WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Pożegnanie ósmoklasistów 2022

Montaż filmu: Krzysztof Paczyński
Przygotowanie pożegnania: wychowawcy klas ósmych

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Czerwcowe spotkanie w wyborowym towarzystwie – piknik rodzinny w Rzykach

Opr. mgr  Marta Paczyńska, Krzysztof Paczyński

Rada Rodziców, Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Uczniowie przy współpracy Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzykach, zorganizowali wspaniałą imprezę. Piknik rodzinny posiadał bardzo atrakcyjny program. Można było obejrzeć m.in.:  mecz piłki nożnej; koncert muzyki filmowej z lat 80.; występy przedszkolaków i nieco starszych dzieci; bajkę o Czerwonym Kapturku z udziałem nauczycieli i rodziców; koncert bębnów i gongów. Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa, podczas której można było wylosować niezwykle cenne nagrody.

W czasie pikniku była możliwość zarejestrowania się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Innymi atrakcjami były: przejażdżka konna, dmuchańce, zabawy z harcerzami, turbo-pomoc, malowanie twarzy, bańki mydlane, zabawy z wodzirejem, pokazy strażaków – pierwsza pomoc przedmedyczna, grill, kawiarenka z ciastem, kawą, goframi. Od godziny 18.00 rozpoczęła się zabawa taneczna. Radości nie było końca.

Szczególne podziękowania za wszelką pomoc, należą się: nauczycielom, pracownikom szkoły, rodzicom, którzy piekli ciasta oraz rodzicom, którzy pomagali przy obsłudze pikniku.

Bez sponsorów nie byłoby tak efektownie, dlatego Im również należą się podziękowania: KOBE; DEKOMAT; Danuta i Krzysztof Krausowie; Dorota i Marian Młynarczykowie; Renata i Paweł Kiznarowie; Barbara i Mieczysław Rakowscy; Klub iFitt- Jakub Wenda; PSS Społem; Nadleśnictwo Andrychów; Maria i Tadeusz Sztukowie; Aneta i Jacek Młockowie; Sylwia i Jakub Wykrętowie; Ireneusz Hatala; WUZETKA; MOKER Sp. z o.o.; Piekarnia U Jakuba Jacek Wykręt; Joanna i Tomasz Łysoniowie; Edyta i Zbigniew Bizoniowie; Leroy Merlin; Michał Pindel; Anna i Rafał Żakowie; WOSANA; Monika i Adam Pękalowie; Ludmiła i Piotr Zielińscy; Marzena Matyszkowicz Sklep Odzieżowy Women; Beata Górka Strefa Relaksu; Joanna i Janusz Pękalowie; Basen MOSKiT; ENERGYLANDIA; Powiat Wadowice; Restauracja Mickiewicz; Anna i Marcin Młynarczykowie; Paintball Sułkowice; Dinolandia; Ogniochron; Park Miniatur; Mini Zoo; Maspex; Barbara i Andrzej Smazowie Reporter Young Andrychów; Salon Fryzjersko Kosmetyczny Aneta Sordyl; Ewelina i Artur Mieszczakowie; Sklep Tomiko; MARFOR; Arkadiusz Hajost – Beskido; Aneta i Krzysztof Hajostowie; Delikatesy Centrum; Park Rozrywki Fantazja; Barbara Grudzień; Salon Urody Kleopatra; WIZAN; Barbara i Grzegorz Gasidłowie; Halina i Jan Sochowie; Sami Swoi; Tech Sterowniki; Holiday Spa; Salon Kosmetyczny Perła Urody; Maria i Tomasz Kubieńcowie; Beata i Wiesław Hatalowie; Piekiełko Szkółka Drzewek Ozdobnych; Agnieszka i Tomasz Kiszczakowie; Mieczysława i Sławomir Ciborowie; Izabela i Tomasz Kręciochowie; Tymbark MWS Sp. z o.o. Oddział Logistyka w Tychach; Wydawnictwo Pasieka Bee&Honey Sp. z o.o.; APILANDIA Interaktywne Centrum Pszczelarstwa; Salon Fryzjersko-Kosmetyczny Only Hair; Anna Frosztęga; Zofia i Adam Kryskowie PAKO; Grupa PM sp z o.o.; Dominika i Marcin Króliczkowie; Agata i Tomasz Jarzynowie; Mieczysława Dobór; Firma REFRESCO; AXPAL; Ferma kur Bulowice Anna Skowronek; Rachu Ciachu Małgorzata Pietruszek; Sklep U L. Kalugi; Młyn Wadowice produkcja i sprzedaż mąki Żółtek R.; Olej Wielkopolski; Ośrodek Czarny Groń; Haftuj To; Firma Baleronik.

Czytając powyższych darczyńców, śmiało można podsumować – to był naprawdę przepełniony atrakcjami i niezwykle udany piknik rodzinny! 

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

ZNAJĄ DOBRZE GMINĘ ANDRYCHÓW - XIII Konkurs Krajoznawczy - edycja 2022

Opr. mgr  Alicja Kołodziejczyk opiekun grupy

W maju 3 uczniów naszej szkoły: Miłosz Fryś ( kl. 7a ), Jakub Jarzyna (kl. 8a )
i Aleksandra Macuga (kl. 8a)
wzięło udział w XIII Konkursie Krajoznawczym „Znam Gminę Andrychów” – edycja 2022. Tegoroczną edycję przeprowadzono w formie on-line. Uczniowie musieli odpowiedzieć na 65 pytań sprawdzających wiedzę o Gminie Andrychów. Całej trójce udało się zdobyć wysokie miejsca w klasyfikacji generalnej oraz w klasyfikacji klas VII – VIII. Najlepszy wynik osiągnął Jakub Jarzyna z klasy 8a – II miejsce w klasyfikacji generalnej oraz klas VII – VIII. Gratulujemy Kubie świetnego wyniku!

Corocznym organizatorem konkursu jest Oddział Zakładowy PTTK przy AZPB „Andropol” S.A. w Andrychowie przy współpracy z Klubem Turystyki Górskiej „Limba”,a patronuje go UM w Andrychowie.

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Dzień Pustej Klasy 2022 - międzynarodowe święto edukacji na świeżym powietrzu

10.06.2022
Opr. mgr  Alicja Kołodziejczyk – szkolny koordynator projektu

„Wiele badań z całego świata udowadnia, że kluczem do zachowania zdrowia psychicznego jest kontakt z naturą. Nawet widok z okna na drzewo czy skwer jest korzystny dla naszego samopoczucia. Z jednej strony potrzebujemy więc więcej zieleni w mieście: zadrzewień przyulicznych, zielonych ścian, skwerów z krzewami i kwiatami, parków kieszonkowych, zadrzewionych śródmiejskich placów, zieleni w podwórkach kamienic, na balkonach i parapetach. Z drugiej zaś potrzeba naszej uwagi by o tę naturę nie tylko dbać, ale i jej szukać w swoim otoczeniu. Nawet jeśli nie jesteś typem przyrodnika/przyrodniczki, miłośnika/miłośniczki natury, potraktuj kontakt z przyrodą jako lekarstwo i profilaktykę.[…]”
Tegoroczny Dzień Pustej Klasy klasy I – VI spędziły bardzo wesoło i aktywnie na świeżym powietrzu. Różnorodność pomysłów na zdobywanie wiedzy i umiejętności w przyrodzie była ogromna ! Poniżej krótka relacja poszczególnych klas.

Dziękuję klasom i ich opiekunom za liczny udział.

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

wycieczka do Wrocławia

02-03.06.2022
Opr. ks. Marcin Samek

W dniach od 2 do 3 czerwca udaliśmy się z uczniami klas siódmych i piątych na wycieczkę do Wrocławia w ramach Programu „Poznaj Polskę”. W wyjeździe wzięło udział 50 uczniów wraz z czterema opiekunami.

W godzinach porannych wyruszyliśmy z parkingu przy strażnicy. Droga minęła nam dobrze i pełna było rozmów i wesołych śpiewów szczególnie w tylnej części autobusu. Po kilku godzinach dotarliśmy do celu. Pierwszym punktem był Ogród Botaniczny, w którym mogliśmy zobaczyć różnorodne i rzadkie okazy roślin, również takich, które są pod ochroną. Czas, w którym zwiedzaliśmy ogród, był idealny, bo wiele roślin zaczynało kwitnąć i mogliśmy podziwiać całą gamę kolorowych kwiatów.

Następnie przejechaliśmy do ścisłego centrum miasta, by zobaczyć najstarsze zabytki Wrocławia. Przewodnik, który opiekował się naszą grupą przekazywał nam ciekawostki historyczne i architektoniczne poszczególnych miejsc. Zwiedziliśmy katedrę wrocławską i podziwialiśmy jej styl gotycki. Na rynku mogliśmy zobaczyć ciekawą zabudowę kamienic oraz był też czas na zakup pamiątek. Na zakończenie dnia ostatnim punktem był pokaz Panoramy Racławickiej. Młodzież mogła zobaczyć i usłyszeć o tym ważnym wydarzeniu podczas powstania kościuszkowskiego. Mogli w inny sposób niż w szkole, uczyć się historii naszej ojczyzny. Historii trudnej, ale też pięknej i bogatej.

Po intensywnym dniu i przejściu około 14 kilometrów zwiedzając Wrocław udaliśmy się do hotelu umiejscowionym na jednej z wysp. Po takim dniu zasłużyliśmy na odpoczynek, by nabrać sił do kolejnych wyzwań na drugi dzień.

Rano po śniadaniu na statku udaliśmy się do Muzeum Wody „Hydropolis”, w którym mogliśmy zgłębić tajniki wody. Zobaczyliśmy film prezentujący historię powstania wody już w początkach kosmosu. Na interaktywnych wystawach mogliśmy zaobserwować obieg wody w przyrodzie i jej 3 stany: stały, ciekły i gazowy. W kolejnych pomieszczeniach poznawaliśmy zasady oczyszczania i ekologii. Nie zabrakło też historii z katastrofami morskimi, nie tylko znanego Titanica, ale też wielu innych na przestrzeni wieków. Na koniec mogliśmy zobaczyć jakie zwierzęta morskie żyją w głębinach, tam gdzie już światło nie dociera. Po wyjściu część z nas, no może lekko pod przymusem, zaliczyła kąpiel wodną pod tryskającą z góry fontanną. Zabawy i radości było co niemiara.

