
Przedszkolny konkurs plastyczny dla dziecka i rodzica „W KRAINIE BAJKI I BAŚNI” – „Misiu mieszka w mojej bajce”. ”
2 czerwca 2022 r.
Koordynator: mgr Jolanta K. Łysoń
Organizatorem konkursu było Przedszkole Publiczne w Rzykach, celem konkursu była prezentacja możliwości twórczych dzieci i ich rodziców, budowanie więzi emocjonalnej między dorosłym i dzieckiem, kształtowanie umiejętności wyrażania przeżyć w powiązaniu z treścią utworów literackich, rozwijanie języka pisanego, nabywanie umiejętności słuchania, czytania, pisania jako form komunikowania się, wykorzystywanie zdobytych umiejętności w różnych sytuacjach życia codziennego, umiejętność twórczego posługiwania się słowem mówionym i pisanym, zapoznanie z gatunkami literatury dziecięcej takimi jak: baśnie, bajki, legendy, opowiadania, wiersze, komiksy, powieści oraz wyrabianie w dzieciach nawyku czytania.








MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY - „MISIOWE ZAJĘCIA POD CHMURKĄ”
1 czerwca 2022 r.
Koordynator: mgr Jolanta K. Łysoń
To ostatni moduł, który realizowany był w całym Przedszkolu. Głównym zadaniem dzieci było zorganizowanie zawodów sportowych w oparciu o postacie z bajek/historie zaczerpnięte z bajek/atrybuty postaci bajkowych. Moduł projektu miał zachęcać do aktywności sportowej, a także rozwijać wyobraźnię. Dzieci wraz z nauczycielem stworzyły tor przeszkód. Efektem finalnym było zorganizowanie imprezy „Sprintem do maratonu” oraz włączenie się w inicjatywę sportową MOVE Week, która jest coroczną imprezą o zasięgu europejskim, prezentującą korzyści wynikające z aktywnego trybu życia oraz regularnego uprawiania sportu.














MAŁY EUROPEJCZYK – WŁOCHY
31 maja 2022 r.
Koordynator: mgr Jolanta K. Łysoń
Kolejne spotkanie z tego cyklu dla „zerówkowiczów“, podczas którego dzieci wysłuchały wiersz Juliana Tuwima w języku polskim oraz włoskim, poznały symbole narodowe, potrawy oraz charakterystyczne zabawy Włoch, a także odśpiewały „Panie Janie“ po włosku.




MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY
18 maja 2022 r.
Koordynator: mgr Jolanta K. Łysoń
To moduł, który realizowany był w grupie „SKRZATÓW“. Kanwą, wokół której organizowana była aktywność dzieci w ramach czytelniczego spotkania, jest opowiadana etapami historia. Storyline jest metodą, która w dużym stopniu angażuje dzieci — to one są głównymi twórcami i uczestnikami historii, która rozwijana jest podczas zajęć. Nauczyciel prezentował dzieciom wątki opowiadania, a zadaniem uczestników zajęć było ich rozwijanie, wzbogacanie i rozwiązywanie zawartych problemów przez działanie. Na podstawie pomysłów podanych przez dzieci nauczyciel wymyślał i przedstawiał kolejny fragment opowiadania, nad którym potem pracowały przedszkolaki. Efektem finalnym były rysunki dzieci na bazie scenariusza.








MAŁY EUROPEJCZYK – GRECJA
29 kwietnia 2022 r.
Koordynator: mgr Jolanta K. Łysoń
Spotkanie z nowym krajem dla „zerówkowiczów“, podczas którego dzieci wysłuchały mitologii greckiej „Dedal i Ikar“, poznały symbole narodowe, potrawy oraz charakterystyczny taniec – Zorbę, a także odśpiewały „Panie Janie“ po grecku.








„BIESIADA Z KSIĄŻKĄ” – WIELKANOC
8 kwietnia 2022 r.
Koordynator: mgr Jolanta K. Łysoń
Głośne czytanie przez panią Martę Formas fragmentów książki Czesława Janczarskiego pt. „Miś Uszatek” dla „zerówkowiczów“ oraz zabawy logiczne związane ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocy.






