocno utrudni, a może nawet uniemożliwi nam wyjście tego dnia w góry, cały czas myśleli pozytywnie, wierzyli w dobro i słońce 🙂, podjęli się zadania i wykonali je wzorowo! Brawo ! 🙂
 
#czystebeskidy
 
   

Piosenka dla Oliwiera

Szkoła w Rzykach dziękuje za nominację Szkole Podstawowej nr 4 w Andrychowie!
Z przyjemnością przyłączamy się do wyzwania dla wspaniałego Oliwiera.
Nagrywamy filmik, na którym tańczymy, gramy, śpiewamy piosenkę dla dzieci i udostępniamy na swoim profilu.
Następnie wpłacamy cegiełkę dla Oliwierka do skarbonki https://www.siepomaga.pl/kidssongschellenge
 
Nominujemy minimum 3 kolejne osoby, firmy, instytucje itp. do podjęcia wyzwania.
Do dalszej zabawy nominujemy:
Straż Miejską w Andrychowie
Szkołę Podstawową nr 5 w Andrychowie
Zespół Szkół Samorządowych w Targanicach
Czas na wykonanie wyzwania: 72h 😀

Inauguracja roku szkolnego 2022-2023

W czwartek – 1 września 2022 r. w naszej szkole – jak w innych szkołach w całym kraju – odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego.

Rodziców i dzieci powitała Pani Dyrektor Renata Gondko, która w swoim przemówieniu życzyła, by nowy rok szkolny był czasem spokojnym, pełnym nowych i ciekawych wyzwań, czasem zdobywania umiejętności i wiedzy oraz rozwijania zainteresowań oraz pasji. 

W trakcie spotkania powitała nowych nauczycieli i uczniów, którzy rozpoczynają pracę i naukę w naszej szkole oraz pierwszoklasistów, którzy rozpoczynają swoją szkolną przygodę. 

Pani dyrektor zwracając się do zgromadzonych poinformowała, co nowego czeka nas w nowym roku.

Po części oficjalnej uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami, którzy udzielili im informacji dotyczących organizacji pracy w nowym roku szkolnym.

Wydarzenia Szkoła Podstawowa im. M. Kowalskiego

Wydarzenia Archiwum

Szkoła Podstawowa im. M. Kowalskiego