Od wody przeszliśmy do fauny i flory, zwiedzając Zoo Wrocławskie. Największe wrażenie zrobiło na nas Afrykanarium i Oceanarium. Ale oczywiście też dużo emocji wzbudził słoń i skaczące pawiany.

Po tych atrakcjach przyszedł czas na powrót do domu. Myślę, że te 2 dni będą niezapomniane. Nie tylko nauczyliśmy się wielu rzeczy, ale też zintegrowaliśmy się ze sobą po tym trudnym czasie epidemicznym. Dzieci już czekają na kolejną wycieczkę.

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

WYCIECZKA DO STRYSZAWY

09.06.2022
Opr. mgr  Katarzyna Stasiowska-Jarosz

9 czerwca klasy 1a i 1b wraz z opiekunami odwiedziły Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie.
W czasie wycieczki uczniowie poznali tradycje zabawkarskie, obejrzeli piękną wystawę rękodzieł ludowych, zwiedzili drewniany budynek tzw. „Dom Zabawkarza”.
Kolejną atrakcją w Beskidzkim Centrum Zabawki Drewnianej było oglądanie filmu
o tym, jak zrobić pięknego konika ze zwykłego kawałka drewna bez pomocy maszyn.
Na warsztatach plastycznych malowali drewniane ptaszki, które zabrali do domu.
Najwięcej radości jednak dostarczyła im zabawa w Parku Drewnianej Zabawki Ludowej oraz zakupy w „Babiogórskim Sklepiku”.

Przez cały czas towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda. Dzieci zachwycone pobytem w tym niezwykłym miejscu, zapowiedziały, że chętnie powrócą do Stryszawy.

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

"Jak nie czytam? Jak czytam!"

06.06.2022
Opr. mgr  Marta Formas

Już po raz drugi nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiej Akcji Promocji Czytelnictwa. 6 czerwca zebraliśmy się, aby pokazać, że lubimy i czytamy książki. Tym razem czytaliśmy wiersze Marii Konopnickiej. Niektórzy z nas prezentowali swoje ulubione książki. Spotkanie było również okazją do nagrodzenia tych, którzy przez cały rok przeczytali najwięcej książek. Otrzymali oni pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

Poniżej fotorelacja z tego wydarzenia.
WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

POZNAJ POLSKĘ - KLASY TRZECIE W WARSZAWIE

03.06.2022
Opr. mgr  Ewa Demczuk, Katarzyna Kowala

W maju klasy trzecie wyruszyły na wycieczkę do Warszawy w ramach ministerialnego przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”. „Celem programu jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.”

(cyt. https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/poznaj-polske)

Dofinansowanie wycieczki z funduszy rządowych wynosiło 15000,00 zł dla obu klas., co stanowiło 57% kosztów przedsięwzięcia.

 

Trzydziestu ośmiu uczniów zwiedzało stolicę przez trzy dni.

Dzieci poznały najpiękniejsze zakątki Warszawy w kontekście kultury i dziedzictwa narodowego oraz osiągnięć polskiej nauki.

Oto niektóre z wybranych obiektów, które odwiedzili uczniowie. Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po Warszawie.

 

1. Pałac w Wilanowie. Gra miejska „Klucz do fasady Pałacu Wilanowskiego” (Kultura i dziedzictwo narodowe).

Uczniowie przeżyli detektywistyczną przygodę, w której odkrywali z przewodnikiem cuda  pałacowej architektury i mityczne sekrety królewskiej rezydencji. Gra pełna zagadek, szyfrów i zadań do rozwiązania  wprowadziła uczniów w historię Polski z okresu Jana III Sobieskiego oraz świat mitologii uwiecznionej w fasadzie pałacu.   

2. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego (Największe osiągnięcia polskiej nauki/Kultura i dziedzictwo narodowe)

W wiosennej scenerii kwitnących magnolii, azalii, tulipanów i jaśminów uczniowie poznawali bogactwo i wartości świata roślin, które zostały podzielone na: polskie rośliny chronione, pomniki przyrody, kwiaty i kwitnące krzewy ozdobne parków i ogrodów, rośliny z różnych środowisk (leśne, bagienne, górskie, nadmorskie oraz rośliny cenione w ziołolecznictwie.

3. Muzeum Etnograficzne. Gra muzealna „Etnopodróże” (Kultura i dziedzictwo narodowe)

Uczniowie byli uczestnikami gry muzealnej, rozwiązywali zadania w trakcie zwiedzania, weryfikowali swoją wiedzę na temat  historii, tradycji i zwyczajów panujących w dawnej Polsce, Europie, jak i na innych kontynentach.

4. Polska Akademia Nauk Muzeum Ziemi (Największe osiągnięcia polskiej nauki)

Uczniowie po raz pierwszy mieli okazję zetknąć z cennymi archiwaliami z zakresu historii nauk o Ziemi, kolekcją minerałów i skał, meteorytów, kopalnej flory i fauny, pochodzących z terytorium Polski i innych regionów świata.

5. Starówka, Muzeum Warszawy i Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja królów Rzeczypospolitej (Kultura i dziedzictwo narodowe)

Przewodnik zabrał dzieci w niezwykłą podróż uliczkami starej Warszawy do czasów panowania wielkich władców, dzielnych rycerzy, dostojnych księżnych, wspaniałych strojów i hucznego życia na dworze królewskim. Niezwykłą historię przybliżyło Muzeum Warszawy mieszczące się w jednej z kamienic Starówki.  Uczniowie zobaczyli w Zamku Królewskim, wspaniałe komnaty, meble, tkaniny, rzeźby oraz obrazy malowane przez Canaletto,  Bacciarellego i znanego z podręczników szkolnych Jana Matejkę.

6. Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie (Kultura i dziedzictwo narodowe)

Uczniowie zmęczeni długim zwiedzaniem mogli wreszcie odpocząć spacerując ścieżkami oraz alejkami wśród kwitnących kasztanowców, krzewów i kwiatów zrobić zdjęcia pod najsławniejszym w Polsce Pomnikiem Chopina i Pałacem na Wyspie – letnią rezydencją ostatniego króla Polski.

7. Centrum Nauki Kopernik – zwiedzanie wystawy, Planetarium – seans „Ziemia – Księżyc i Słońce” (Największe osiągnięcia polskiej nauki).

W tym miejscu uczniowie poruszali się w przestrzeni swobodnej eksploracji. Obserwowali zjawiska fizyczne,  eksperymentowali z dźwiękiem, konstruowali niezwykłe maszyny. Spędzili również niezwykłą  lekcję pod gwiazdami z wyjątkowymi efektami wizualnymi i dźwiękowymi. Składała się ona z projekcji filmu oraz interaktywnego pokazu prowadzonego na żywo.

9. Pałac Kultury i Nauki – punkt widokowy.

10. Spacer po Warszawie.

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Powiatowy Konkurs Czytelniczy "Wadowickie Potyczki Czytelnicze"

03.06.2022
Opr. mgr  Marta Formas

Nasza szkoła przystąpiła po raz pierwszy do tego konkursu. Wzięło w nim udział 40 uczniów klas drugich i trzecich. Konkurs podzielony był na trzy etapy.
Etap pierwszy – w okresie od listopada 2021 r. do marca 2022 r. uczestnicy mieli przeczytać 5 wybranych książek, rozwiązać testy i zdobyć sprawności.
Etap drugi – półfinał – do tego etapu zakwalifikowało się 10 osób, które zebrały wszystkie pięć sprawności, czyli najlepiej napisały wyznaczone testy. Do półfinałowego testu uczniowie czytali książkę pt. „Oto jest Kasia”.
 
FINAŁ odbył się 31 maja 2022 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bachowicach. Reprezentantami naszej szkoły byli Karol Góral z 2a i Antoni Tomiczek z 3b, którzy zajęli IX miejsce (na 27 szkół). Chłopcy wykazali się bardzo dobrą znajomością książek finałowych, Wszyscy uczestnicy otrzymali wspaniałe nagrody. Gościem finału była pani Renata Piątkowska, autorka książek dla dzieci i młodzieży.
 
Poniżej prezentujemy zdjęcia z tego finału.
 
WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

W krainie białych skał

30.05.2022
Opr. mgr Alicja Kołodziejczyk

30 maja 2022 r. klasy piąte i szósta udały się na Wyżynę Krakowsko – Częstochowską. Na początku zwiedziliśmy Jaskinię Wierzchowską. Przewodnik ciekawie opowiadał nam o procesie krasowienia. Zobaczyliśmy w niej formy naciekowe stalaktyty, stalagmity i stalagnaty. Udało nam się również spotkać nietoperze. Następnie udaliśmy się do Podzamcza, gdzie zwiedziliśmy najsłynniejszy i zarazem największy zamek na Szlaku Orlich Gniazd – Ogrodzieniec. Potężne mury, wybudowane na wysokiej skale wapiennej, wywarły na nas ogromne wrażenie. Z Ogrodzieńca pojechaliśmy do Ojcowa. Przejeżdżając Doliną Prądnika zatrzymaliśmy się przy Zamku w Pieskowej Skale. Weszliśmy na dziedziniec, a następnie podziwialiśmy znajdujący się nieopodal niego najbardziej znany na wyżynie ostaniec wapienny – Maczugę Herkulesa. Później pojechaliśmy w okolicę ruin zamku w Ojcowie, gdzie znajduje się ekspozycja przyrodnicza Ojcowskiego PN. Obejrzeliśmy film dokumentalny przedstawiający osobliwości przyrodnicze parku oraz bardzo ciekawe wystawy multimedialne. Wycieczka się udała, pogoda również nam dopisała. Bogaci w wrażenia i nową wiedzę wróciliśmy zadowoleni do Rzyk.

Poniżej relacja i kilka zdjęć z wycieczki.

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

CYKL DOŚWIADCZEŃ DLA NAJMŁODSZYCH

20.05.2022
Koordynator: mgr Ewa Polak-Leśniak, mgr Ewelina Błażuk
Opr tekstu: Maria Kowalczyk (kl. 8b)

Uczniowie klas ósmych ponownie przygotowali wraz z Panią Eweliną Błażuk i Panią Ewą Polak-Leśniak pokazy doświadczeń dla Najmłodszych z fizyki i chemii.

