Pierwszy dzień naszej mobilności do Porto był pełen emocji, nowych doświadczeń i niezapomnianych przeżyć. Dla wielu uczestników była to nie tylko pierwsza zagraniczna podróż, ale także pierwszy lot samolotem. Już od samego rana towarzyszyły nam ekscytacja, ciekawość świata i odrobina niepewności związanej z tym, co nas czeka. Śladem wielkich portugalskich odkrywców rozpoczęliśmy własną podróż ku nowym doświadczeniom, odkrywając smak samodzielności, odpowiedzialności i poznawania innych kultur. Już na lotnisku uczniowie musieli zmierzyć się z pierwszymi wyzwaniami – samodzielną odprawą, orientacją w przestrzeni lotniska oraz komunikacją w języku angielskim.
Po przylocie do Portugalii przyszedł czas na kolejne wyzwania językowe. Zamawianie posiłków w restauracji, pytanie o drogę czy codzienne sytuacje komunikacyjne pozwoliły uczniom rozwijać kompetencje językowe, obywatelskie i społeczne. Każda rozmowa była okazją do przełamywania barier i budowania pewności siebie.
Nie zabrakło również aspektu naukowego i poznawczego. Obserwowanie nowego kraju, jego kultury, architektury
i codziennego życia pozwalało spojrzeć na świat z szerszej perspektywy i uczyć się poprzez bezpośrednie doświadczenie.
Największe wrażenie wywarło jednak pierwsze spotkanie z Oceanem Atlantyckim. Jego groźne, a zarazem zachwycające piękno na długo pozostanie w naszej pamięci. Potężne fale rozbijające się o brzeg, silny wiatr
i bezkres oceanu wzbudzały podziw oraz respekt wobec sił natury. Dla wielu uczniów był to wyjątkowy moment, którego nie da się porównać z żadnym zdjęciem czy filmem.
Pierwszy dzień upłynął pod znakiem integracji, wspólnych przeżyć i budowania relacji. Mnóstwo nowych wrażeń, emocji i doświadczeń sprawiło, że już od pierwszych godzin pobytu w Portugalii każdy z uczestników poczuł,
że bierze udział w niezwykłej przygodzie. A to dopiero początek naszej portugalskiej wyprawy!
Pozostałe aktualności
Zespół Szkół Samorządowych w Rzykach
34-125 Sułkowice
Rzyki, os. Szczęśniaki 1
Polska
Strony
Społeczności