13 maja uczennice: Klaudia Gibas (8a) i Ola Macuga (8a) wykonały doświadczenia z zakresu fizyki. W pierwszym z nich wykorzystały naelektryzowany balon. Przez pocieranie zyskał on ładunek ujemny, dlatego przyciągał wodę złożonej z jonów dodatnich. Drugą atrakcją była maszyna elektrostatyczna, najmłodsi ustawili się w kółku, zostali poinformowani o zasadach zabawy i złapali się za ręce. Po pokręceniu korbką przez dzieci przeszła tzw.
iskierka, czym zdecydowanie się podekscytowały.

20 maja swoją chemiczną część pokazów zaprezentowali: Patryk Kopytko (8a), Kacper Wontek (8a), Karol Socała (8c) oraz Aleksander Borgosz (7a) i Jakub Młocek (7a). Wykonali dwa eksperymenty. Pierwszy z nich to „kolorowy wulkan”, w którym wykorzystali: sodę oczyszczoną, płyn do naczyń, barwnik i ocet. Po umieszczeniu i wymieszaniu w cylindrze miarowym pierwszych trzech składników wlali szybkim ruchem ocet i czekali na efekt. Po chwili pojawiła się duża ilość piany, która wypływała z naczynia, co pozytywnie zaskoczyło dzieci. Drugi eksperyment to „lampa lawa”, do którego niezbędne były: woda, olej, tabletka musująca i barwnik do zabarwienia wody. Do cylindra miarowego chłopcy wlali ok 3 cm3 wody, a następnie sporą ilość oleju. Unosił się on na powierzchni wody, ze względu na mniejszą gęstość. Następnie została wrzucona tabletka musująca. W tabletce tej znajdują się węglany, które w połączeniu z wodą tworzą dwutlenek węgla. Gaz ten ulatuje do góry powodując, że rozdzielone warstwy płynów zaczynają się przemieszczać. Bąbelki dwutlenku węgla wypychają zabarwioną wodę ku górze. Gdy ta osiągnie szczyt naczynia opada z powrotem na dno i obieg się zamyka. Nie da się ukryć, że najmłodszym bardzo spodobały się wszystkie pokazy, w których mogli uczestniczyć, odpowiadać na niektóre pytania, a także je zadawać. Z pewnością będą mieli już jako uczniowie siódmej klasy chęć uczenia się fizyki i chemii, gdyż poznali te przedmioty od żywej, kolorowej i wesołej strony. Należy też zaznaczyć, że zaproszona przez młodzież Dyrekcja szkoły: Pani Renata Gondko i Pani Małgorzata Wójcik brały czynny udział w czasie przeprowadzanych doświadczeń.

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Gminny Konkurs Recytatorski

18.05.2022
Opr. mgr Iwona Pikoń, mgr Marta Formas

Dnia 18 maja w bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytatorski „Spotkanie z poezją twórców beskidzkich”. Po dwóch latach przerwy, spowodowanych pandemią, na bibliotecznej scenie zaprezentowali się uczniowie z 7 szkół gminy Andrychów. Wśród wierszy, które można było usłyszeć pojawiły się utwory Emilii Berndsen, Wandy Malickiej, Janiny Brzostowskiej oraz Karola Wojtyły. 
Celem konkursu jest upowszechnianie poezji autorów  naszej „Małej Ojczyzny”.
Uczestnicy konkursu zaprezentowali wysoki poziom recytacji, jak również zadbali o oprawę artystyczną. Jury konkursu wysoko oceniło występy uczestników.
 
WYNIKI:
 
klasy 3-4
I miejsce – Gabriela Młocek (kl.4 Rzyki), Lilianna Susfał (kl.3 Zagórnik), Justyna Oboza (kl.4 Rzyki)
II miejsce – Szymon Kapusta (kl.4 Sułkowice- Łęg), Aleksandra Gondko (kl.4 SP4), Natalia Żydek (kl.3 Rzyki)
III miejsce – Gabriela Młocek (kl.3 Rzyki), Oliwia Tomiczek (kl.3 Targanice)
Wyróżnienie – Antoni Tomiczek (kl.3 Rzyki), Eliza Chmiel (kl.4 Sułkowice- Bolęcina)
 
klasy 5-6
I miejsce – Karolina Putek (kl.5 SP2), Natasza Szatan (kl.5 SP2)
II miejsce – Julia Gancarczyk (kl.5 SP2)
III miejsce – Szymon Siwiec (kl.6 Rzyki), Patryk Gacek (kl.5 SP2)
 
Organizatorki  serdecznie dziękują Radzie Rodziców za ufundowanie nagród dla uczestników konkursu.
WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Wyniki konkursu na EKOLOGICZNĄ MARZANNĘ

28.04.2022
Koordynatorzy: mgr Katarzyna Fulara-Potoczny, mgr Marta Formas

W marcu styczniu odbył się Szkolny Konkurs na EKOLOGICZNĄ MARZANNĘ dla klas IV-VIII.
Zadaniem dzieci było przygotowanie Marzanny z surowców wtórnych.
Do organizatorów wpłynęło kilka bardzo ciekawych realizacji, spośród których nasze szkolne jury wyłoniło zwycięzców:

I miejsce: KLASA VI a

II miejsce: KLASA V a

III miejsce: KLASA V b

Laureatom wręczono dyplomy oraz nagrody podczas apelu z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

AKCJA EKOLOGICZNA „Posprzątaj z nami Małopolskę!”

22.04.2022
Koordynator akcji: mgr Alicja Kołodziejczyk

22 kwietnia 2022 r., w  dniu obchodów Dnia Ziemi, uczniowie klas 4-8 przystąpili do akcji ekologicznej „Posprzątaj z nami Małopolskę”. Organizatorem akcji był Urząd Marszałkowski woj. małopolskiego, EkoMałopolska, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Patronat nad wydarzeniem w naszej gminie objął UM oraz PTTK „Chałupa”.

Sprzątając wyznaczony teren dołączyliśmy do wielu szkół i instytucji z naszej gminy i województwa, które w ten sposób chciały zwrócić uwagę na problem pozostawiania śmieci na terenach rekreacyjnych, turystycznych, a zwłaszcza przy drogach, nad rzeką i na osiedlach. Jednocześnie akcja miała na celu kształtowanie postaw proekologicznych nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale również całego społeczeństwa.

Młodzież z klas 4-8 sprzątała koryto rzeki Rzyczanki, dopływ Wieprzówki – Rzeki Roku 2013, kamieniec i zagajniki nadrzeczne, tereny wzdłuż drogi głównej w Rzykach od os. Mydlarze do os. Młocki Dolne oraz os. Szczęśniaki, okolice szkoły i cmentarza. Zebraliśmy ogromną ilość odpadów. Z przykrością stwierdziliśmy, że problem wyrzucania śmieci do rzeki, rowów, lasu, nadal istnieje. Z naszych obserwacji wynika, że śmieci wyrzucają najczęściej dorośli: butelki i puszki po napojach alkoholowych, odpady po remontach, wiadra po klejach, farbach, opony, styropian itp. W większości śmieci trafiają do naszej rzeki albo lasu. Uczniowie pracowali z ogromnym zapałem i poświęceniem. Większość w/w miejsc została w sporej części oczyszczona. Pozostały jedynie duże dzikie wysypiska śmieci, z którymi młodzież nie była w stanie się uporać.

Poniżej fotorelacja z tego dnia

W imieniu swoim i organizatorów dziękuję bardzo wszystkim Uczniom i Nauczycielom opiekunom za aktywny udział i ogromne zaangażowanie w akcję. Pokazaliśmy społeczeństwu Rzyk, że problem pozbywania się zbędnych rzeczy „na dziko” jest nadal dużym problemem w naszej miejscowości i wszyscy powinniśmy dążyć do tego, żeby dzikie wysypiska śmieci dla dobra nas wszystkich, zniknęły z naszego otoczenia na zawsze.

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

„Konkurs z Klimatem” na Dzień Ziemi

22.04.2022
Organizator konkursu: mgr Alicja Kołodziejczyk

Od kilku lat głośnym tematem w przestrzeni publicznej są zmiany klimatu i związane z nimi globalne ocieplenie. Walka z nimi to jedno z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Polityka klimatyczna prowadzona przez rządy różnych państw to część tej batalii. Jej dopełnieniem są pozytywne działania proekologiczne, które podejmuje każdy z nas. By były one skuteczne i docierały do szerokiego grona odbiorców potrzebna jest ciągła edukacja w tym zakresie.

Konkurs poprzedziły lekcje o klimacie oraz szereg informacji na gazetce tematycznej „Zróbmy coś razem dla klimatu”  poświęconej w/w tematyce.

21 kwietnia 2022 r. z okazji Dnia Ziemi został w naszej szkole przeprowadzony konkurs na temat klimatu, a ściślej przyczyn i skutków obserwowanych zmian klimatycznych na świecie. Rywalizacja między klasami przebiegała w dwóch kategoriach wiekowych: klasy młodsze 4-6 i starsze 7-8.
Zadania konkursowe polegały m.in. na ułożeniu na czas puzzli, rozwiązaniu zagadek, krzyżówek i rebusów, a także przygotowaniu przez każdą klasę plakatu związanego z tematyką konkursu. Dwuosobowe drużyny klasowe dzielnie walczyły o zwycięstwo i nagrody.
A były nimi ufundowane przez Radę Rodziców książki pt. „Życie na naszej planecie” Davida Attenborough’a oraz słodkie niespodzianki.

Za nagrody Radzie Rodziców – serdecznie dziękujemy.

W kategorii klas 4-6 zwyciężyła klasa VI a, która reprezentowali: Szymon Siwiec i Kacper Ptasznik

W kategorii klas 7-8 zwyciężyła klasa VII a, która reprezentowali: Miłosz Fryś i Oliwier Noszka

Zwycięzcom GRATULUJĘ !

Poniżej szczegółowe wyniki w obu kategoriach oraz galeria zdjęć z przebiegu konkursu i rozdania nagród.

Dziękuję Uczniom za udział. Mam nadzieję, że zadania konkursowe pogłębiły Waszą wiedzę na temat współczesnych zmian klimatu na Ziemi, ale nade wszystko uświadomiły Wam, że każdy z nas ma wpływ na klimat naszej planety i przez proekologiczne zachowania w domu, szkole, sklepie, ogrodzie może przyczynić się do zahamowania szybkiego tempa tych zmian.

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Apel klas piątych z okazji Dnia Ziemi

21.04.2022
Apel przygotowały klasy V

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Dzień Matematyki

12.04.2022
Op: Marta Młynarczyk, kl 7a

Każdy uczeń wie, że matematyka jest królową nauk. Pomaga ona w różnych dziedzinach życia codziennego jak np. naliczania obniżki w sklepie lub obliczenie powierzchni działki budowlanej.
12.04.2022 r. odbył się w naszej szkole “Dzień Matematyki”.
W wydarzeniu uczestniczyły klasy 4-8.
Całość akcji przygotowały p. Lidia Chrapkowicz, p. Ewa PolakLeśniak oraz p. Andżelika Łysoń.

Drużyny z poszczególnych klas walcząc o zwycięstwo dla swojej klasy, zmierzyły się w następujących konkurencjach:

  • zadania logiczne
  • plakat
  • rebusy
  • skojarzenia,
  • obliczenia, krzyżówka.
Pomimo rywalizacji i chęci zwycięstwa wszystkich uczestników, panowała przyjemna atmosfera, było dużo śmiechu i radości.

Wyniki konkursu

W kategorii klas 4-6:
1 miejsce – 5a
2 miejsce – 5b
3 miejsce – 6a

W kategorii klas 7-8:
1 miejsce – 8a
2 miejsce – 8b
3 miejsce – 8c
WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Drukarka 3d

07.04.2022
Op: mgr K. Fulara-Potoczny

Dzięki #labolatoriaprzyszłości powoli rozpoczynamy przygodę z drukiem 3d 🙂
Dziś było pierwsze uruchomienie, uczniom drukarka bardzo przypadła do gustu i zaciekawiła ich niezmiernie.
Przed nami nowe plany wydruków, szkolenia, czekamy też na filamenty w różnych kolorach.
Na zajęcia wkroczą nowości, na które już dziś bardzo się cieszymy 🙂
WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

TYDZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA

04-08.04.2022
Szkolny koordynator: mgr Małgorzata Pławecka

W związku ze świętowanym w dniu 7 kwietnia Międzynarodowym Dniem Zdrowia obchodziliśmy w naszej szkole tydzień promocji zdrowego stylu życia. 
W dniach od 4 do 8 kwietnia uczniowie szkoły podstawowej i dzieci przedszkolne pod opieką nauczycieli zaangażowały się w szereg działań mających
na celu kształtowanie właściwych postaw i nawyków prozdrowotnych.

NASZE DZIAŁANIA Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA:

  • zaprojektowanie plakatów promujących zdrowy styl życia, wykonanie gazetek tematycznych w salach lekcyjnych oraz przygotowanie pięknych koszy ze zdrową żywnością
  • opracowanie i zaprezentowanie na forum klas projektów edukacyjnych popularyzujących wiedzę na temat profilaktyki zdrowotnej w myśl zasady: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”
  • udział w warsztatach prowadzonych przez pedagoga szkolnego Panią mgr Katarzynę Dusik-Szlósarczyk pt. „Jak dbać o dobry nastrój?”,
    w trakcie których uczniowie poznawali proste praktyki (odwołanie do miłych wspomnień, pozytywnych myśli, odczuć, wdzięczności) 
    oraz słownik pozytywnego myślenia
  • przygotowanie smacznych i zdrowych kanapek, witaminowych szejków oraz niepowtarzalnych owocowo-warzywnych ludzików
  • badania profilaktyczne: wzroku, słuchu, pomiar ciśnienia krwi, obliczanie pod opieką nauczyciela wskaźnika BMI, określanie prawidłowej masy ciała
  • stworzenie mapy myśli na temat wpływu hałasu na stan naszego zdrowia
  • gry zespołowe na hali sportowej oraz aktywny wypoczynek połączony z zajęciami ruchowymi na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknego krajobrazu naszej miejscowości
  • nauka poprzez zabawę, zdobywanie nowych, przydatnych w codziennym życiu umiejętności w trakcie pobytu na świetlicy szkolnej
  • uczestniczenie w realizacji ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka, udział w zajęciach edukacyjnych: „Znamię! Znam je?”

Wszystkie te działania miały na celu uświadomienie dzieciom i młodzieży własnej odpowiedzialności za ochronę zdrowia, wdrażanie do przestrzegania higieny życia codziennego oraz promowanie zdrowego stylu życia i aktywnych form spędzania wolnego czasu.

Dziękuję wszystkim uczestnikom projektu: Przedszkolakom, Uczniom, Rodzicom i Gronu Pedagogicznemu za bardzo aktywny udział  i zaangażowanie
w upowszechnianie zasad profilaktyki zdrowotnej.

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

CYKL DOŚWIADCZEŃ DLA NAJMŁODSZYCH

04.04.2022
Uczennica: Maria Kowalczyk, kl. 8b  

Dosyć niedawno, bo 18 marca rozpoczęliśmy w naszej szkole cykl doświadczeń zarówno chemicznych, jak i fizycznych mających na celu zaciekawienie i poszerzenie horyzontów dzieci z klas 1-3.

Doświadczenia są opracowywane i przeprowadzane pod opieką  Pani Ewy Polak-Leśniak oraz Pani Eweliny Błażuk.

Prologiem pasma naukowych pokazów przygotowywanych przez klasy ósme stała się chemia.

Najmłodsi widząc tzw. odczynniki chemiczne, które tak naprawdę można znaleźć na co dzień w domu, np. esencja z herbaty, soda oczyszczona czy cytryna, odkryli dzięki Zuzannie Hajost (8a), Magdalenie Smazie (8b), Milenie Twardosz (8a) i Zuzannie Góral (8a) naturalne wskaźniki pH, o których zapewne będą się uczyć za kilka lat. 

Dzieciaki z podobnymi uśmiechami na twarzach uczestniczyły w żywej lekcji fizyki tydzień później, czyli 25 marca. Prowadzili ją: Wiktoria Martyniak (8b), Karol Wierzycki (8b) i Maria Kowalczyk (8b). Dzieci nie mogły nadziwić się podczas obserwowania zmian stanu skupienia cieczy nienewtonowskiej oraz korzystania z peryskopu wykonanego samodzielnie przez Karola. Dowiedziały się, że fizyka ciągle jest wśród nas i oczywiście bardzo spodobały im się białe fartuchy, które być może w przyszłości same będą miały okazję założyć.

4 kwietnia kolejne spotkanie z chemią przygotowały dziewczyny z klasy 8b: Jagoda Fryś i Magdalena Smaza. Zaciekawiły one dzieci uciekającym pieprzem, gdzie płyn do naczyń zmniejszył wzajemne przyciąganie się cząsteczek wody i wirującymi kolorami. Doskonale się spisały, gdyż najmłodsi wykazali szczególne zainteresowanie każdym ich słowem i ochoczo wyrazili wolę dalszego uczenia się w ten nietypowy, ale bardzo skuteczny sposób.                         

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Eliminacje powiatowe OTWP

04.04.2022
inf. OSP Rzyki

Adrian Buda z klasy 4a ZSS w Rzykach reprezentujący OSP w Rzykach odbiera dyplom i nagrodę za I miejsce w gr. 1 w finale Powiatowym OTWP, który odbył się w sobotę 2 kwietnia w Izdebniku z rąk Prezesa ZP ZOSP RP w W- cach dha Filipa Kaczyńskiego, posła na Sejm RP oraz Komendanta Powiatowego PSP w Wadowicach st. bryg. Pawła Kwarciaka. W dalszym etapie będzie reprezentował powiat wadowicki w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się w maju w Wieliczce. Gratulujemy i życzymy POWODZENIA!

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Uczniowie z Zespołu Szkół Samorządowych w Rzykach ratują dzieci w Afryce!

07.04.2022
Koordynator: mgr Jolanta K. Łysoń

Zespół Szkół Samorządowych w Rzykach wziął udział w ogólnopolskiej akcji „Wszystkie Kolory Świata” organizowanej przez UNICEF. Uczniowie z naszej placówki  przygotowywali specjalne, charytatywne laleczki będące symbolem pomocy, jakiej chcieli udzielić swoim rówieśnikom z Demokratycznej Republiki Konga, gdzie dzieci umierają z powodu chorób, którym można zapobiegać.

Uczniowie naszej szkoły już od stycznia przygotowywali się do finału projektując i szyjąc szmaciane laleczki. 20 marca 2022r. odbyła się akcja pod hasłem „Dzień Wszystkich Kolorów Świata” w Świetlicy w Rzykach i wystawiono do licytacji  46 laleczek. Darowizna została przelana na konto UNICEF.

„Wszystkie kolory świata” to globalna akcja UNICEF, która już po raz szósty jest realizowana w polskich szkołach. Jej celem jest wsparcie programów szczepień ratujących życie dzieci w najuboższych krajach świata. W ramach akcji uczniowie własnoręcznie projektują i szyją szmaciane laleczki. Każda z nich ma nadane imię i przypisany kraj, z którego pochodzi. Po zakończeniu pracy, w szkole odbyła się wystawa laleczek. W dniu licytacji lalek dzieci zaprosiły do Świetlicy w Rzykach rodziców, dziadków, opiekunów i społeczność lokalną. Każdy mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecku w Afryce przekazując na ten cel darowiznę. W tym roku pomoc polskich uczniów była skierowana do Demokratycznej Republiki Konga, gdzie każdego dnia dzieciom zagrażają takie choroby jak cholera, odra, polio, gruźlica czy żółta febra. Projekt „Wszystkie Kolory Świata” wspiera Majka Jeżowska, Ambasador Dobrej Woli UNICEF.

Poprzez udział Zespołu Szkół Samorządowych w Rzykach w akcji UNICEF, chcemy uświadomić dzieciom i młodzieży, że pomaganie może być przyjemne i wiązać się z pozytywnymi emocjami, a ponadto, że dzięki ich zaangażowaniu można uratować życie dziecka.

Poprzednie pięć edycji akcji „Wszystkie Kolory Świata” cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony szkół i przedszkoli. Dotychczas w akcji uczestniczyło ponad 2000 placówek z Polski. Dzięki zaangażowaniu całych społeczności lokalnych udało się pozyskać prawie 2 miliony złotych na ratowanie życia dzieci w Sierra Leone, Czadzie i Sudanie Południowym. Zebrane fundusze umożliwiły zaszczepienie setek tysięcy dzieci.

„Wszystkie Kolory Świata” są częścią ogólnopolskiej kampanii UNICEF „Uratuj dziecko w Afryce”. Więcej informacji: www.unicef.pl/afryka

DYPLOM UNICEF

 

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Wyróżnienie w konkursie

07.04.2022
Opr. mgr Marta Formas

Uczennice klasy czwartej Gabriela Młocek i Justyna Oboza wzięły udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim „XVII Spotkanie z poezją dla dzieci”., który odbył się 7 kwietnia 2022 r. Organizatorem tego konkursu był ZSS w Sułkowicach-Bolęcinie.  Obydwie uczennice zaprezentowały wysoki poziom recytacji. Wyróżnienie w konkursie otrzymała Gabriela Młocek.

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

02.04.2022
Opr. mgr Katarzyna Stasiowska – Jarosz

Z uwagi na fakt, iż 2 kwietnia przypadał w sobotę, dlatego dzień wcześniej w piątek – uczniowie klasy I b przyszli do szkoły ubrani w kolorze niebieskim, ponieważ to kolor solidarności z autyzmem.

W czasie lekcji klasa wysłuchała bajki psychoedukacyjnej pt: „ Czarodziejka”, która miała  na celu przybliżyć dzieciom problemy tych osób, z którymi borykają się na co dzień. Dzięki temu łatwiej jest dzieciom oswoić się z zachowaniami dziecka autystycznego, przez co lęk, strach czy też brak zrozumienia jest zastępowany zrozumieniem oraz próbą oswojenia się z zachowaniami osób autystycznych.

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Wirtualne Laboratorium Chemiczne Empiriusz

31.03.2022
Opr. mgr K. Fulara-Potoczny

Uczniowie mieli okazję przenieść się do wirtualnej rzeczywistości (VR) na zajęciach chemii. Na zaproszenie nauczycieli i Dyrekcji szkoły wydawnictwo Nowa Era przyjechała z EMPIRIUSZEM. 

Jak można przeczytać (źródło: https://www.nowaera.pl/wirtualne-laboratorium/czym-jest-wirtualne-laboratorium):
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii Wirtualne Laboratorium Empirusz jest doskonałym, cyfrowym, odwzorowaniem laboratorium chemicznego. 

W pełni wyposażone w odczynniki chemiczne, szkło laboratoryjne i sprzęt potrzebny do wykonywania doświadczeń chemicznych, zawsze przygotowane do przeprowadzania doświadczeń i bezpieczne dla uczniów.

Lekcje chemii z wykorzystaniem Wirtualnego Laboratorium Empiriusz pozwalają na przeprowadzenie doświadczeń chemicznych zalecanych do realizacji w podstawie programowej klasy 7. i 8. oraz szkoły ponadpodstawowej.

Przedstawiciele wydawnictwa najpierw przybliżyli działanie ww. sprzętu i jego powiązanie z podstawą programową oraz z wykorzystywanymi podręcznikami, a następnie przystąpili do jego prezentacji – uczniowie wraz z nauczycielami sami mogli przenieść się do wirtualnej rzeczywistości.

 

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Finalistka Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego

27.03.2022
Opr. mgr Iwona Pikoń

Marysia Kowalczyk z klasy 8 b to uczennica szczególnie uzdolniona z przedmiotów humanistycznych.
Ma na swoim koncie liczne sukcesy w konkursach literackich
i historycznych.

W tym roku szkolnym Marysia zdobyła tytuł finalistki w Małopolskim Konkursie Języka Polskiego, co jest dużym osiągnięciem naszej uczennicy,  biorąc pod uwagę wysoki poziom konkursów organizowanych przez kuratorium w Krakowie.

Uczestnicy konkursu polonistycznego musieli wykazać się umiejętnością wnikliwej interpretacji utworów literackich, sprawnością językową, dojrzałością i krytycyzmem w formułowaniu sądów.

Marysi udało się zostać finalistką dzięki talentowi pisarskiemu, wiedzy, umiejętnościom i ciężkiej pracy.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na niwie literackiej!

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Dzień bez plecaka

25.03.2022
Opr. mgr Krzysztof Paczyński

Dzień bez plecaka (z ang. „no backpack day”) to wybrany przez samorząd szkolny dzień, w którym wszyscy chętni uczniowie i nauczyciele przychodzą bez plecaków i toreb.
W piątek 25 marca wielu uczniów przygotowało orginalne i pomysłowe sposoby na noszenie książek i osobistych rzeczy. Tytuł najbardziej kreatywnego „plecaka” trafił do Natalii Króliczek z 7b za jej suszarkoplecak 🙂
WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Logopedyczny Dzień w szkole

21.03.2022
Opr. mgr Beata Mrzygłód, mgr Katarzyna Stasiowska – Jarosz

W ramach obchodów Europejskiego  Dnia Logopedy, który co roku 6 marca obchodzony jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej, zorganizowałyśmy warsztaty logopedyczne także dla uczniów naszej szkoły. Zajęcia logopedyczne w formie zabawy zostały przeprowadzone w klasach 1-3 oraz w zerówce. Każdy miał możliwość zmierzyć się z „łamańcem językowym”, stoczyć bitwę na minki oraz spróbować swoich sił w zabawach i ćwiczeniach oddechowych i ćwiczeniach słuchu fonematycznego. Każda osoba biorąca udział w zajęciach otrzymała słodki upominek do ćwiczenia buzi i języka oraz grę logopedyczną.

Był to również dobry czas na lepsze poznanie metod pracy logopedycznej z osobami o różnych problemach komunikacyjnych.

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Dzień kolorowej Skarpetki w klasie 1b

21.03.2022
Opr. mgr Katarzyna Stasiowska – Jarosz

Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa nie bez przyczyny obchodzi się 21 marca. Data symbolizuje trisomnię 21 chromosomu, którego dodatkowa kopia znajduje się w komórkach organizmów osób z Zespołem Downa. Ta symboliczna data przypomina, jak ważne jest dbanie o równe szanse w społeczeństwie przy zachowaniu różnorodności. Choć większości ten dzień kojarzy się z pierwszym dniem wiosny, jest to także dzień zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z zespołem Downa. Klasa 1 b chętnie włączyła się do akcji. Jako wyraz solidarności z osobami z Zespołem Downa założyliśmy kolorowe skarpetki „nie do pary”. W czasie zajęć rozmawialiśmy na temat różnorodności, wyjątkowości, integracji i akceptacji oraz wykonaliśmy kolorowe skarpetki.
WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Dzień Matematyki w klasie 1 b - Szalone liczby

21.03.2022
Opr. mgr Katarzyna Stasiowska – Jarosz

Poprzez udział w grach i zabawach matematycznych uczniowie mogli zobaczyć i doświadczyć inną stronę tej nauki. Zadania wzbudziły wiele pozytywnych emocji. Rozwiązywaliśmy quizy z wykorzystaniem tablicy multimedialnej, wykonywaliśmy zadania  matematyczne, krzyżówki, rebusy  utrwalające wiedzę. Każdy uczeń otrzymał symboliczny dyplom MŁODEGO MATEMATYKA, ale najważniejsze to to, że matematykę da się lubić!
WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Pociąg z poezją - Wiersze z podręcznika

21.03.2022
Opr. mgr Marta Formas

„Śmierć pułkownika” Adama Mickiewicza, „List do ludożerców” Tadeusza Różewicza czy „Treny” Jana Kochanowskiego  można było usłyszeć dnia 21 marca podczas Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Pociąg z poezją – Wiersze z podręcznika”. W konkursie wzięli udział uczniowie kl. 7-8 z 5 szkół gminy Andrychów. Konkurs, ze względu na sytuację epidemiczną, odbył się w formie online. Naszą szkołę reprezentowały: Marta Młynarczyk i Milena Mikołajek  z kl. 7a oraz Martyna Łysoń z kl. 8b.
Jury w składzie: pani Iwona Pikoń, pani Małgorzata Borgosz i pani Marta Formas  wysoko oceniło poziom przygotowania uczestników.
 
Wyniki konkursu:
 
I miejsce – Karol Pilch (SP4), Patrycja Chmiel (Bolęcina), Weronika Stachurska (SP4)
II miejsce – Monika Pająk (Bolęcina), Monika Marciniak (Targanice), Julia Smolec (SP4), Jan Ogorzelec (SP2)
III miejsce – Aleksandra Wiktorczyk (SP2), Karolina Fujawa (SP4), Martyna Łysoń (Rzyki)
Wyróżnienie – Karol Cobor (Bolęcina), Karolina Fus (SP4), Marta Młynarczyk (Rzyki), Milena Wojewodzic (Bolęcina), Kacper Spyrka (SP4)
 
W konkursie wzięło udział 21 uczniów. Wszystkim serdecznie gratulujemy.
Organizatorki dziękują serdecznie Radzie Rodziców, która ufundowała nagrody książkowe dla laureatów konkursu.
WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Międzynarodowy Konkurs: KANGUR MATEMATYCZNY

17.03.2022
Opr. mgr Lidia Hrapkowicz

W czwartek 17 marca 2022 r.  w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu KANGUR MATEMATYCZNY. Wzięło w nim udział 22 uczniów – od klasy trzeciej do klasy ósmej. Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut. Główną ideą konkursu jest sprowokowanie jak najliczniejszej manifestacji matematycznej o charakterze wspólnej, intelektualnej zabawy. Każdy uczestnik konkursu otrzymał zabawkę logiczną Zaplątany kangurek.

W imieniu uczniów dziękuję Radzie Rodziców za sfinansowanie udziału w konkursie. 

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

POMOC dla UKRAINY

15.03.2022
Opr. mgr Alicja Kołodziejczyk

Drodzy Państwo,

wiem, że teraz bardzo wspieracie Ukrainę, każdy w swoim  zakresie i jestem Wam w imieniu mojej rodziny i narodu ukraińskiego bardzo za to wdzięczna. W tej chwili ukraińskie wojsko potrzebuje w pełni wyposażonych “apteczek taktycznych” w ogromnej ilości (organizatorzy   “Euromaidan-Warszawa”, które zajmują się ich zbiórką i logistyką do granicy ukraińskiej, mówili, że w najkrótszym czasie trzeba przekazać ok. 50 tysięcy apteczek), żeby medycy mogli opatrywać rany żołnierzy i cywilów.

Są dwa sposoby pomocy:

Pierwszy można kupić apteczkę (i to jest przykład tej dobrej apteczki

https://aedmax24.pl/pl/p/TRAUMA-KIT-Apteczka-Modulowa-K-Krwotoki/703?gclid=Cj0KCQiAmeKQBhDvARIsAHJ7mF4JDGav5MzU446bEQjaYrQPTuBPrrUZSgBdBlmg7GjO_bKgCjK1ekcaAnd_EALw_wcB&fbclid=IwAR3BvLj7BKKAwuOdCkSLy-m9TBldtUJMR959C7ygJOszvkC1H77WNzGmut8),

albo kupić jakiekolwiek z podanych medykamentów.

Drugi wpłacić kwotę za linkiem: https://zrzutka.pl/dlaukrainy

Będziemy bardzo bardzo wdzięczni za wszelką pomoc!

Dzisiejsze dni są bardzo trudne dla Ukrainy, ale nasze wojsko walczy i sukcesywnie broni miast ukraińskich, trzymajcie kciuki oby tak było dalej.

I dziękujemy za wszelką pomoc!

Pozdrawiam serdecznie, Julia Semeniuk

 

PODSUMOWANIE ZBIÓRKI

Droga Społeczności Szkolna!

Od 28 lutego do 11 marca 2022 trwała w naszej szkole zbiórka medykamentów i środków opatrunkowych dla ukraińskich żołnierzy i ludności cywilnej. Prośba Pani Julii Semeniuk spotkała się w naszej szkole z dużym odzewem, stanęliśmy na wysokości zadania.

W imieniu Pani Julii wszystkim Ofiarodawcom z całego serca dziękuję. Zebraliśmy dużą ilość potrzebnych środków, które wyposażą apteczki walczących ukraińskich żołnierzy oraz posłużą do opatrywania ran cywilów. Z Waszych darów skompletowałam trzy przesyłki.

Osobiście dziękuję Wam bardzo za czynny udział w zbiórce. To piękny gest i wielki dar serca dla pogrążonej w wojnie Ukrainy.  

Alicja Kołodziejczyk

PACZKA 1 – zerknij

 

PACZKA 2 – zerknij

PACZKA 3 – zerknij

 

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

KONKURS PIOSENKI SZKOLNEJ

18.02.2022
Opr. mgr Jolanta M. Łysoń

W styczniu odbył się Szkolny Konkurs Piosenki dla klas I-III. Przegląd adresowany był do wszystkich miłośników śpiewania  i miał na celu popularyzowanie piosenek szkolnych, prezentowanie swoich uzdolnień wokalnych oraz zachęcanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w kulturalnym życiu szkoły.

W konkursie wystąpili:

1a – Magdalena Nowak, Julia Wigezzy

1b – Sandra Socała, Maja Rajda

2a – Julia Kukuła, Magdalena Spyrka

2b – Milena Bercal, Wiktoria Cibor, Victoria Boba, Igor Noszka, Jakub Noszka

3b – Natalia Żydek, Gabriela Młocek

Wyniki konkursu

I m. – Cibor Wiktoria 2b

II m.  Magdalena Nowak  1a

III m. Igor Noszka, Jakub Noszka 2b

 

SERDECZNE GRATULACJE DLA  NAGRODZONYCH I WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW

 

Organizatorzy: Jolanta Łysoń, Małgorzata Habrzyk, Beata Mrzygłód, Marta Formas, Marek Bakalarski.

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Wyróżnienie w Walentynkowym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej o Miłości

18.02.2022
Opr. mgr Katarzyna Fulara-Potoczny

Uczennica klasy ósmej Kalina Kmieciak wzięła udział w Jubileuszowej X edycji Walentynkowego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej o miłości, która odbyła się w formie zdalnej. Uczestnicy mieli za zadanie nagrać klip wideo, na którym wykonują piosenkę w języku obcym. 
 
Nasza uczennica Kalina Kmieciak otrzymała wyróżnienie.
 
Serdecznie gratulujemy pomysłu i talentu 🙂
 
 
 
WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Światowy Dzień Chorego

11.02.2022
Opr. mgr Marta Formas

Święto chrześcijańskie obchodzone corocznie 11 lutego, ustanowione przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku w liście do przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kardynała Fiorenza Angeliniego.
Miało to miejsce w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11 rocznicę zamachu na życie świętego papieża.

Z okazji tego święta uczniowie wykonali kartki z życzeniami dla podopiecznych Hospicjum Domowego im. Królowej Apostołów w Andrychowie.

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

"Rzyczańskie Jasełka"

30.01.2022
Opr. Halina Młocek, Agata Tatar

30.01.2022 r., w kościele pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła w Rzykach zostały wystawione „Rzyczańskie Jasełka”.
Rodzice wraz z dziećmi naszej szkoły oraz przedszkola pod opieką Ks. Marcina Samka, nauczycielek: Pani Agaty Tatar i Pani Haliny Młocek zaangażowali się w przygotowanie jasełek. Pomimo codziennych obowiązków zawodowych i domowych wygospodarowali czas, aby uczestniczyć w próbach, za co serdecznie im dziękujemy.
Za pomoc w organizacji jasełek składamy podziękowania dla:
  • Dyrekcji ZSS w Rzykach:  Pani Renaty Gondko i Małgorzaty Wójcik 
  • Rady Rodziców
  • Ks. Proboszcza Krzysztofa Moskala i ks. Wikariusza Marcina Samka
  • Pana organisty Michała Frysia 
  • Scholi parafialnej
  • Pani Barbary Smazy
  • Pani Agnieszki Fijałek 
  • Pana Tomasza Guzdka
  • Pana Tomasza Frysia
  • Pana Tadeusza Sztuki
  • Pana kościelnego Janusza Młocka
Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie 🙂
 
WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Wyniki świątecznych konkursów językowych

Nauczyciele języków obcych: mgr Ewa Blajda, mgr K. Fulara-Potoczny

Wyniki świątecznego quizu bożonarodzeniowego – klasy 4-6: 
 
I miejsce: Emilia Kurzyniec
II miejsce: Julia Młynarczyk 
III miejsce: Kacper Cibor 
 
Wyniki świątecznego quizu bożonarodzeniowego – klasy 7-8: 
 
I miejsce: Fryś Miłosz
II miejsce: Aleksandra macuga
III miejsce: boukhari yacine, oliwier noszka, wiktor suski
 
 
Wyniki konkursu językowego na najładniejszą kartkę bożonarodzeniową:
 
I miejsce: Jakub jarzyna
II miejsce: natalia fijałek, weronika bizoń
III miejsce Oskar moskwik
 
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy dyplomy i nagrody zostaną wręczone po feriach. 
WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Pożegnanie nauczycielki przechodzącej na emeryturę

Samorząd Uczniowski

14 stycznia br. wieloletnia nauczycielka naszej szkoły p. Jadwiga Żmuda – Paleczny została pożegnana przez społeczność szkolną.

Wielu absolwentów naszej szkoły zaczynało przygodę z nauką pod jej opieką, ucząc się obowiązkowości, solidności, pewności siebie i przyjaznych relacji z rówieśnikami. 

Po 40 latach aktywnej pracy w zawodzie odchodzi na emeryturę.

Były serdeczne podziękowania, życzenia i kwiaty. Była to wzruszająca chwila.

Pani Jadwiga Żmuda-Paleczny podziękowała za współpracę nauczycielom, dyrekcji szkoły, uczniom i rodzicom, podkreślając, że będzie pamiętać o wszystkich wspaniałych chwilach spędzonych w tej placówce.

Mamy nadzieję, że panią. Jadwigę, już jako gościa, będziemy często gościć w  murach naszej szkoły.

Życzymy zdrowia, spokoju i radości!

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima

Opr. mgr Marta Formas

W grudniu biblioteka szkolna zorganizowała Szkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów kl. I – III. Ze względu na obecną sytuację miał formę konkursu online. Uczniowie biorący udział w konkursie zaprezentowali wiersze J. Brzechwy i J. Tuwima. Niektórzy wykonawcy stworzyli, z pomocą rodziców, niepowtarzalne kreacje do wierszy.
Jury bardzo wysoko oceniło przygotowanie uczestników.
Wyniki:
I miejsce – Gabriela Młocek 3b, Józef Młocek 1a, Lena Biczak 2a, Milena Bercal 2b, Julia Kukuła 2a, Martyna Młynarczyk 1b
II miejsce – Karol Góral 2a, Natalia Żydek 3b, Dawid Pękala 1b
III miejsce – Weronika Tyrybon 3a, Patrycja Tyrybon 1a, Oskar Spyrka 3a, Michał Łysoń 1b, Tomasz Górkiewicz 2a
 
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, których fundatorem była biblioteka szkolna oraz Rada Rodziców.
WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

"Czytam z mamą, czytam z tatą"

Opr. mgr Marta Formas

Czy czytanie może być połączone z zabawą? Oczywiście, że tak. Świadczą o tym piękne albumy, które powstały w trakcie projektu czytelniczego dla uczniów klas pierwszych.
Cele projektu: doskonalenie umiejętności czytania, poznanie literatury polskiej i zagranicznej, pogłębianie więzi rodzinnych.
Autorzy albumów: Emilia Bielska, Amelia Króliczek, Jakub Młynarczyk, Martynka Młynarczyk, Nikola Młocek, Sandra Socała, Michał Łysoń, Maja Rajda, Eliza Płonka, Filip Kraus , Dawid Pękala, Milena Kraus.
 
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki. Serdeczne podziękowania składam rodzicom, którzy pomogli dzieciom w projekcie.
WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Świątecznie

Opr. mgr Marta Formas

Kiedy za oknem pada śnieg, a pod nogami skrzypi mróz to znak, że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Wtedy wszyscy jesteśmy bardzo zabiegani. Jednak niektórzy z nas nie mogą samodzielnie przygotować się do tych bardzo ważnych dni. Są samotni, chorzy. Ich domem niejednokrotnie jest hospicjum, miejsce, które kojarzy się z cierpieniem, chorobą, a niejednokrotnie śmiercią.
 
Ważne jest, abyśmy będąc zdrowymi doceniali to co mamy, dbali nie tylko o siebie, ale także otaczali opieką ludzi chorych i cierpiących.
Czas świąteczny daje nam taką szansę. Rozejrzyjmy się wokół siebie i zobaczmy drugiego człowieka. Może będziemy mu w stanie pomóc.
 
Jak co roku uczniowie naszej szkoły wykonali upominki dla podopiecznych Hospicjum Domowego im. Królowej Apostołów w Andrychowie.
Mamy nadzieję, że sprawią one radość i wywołają uśmiechy na twarzach.
WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Szkolny Konkurs Wiedzy o Zdrowiu

17.11.2021
Opr. 
mgr Małgorzata Pławecka

W dniu 17 listopada odbył się po raz kolejny Szkolny Konkurs Wiedzy o Zdrowiu dla uczniów klas V-VIII szkoły podstawowej. Głównym jego celem jest upowszechnianie zasad profilaktyki zdrowotnej oraz uświadomienie młodzieży własnej odpowiedzialności za ochronę zdrowia. Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych, wzięły w nim udział 32 osoby, najliczniej reprezentowanymi oddziałami były klasy siódme.

Prawdziwymi znawcami tajników zdrowia okazali się uczniowie następujących klas:

Klasy V-VI

I miejsce – Weronika Bizoń 5a

II miejsce – Filip Pękala 5b

III miejsce – Amelia Moskwik 5a, Kacper Ptasznik 6a

Klasy VII-VIII

I miejsce – Miłosz Fryś 7a

II miejsce – Milena Mikołajek 7a

III miejsce – Marta Młynarczyk 7a

Na uroczystym podsumowaniu konkursu Pani Dyrektor mgr Renata Gondko wręczyła zwycięzcom dyplomy i nagrody książkowe oraz pogratulowała wszystkim uczestnikom dobrej znajomości zagadnień z zakresu profilaktyki prozdrowotnej.

Dziękujemy Radzie Rodziców przy ZSS w Rzykach za życzliwość, wspieranie konkursów organizowanych na terenie naszej placówki oraz ufundowanie pięknych nagród.

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Wycieczka do Warszawy

25-27.10.2021
Opr. Maria Kowalczyk, kl. 8b

Warszawa od zawsze tętniła życiem. To o niej najczęściej słyszymy w wiadomościach, o niej czytamy na kartach ulubionych polskich powieści i to jej historii uczymy się w szkołach. Tak było, jest i miejmy nadzieję, że będzie. W dniach 25-27.10.br. ósmoklasiści mieli okazję zwiedzić stolicę Polski pod opieką swoich nauczycieli i wychowawców: I. Pikoń ( kierownik wycieczki ), A. Dyrcz, M. Wójcik
i ks. M. Samka.

Zgodnie z programem wycieczki pierwszego dnia odwiedziliśmy multimedialne Muzeum Powstania Warszawskiego oraz podziwialiśmy panoramę miasta z 30. piętra Pałacu Kultury i Nauki na wysokości 114 m. Następnego dnia  zwiedzaliśmy Warszawę z panią przewodnik. Najpierw spacerowaliśmy po cmentarzu na Powązkach, a potem przeszliśmy na Plac Piłsudskiego, gdzie stanęliśmy przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Tam zrobiliśmy sobie na pamiątkę klasowe zdjęcia. Później udaliśmy się na rynek Starego Miasta, gdzie znajdował się pomnik warszawskiej Syrenki. Następnie zwiedzaliśmy Zamek Królewski, który osobiście najbardziej przypadł mi do gustu ze względu na zabytkowe eksponaty w stylu barokowo-klasycystycznym: rzeźby, obrazy, ornamenty. Tego samego dnia byliśmy w ogrodach na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej i stamtąd podziwialiśmy panoramę Warszawy. Potem mierzyliśmy się z trudnymi zagadkami ze świata nauk przyrodniczych
 i matematycznych w Centrum Nauki Kopernik. Wieczorem zafascynował nas pokaz  „Ogród światła”
 w ogrodach pałacu w Wilanowie.
Ostatni dzień w Warszawie spędziliśmy spacerując po Łazienkach Królewskich oraz zwiedzając Stadion Narodowy, a potem Pałac Myślewicki.  Zobaczyliśmy też

 z zewnątrz Belweder, który jest obecnie siedzibą  Kancelarii rządu RP.

Jak widać z powyższego planu wycieczki, każdego dnia mogliśmy dowiedzieć się czegoś nowego.
Z zainteresowaniem słuchaliśmy przewodników i naszych opiekunów, co bardzo nas wzbogaciło. Zachwycały nas stare, piękne budowle pamietające dawne czasy, jak i nowoczesne wieżowce, które powstały niedawno. Myślę, że jako młodzi ludzie, młodzi Polacy i Polki,  potrzebowaliśmy takiej wspólnej lekcji historii, która nie tylko otworzyła nam oczy na piękno kultury i historii naszego kraju, ale także zintegrowała ogromną grupę liczącą aż trzy klasy. Wydaje mi się, że każdy z nas poczuł klimat dziejów, o których nam opowiadano. W czasie wycieczki zżyliśmy się z naszymi koleżankami
i kolegami, co było szczególnie ważne po długim okresie nauki zdalnej, która ograniczyła kontakty między rówieśnikami.

Nasza trzydniowa wycieczka do Warszawy spełniła swoją rolę – w odpowiednich momentach oddawaliśmy hołd  poległym za nasz kraj i  zachowywaliśmy powagę. Staraliśmy się czerpać z atrakcji stolicy jak najwięcej, każdy znalazł tu coś, co go szczególnie zainteresowało. Poza tym wesoło spędzaliśmy czas podczas wspólnego zwiedzania naszej pięknej stolicy.

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA
WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Program edukacyjny „Znamię! Znam je?”

Szkolny koordynator projektu: mgr Małgorzata Pławecka

W tym roku nasza szkoła przystąpiła do realizacji ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka. Potrzeba tego projektu wynika z coraz bardziej niepokojących statystyk: codziennie z powodu czerniaka umiera czterech mieszkańców Polski, każdego roku mamy ponad 3 tysiące nowych zachorowań, a liczba chorych podwaja się co 10 lat. Ponadto należy zauważyć, że czerniaki stanowią główną przyczynę zgonów z powodu nowotworów złośliwych skóry.

Przyczyn takiego stanu należy upatrywać przede wszystkim w nadmiernej ekspozycji na słońce bez właściwej ochrony przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym oraz nieodpowiedzialnym opalaniu się w solarium, szczególnie osób młodych. Za zachorowania na nowotwory złośliwe odpowiada  przede wszystkim nasz styl życia, natomiast w mniejszym stopniu czynniki genetyczne. Zatem zwiększanie wiedzy na temat profilaktyki czerniaka wśród młodzieży jest niezmiernie ważne. Program edukacyjny „Znamię! Znam je?” został zrealizowany w klasach siódmych i ósmych, na zakończenie zajęć uczniowie rozwiązali quiz oraz wypełnili ankietę.

PREZENTACJA CZERNIAK – kliknij i zapoznaj się

ABCDE CZERNIAKA

CZERNIAK plakat

CZERNIAK ulotka

ZŁOTE ZASADY OCHRONY SKÓRY

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Uczniowie zakwalifikowani do etapu rejonowego

Opr.: mgr Ewa Polak-Leśniak

Uczniowie, którzy zostali zakwalifikowani do etapu rejonowego to:

Miłosz Fryś – Małopolski Konkurs Historyczny (opiekun Pani Jadwiga Żmuda-Paleczny) oraz Małopolski Konkurs Geograficzny (opiekun Pani Alicja Kołodziejczyk);

Jerzy Zięba – Małopolski Konkurs Matematyczny (opiekun Pani Angelika Łysoń) oraz Małopolski Konkurs z Fizyki (opiekun Pani Ewelina Błażuk);

Milena Twardosz – Małopolski Konkurs Chemiczny (opiekun Pani Ewa Polak-Leśniak);

Maria Kowalczyk – Małopolski Konkurs z Języka Polskiego (opiekun Pani Iwona Pikoń);

Jagoda Fryś – Małopolski Konkurs Chemiczny (opiekun Pani Ewa Polak-Leśniak);

Adam Buda – Małopolski Konkurs Geograficzny (opiekun Pani Alicja Kołodziejczyk) oraz Konkursu Tematycznego „A jeśli ktoś nasz polski dom zapali” – 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Represje, opór, życie codzienne, skutki oraz reakcje międzynarodowe (opiekun Pani Jadwiga Żmuda-Paleczny).

Gratulujemy i trzymamy w kciuki za naszych Uczniów.

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Próbne egzaminy klas ósmych

15-17 listopada 2021 r. 

W połowie listopada odbyły się egzaminy próbne uczniów klas ósmych:

17 listopada 2021 – egzamin próbny z języka polskiego, (trwał 120 minut);

18 listopada 2021 – egzamin próbny z matematyki, (trwał 100 minut);

19 listopada 2021 –  egzamin próbny z języka obcego nowożytnego, (trwał 90 minut).

W związku z panującą pandemią koronawirusa SARS-CoV2 w czasie egzaminu wszyscy uczestnicy zobowiązani byli do przestrzegania obostrzeń i procedur obowiązujących w szkole.

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Kampania Społeczna NPNP

8 listopada 2021 r. 
Koordynator: mgr Katarzyna Dusik-Szlósarczyk

Nasza szkoła przystąpiła do XIV edycji Kampanii Społecznej „No promil No problem”.
Hasło tegorocznej kampanii: „Prawdziwa odwaga lubi bezpromilowe klimaty”.
Głównym celem kampanii jest ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób, które prowadzą pojazdy pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców.
 
W ramach kampanii odbywają się działania:  
– łańcuchy trzeźwości,
– profilaktyczne zajęcia warsztatowe – NOP NOP,
– szkolenia dla liderów młodzieżowych,
– szkolenia dla Rad Pedagogicznych,
– nopromilowe konkursy
– DEKLARACJA ODPOWIEDZIALNEGO pasażera/świadka.   
 
W dniu 08.11.2021 r. uczniowie klas 4-6 SP wzięli udział w jednym z przedsięwzięć kampanii, tj. udział w łańcuchu trzeźwości.
Uczniowie przygotowywali plakaty, na których promowali trzeźwą jazdę.
WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Szkoła pamięta

29 października 2021 r. 

Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami, uczniowie poszczególnych klas z wychowawczyniami złożyli kwiaty i zapalił znicze na grobach pedagogów związanych przed laty ze szkołą w Rzykach.

Dodatkowo klasy ósme podczas wycieczki do Warszawy w ramach akcji „Szkoła pamięta” odwiedziły mogiły na Cmentarzu Powązkowskim.

dyplom

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Fotorelacja ze ślubowania pierwszoklasistów

28 października 2021 r.

Fot. Kalina Kmieciak

 

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

MISTRZOWIE TABLICZKI MNOŻENIA

18 października 2021 r.

Organizatorzy konkursu : Zespól Przedmiotowy z Matematyki

 

Uczestnicy mieli za zadanie napisać w ciągu 3 minut krótki test ze znajomości tabliczki mnożenia.

Nie obyło się też bez dogrywki wśród klas siódmych i ósmych, gdzie maksymalną liczbę punktów do zdobycia uzyskało, aż siedmiu uczniów.

Z kolei uczniowie klas drugich poszczególne działania obliczali przez dodawanie jednakowych składników. 

 

Wyniki konkursu

 MISTRZOWIE TABLICZKI MNOŻENIA

 

Mistrz Tabliczki Mnożenia z klas II

– Stanisław Hatala II a

– Karol Góral II a

– Bartłomiej Kiszczak  II b

 

Mistrz Tabliczki Mnożenia z klas III

– Dorian Hałoński  III a

– Adam Króliczek  III a

 

Mistrz Tabliczki Mnożenia z klas IV

– Piotr Ćwiartka IV a

 

Mistrz Tabliczki Mnożenia z klas V

– Amelia Moskwik V a

 

Mistrz Tabliczki Mnożenia z  klasy VI

– Kacper Ptasznik VI a

 

Mistrz Tabliczki Mnożenia z klas VII

– Miłosz Fryś  VII a

 

Mistrz Tabliczki Mnożenia z klas VIII

 – Jagoda Fryś VIII b

 

Mistrz Mistrzów Tabliczki Mnożenia

 

Klasy III-VI

Amelia Moskwik V a

Piotr Ćwiartka IV a

 

Klasy VII-VIII

Jagoda Fryś VIII b 

 

GRATULUJEMY!!!!

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród dla zwycięzców.

Uroczyste rozdanie nagród nastąpi 22 października br. (tj. czwartek) o godzinie 9:20 w bibliotece.

 

Rozdanie nagród

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

MISTRZOWIE powiatu w sztafetowych biegach przełajowych

18 października 2021 r.

mgr Edyta Tomczyk

 

Uczniowie naszej szkoły zostali mistrzami powiatu w sztafetowych biegach przełajowych i uzyskali tym samym awans do finału wojewódzkiego, gdzie po trudnym boju zajęli 9 miejsce w województwie.
 
Skład drużyny:
Antoni Beer
Mirosław Socała
Gabriel Płonka
Szymon Kołodziejczyk
Piotr Młocek
Kacper Wontek
Yacine Boukhari
 
 Gratulujemy wspaniałego sukcesu!!
WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Święto Edukacji Narodowej

14 października 2021 r.
Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

I rodzinny rajd górski - galeria zdjęć

9 października 2021 r.
Organizacja: Rada Rodziców przy ZSS w Rzykach

 

9 października odbył się Pierwszy Rodzinny Rajd Górski.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przeprowadzenie rajdu oraz uczestnikom – za udział i zabawę.

Atmosferę wspólnie spędzonych chwil obrazują umieszczone w galerii zdjęcia 😊

 

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Wyniki konkursu EDJO

6 października 2021 r.
nauczyciele języków obcych

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych w naszej szkole zorganizowany został „Szkolny konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych i niemieckojęzycznych”.

Uczniowie pisali konkurs w dwóch kategoriach: klasy 4-6 oraz klasy 7-8.

Wyniki kształtują się  następująco:

klasy IV – VI

 
I miejsce: Hubert Rupik, kl. IV b
II miejsce: Filip Kurek, kl. IV a
III miejsce: Weronika Łysoń, kl. IV a
 
klasy VII – VIII
I miejsce: Szymon Kołodziejczyk, kl. VIII c
II miejsce: Adam Buda, kl. VIII a
III miejsce: Karina Wójcik, kl. VII b; Antonina Ogiegło, kl. VIII c
 
Zwycięzcom gratulujemy!
 
 
WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Prelekcje o depresji z psychologiem

21-22 września 2021 r.
mgr Katarzyna Fulara-Potoczny

Uczniowie klas VIII wzięli udział w warsztatach online z  pracownikiem Szpitala Psychiatrycznego w Andrychowie. 

W trakcie spotkania pani pielęgniarka Renata Oboza wyjaśniła  m. in.: czym jest depresja młodzieńcza, jakie są jej objawy, jak pomóc koleżankom i kolegom, u których zaobserwowano objawy depresji, jakie mogą być czynniki wpływające na podwyższenie poziomu niskiej samooceny. 

Instytucje, świadczące pomoc psychologiczno – pedagogiczną:

1. Fundacja „DAJEMY DZIECIOM SIŁĘ”

2. Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji,
tel. 22 594 91 00 (czynny w każdą środę – czwartek od 17.00 do 19.00)

3. Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym,
tel. 116 123 (poniedziałek-piątek od 14:00-22:00, połączenie bezpłatne)

4Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, tel. 116 111

5. Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Andrychowie:

14.00– 15.00  mgr Teresa Lipowiecka – psycholog
16.30 – 17.00  mgr Ewa Ramenda – psycholog
11.30 – 12.30  mgr Anna Ogorzały – psycholog

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Prelekcje o depresji z psychologiem

21-22 września 2021 r.
mgr Katarzyna Fulara-Potoczny

21-22.09.2021 r.

Uczniowie klas VIII wzięli udział w warsztatach online z  pracownikami Szpitala Psychiatrycznego w Andrychowie. 

W trakcie spotkania pani psycholog wyjaśniła  m. in.: czym jest depresja młodzieńcza, jakie są jej objawy, jak pomóc koleżankom i kolegom, u których zaobserwowano objawy depresji, jakie mogą być czynniki wpływające na podwyższenie poziomu niskiej samooceny. 

Instytucje, świadczące pomoc psychologiczno – pedagogiczną:

1. Fundacja „DAJEMY DZIECIOM SIŁĘ”

2. Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji,
tel. 22 594 91 00 (czynny w każdą środę – czwartek od 17.00 do 19.00)

3. Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym,
tel. 116 123 (poniedziałek-piątek od 14:00-22:00, połączenie bezpłatne)

4Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, tel. 116 111

5. Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Andrychowie:

14.00– 15.00  mgr Teresa Lipowiecka – psycholog
16.30 – 17.00  mgr Ewa Ramenda – psycholog
11.30 – 12.30  mgr Anna Ogorzały – psycholog

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

I rajd rodzinny inaczej

18 września 2021 r.
mgr Katarzyna Fulara-Potoczny

18.09.2021 r.

Rada Rodziców działająca w naszej szkole była inicjatorem przedsięwzięcia „I Rajd Rodzinny”, który miał odbyć się w sobotę – 18 września, jednakże w związku z niekorzystnymi warunkami pogodowymi musieliśmy zmienić plany na ten dzień.

Podjęto decyzję, by na terenie placówki zorganizować ciekawe zajęcia dla uczniów, zgodnie z planem opracowanym przez nauczycieli.

Były gry i zabawy edukacyjne, quizy dotyczące wiedzy o zdrowiu, zajęcia integracyjne, zajęcia plastyczno-techniczne „Eko zwierzaki – cudaki”, „Drzewo przyjaźni”, inscenizacja wiersza pt. „Na straganie”.

Ciepły posiłek w tym dniu zapewniła Rada Rodziców.

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Akcja ekologiczna „Czyste Beskidy”

10 września 2021 r.
Koordynator akcji: mgr Alicja Kołodziejczyk

Czas pandemii odciągnął nas od różnego rodzaju wspólnych wycieczek, wyjazdów i imprez szkolnych, dlatego z radością w tym roku po raz kolejny przystąpiliśmy do akcji ekologicznej „Czyste Beskidy”, którą tradycyjnie zorganizowało PTTK „Chałupa”, pod patronatem UM w Andrychowie. Poza tym wydarzenie to wsparło mnóstwo lokalnych firm fundując uczestnikom wielkiego sprzątania górskich szlaków m.in. słodkie bułeczki, wodę, owoce, słodycze, a także dojazd do miejsc sprzątania oraz powrót z nich do szkoły.

Celem akcji „Czyste Beskidy” jest zwrócenie uwagi na problem śmieci pozostawionych na górskich szlakach i bezdrożach, a także kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży. Akcja ma charakter pracy społecznej na rzecz środowiska i polega na wspólnym przejściu i posprzątaniu wytyczonego terenu.

W tym roku sprzątaliśmy m.in. stoki Gancarza, Klimaski wraz z potokiem  Klimaska, odcinek Drogi św. Jakuba z Rzyk os. Szczęśniaki do Kaczyny, bezdroża na os Polaki i Kluka aż do Kapliczki pod Czarnym Groniem. Pogoda w tym dniu nam dopisała, było bardzo ciepło i słonecznie. Połączyliśmy przyjemną wczesnojesienną wędrówkę po górach z pracą na rzecz środowiska. Było jak dawniej – miło i wesoło :). Bardzo nam tego brakowało.

W imieniu organizatora bardzo wszystkim dziękuję za duże zaangażowanie i sprawne przeprowadzenie akcji !

Do zobaczenia na kolejnym sprzątaniu !

Alicja Kołodziejczyk – szkolny koordynator wydarzenia

Poniżej kilka zdjęć uczestników
oraz linki do slajdów z akcji:

Klasa IV a i b sprząta odcinek Drogi św. Jakuba z Rzyk
os. Szczęśniaki do Kaczyny

WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Wspomnienia z wakacji

9 września 2021 r.
mgr Marta Formas

Któż z nas nie lubi wspomnień? Zbieramy różne ciekawe rzeczy. Jedni kolekcjonują kamienie, inni muszelki, a jeszcze inni widokówki. Ale najbardziej lubimy robić zdjęcia. Wspomnienia zapisane na kliszy fotograficznej przetrwają najdłużej.
Nasi uczniowie pochwalili się swoimi wakacyjnymi podróżami biorąc udział w konkursie fotograficznym. Poniżej prezentujemy te fotografie.
WYDARZENIA SZKOŁA PODSTAWOWA

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

1 września 2021 r. 
mgr Katarzyna Fulara-Potoczny

Nadszedł wreszcie ten upragniony dzień – pierwszy dzień szkoły w roku szkolnym 2021/2022.
Po dwóch miesiącach odpoczynku wróciliśmy do szkolnych ław.

W pierwszym dniu po wakacjach wychowawcy klas powitali uczniów, omówili BHP, w tym wewnętrzne procedury bezpieczeństwa na terenie szkoły, poruszyli temat bezpiecznej drogi do szkoły i do domu oraz przedstawili plany związane z nauką w nowym roku szkolnym.