Międzynarodowy Dzień Teatru
27 marca 2022 r.
Koordynator: mgr Jolanta K. Łysoń
BIESIADA Z KSIĄŻKĄ - MAŁY EUROPEJCZYK – SOS dla Ukrainy
4 marca 2022 r.
Koordynator: mgr Jolanta K. Łysoń
Spotkanie dla „zerówkowiczów“, podczas którego dzieci wysłuchały ukraińską bajkę ludową „Rękawiczka“ czytaną przez bibliotekarkę panią Martę Formas. Przybliżenie symboli Ukrainy.
Spotkanie realizowane było również w ramach akcji PAH i jego celem było ukazanie dzieciom przyczyn ucieczki z własnego kraju (dzieje się coś nagłego np. wojna lub katastrofa naturalna) i wzbudzenie empatii do osób, które z powodu takiej ucieczki ubiegają się o status uchodźcy. A uciekają ze swoich krajów, ponieważ nie mają innego wyboru.
Aktywności dzieci były wspomagane narzędziami multimedialnymi.







BIESIADA Z KSIĄŻKĄ
25 luty 2022 r.
Koordynator: mgr Jolanta K. Łysoń
„BIESIADA Z KSIĄŻKĄ” – głośne czytanie baśni Charles’a Perrault „Kopciuszek” przez bibliotekarkę panią Martę Formas.
Zabawa matematyczna utrwalająca cyfry i liczby od 1 do 8 – przeliczanie książek.






DZIEŃ KOTA
16 luty 2022 r.
Koordynator: mgr Jolanta K. Łysoń
„DZIEŃ KOTA” – inscenizacja wiersza S. Jachowicza „Chory kotek” przez uczniów klasy III B (wych. E. Demczuk), głośne czytanie przez bibliotekarkę panią Martą Formas ciekawostek dotyczących dzikich kotów. Prezentacja multimedialna „Co wiemy o kotach”, zabawy integracyjne z gazetą do muzyki, składanie origami pod dyktando oraz wyklejanie kotów z gazety.














MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY
14 luty 2022 r.
Koordynator: mgr Jolanta K. Łysoń
MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY – głośne czytanie dla „SKRZATÓW” i „MOTYLKÓW” przez konsultanta oświatowego wydawnictwa MAC panią Iwonę Zawiślak.


MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY
11 luty 2022 r.
Koordynator: mgr Jolanta K. Łysoń
„Misiowe recepty na pozytywne myślenie” to moduł, który realizowany był w grupie „SKRZATÓW“ oraz „MOTYLKÓW“, składał się z części webinarowej: nagranie warsztatu literackiego. Głównym zadaniem dzieci było zaprojektowanie wymarzonego dnia w przedszkolu i stworzenie misiowych afirmacji. Dzieci uczyły się planowania i zarządzania czasem, tworzyły karty aktywności.




MAŁY EUROPEJCZYK – NIEMCY
4 luty 2022 r.
Koordynator: mgr Jolanta K. Łysoń
Spotkanie dla „zerówkowiczów“, podczas którego dzieci wysłuchały bajkę „Muzykanci z Bremy“, grały na własnoręcznie wykonanych instrumentach perkusyjnych do niemieckich melodii, poznały symbole narodowe, potrawy oraz charakterystyczne zabawy. Dzieci uczyły się przedstawiać oraz liczyć do 10 w języku niemieckim. Na koniec wspólnie zaśpiewały piosenkę „Panie Janie“ w tym języku, a także wykonały pracę plastyczną.
„Bruder Jacob, Bruder Jacob,
Schläfst du noch? Schläfst du noch?
Hörst du nicht die Glocken? Hörst du nicht die Glocken?
Ding ding dong, ding ding dong”






MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY
19 grudnia 2021 r.
Koordynator: mgr Jolanta K. Łysoń
„Opowiem Wam o Polsce” to moduł, który realizowany był w grupie „SKRZATÓW“ oraz „MOTYLKÓW“, składał się z części webinarowej: nagranie warsztatu literackiego. Podczas warsztatu dla dzieci odbył się Ogólnopolski Turniej Wiedzy o Polsce. A głównym zadaniem dzieci było przygotowanie gry dydaktycznej na kanwie legendy o powstaniu państwa polskiego. Dzieci zostały zachęcone do skonstruowania gry z wykorzystaniem surowców wtórnych. Mały Miś podjął ważny dla dzieci temat: wygrywania i przegrywania, oraz nauczył przedszkolaki, jak ważna jest umiejętność czekania na własną kolej.
CERTYFIKAT – kliknij i zobacz



Wizyta w bibliotece szkolnej
15 grudnia 2021 r.
Koordynator: mgr Jolanta K. Łysoń
SKRZATY z Oa odwiedziły bibliotekę, gdzie pani Marta Formas przygotowała głośne czytanie książki pt. „Osiołek Bonifacy“, a następnie grę dydaktyczną „Książkowa gra w kolory“. Dzieci losując kostką kolor, losują równocześnie kolor książki, którą wypożyczają do czytania na Święta. Świetna zabawa. Dziękujemy.




MAŁY EUROPEJCZYK - CZECHY
10 grudnia 2021 r.
Koordynator: mgr Jolanta K. Łysoń
Kolejne spotkanie z tego cyklu dla „zerówkowiczów“, podczas którego dzieci poznają bajkę, symbole narodowe, potrawy oraz charakterystyczne zabawy, tutaj „Czeska Polka“. Na koniec wspólnie śpiewamy piosenkę „Panie Janie“, ale tym razem po czesku, a także wykonujemy pracę plastyczną.
Bratře Kubo, Bratře Kubo,
Ještě spíš, ještě spíš?
Venku slunce září, ty jsi na polštáři,
vstávej již, vstávej již.




DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA w grupie OA
26 listopada 2021 r.
Koordynator: mgr Jolanta K. Łysoń
SKRZATY – głośne czytanie, zabawy integracyjne we współpracy z panią bibliotekarką, Martą Formas.



MAŁY EUROPEJCZYK - POLSKA
29 października 2021 r.
Koordynator: mgr Jolanta K. Łysoń
Pierwsze spotkanie z tego cyklu dla „zerówkowiczów“, podczas którego dzieci poznają bajkę, symbole narodowe, potrawy oraz charakterystyczne zabawy, tutaj „Jaworowi ludzie“. Na koniec wspólnie śpiewamy „Panie Janie“, a także wykonując pracę plastyczną.
MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY - „Kodujemy razem z Małym Misiem”
22 października 2021 r.
Koordynator: mgr Jolanta K. Łysoń
MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY – „Kodujemy razem z Małym Misiem” to II moduł, który realizowany był w grupie „SKRZATÓW“ oraz „ŻABEK“, składał się z części webinarowej skierowanej dla nauczycieli oraz dedykowanej dzieciom – w formie warsztatu literackiego.
Część webinarowa dotyczyła rozwijania kompetencji cyfrowych przedszkolaków oraz omówiona została metoda peerlearningu. Warsztat literacki dla dzieci dotyczył cyberbezpieczeństwa oraz zawierał propozycję przeprowadzenia: „Misiowego turnieju łamigłówek logicznych”, który ćwiczył umiejętności logicznego myślenia i rozwiązywania problemów, czyli kompetencji niezbędnych w codziennym życiu.
Dzieci mogły zaprezentować własne zainteresowania i na ich kanwie tworzyć zagadki i łamigłówki.
Narodowe Czytanie
21 września 2021 r.
Koordynator: mgr Jolanta K. Łysoń
W tym dniu „zerówkowicze“ po raz pierwszy włączyły się w tę akcję. Jest to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej. Fragmenty polskich książek są odczytywane publicznie, również w środkach masowego przekazu. Akcja zapoczątkowana została w 2012 r. i co roku gromadzi tysiące Polaków. Dzieci wysłuchały fragmentu dzieła Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej“ i próbowały odpowiadać na pytania do tekstu. Spacerowały po sali i liczyły kroki jak pan Dulski.
W role bohaterów wcielili się uczniowie klasy VIII c:
Pani Dulska – Antonina Ogiegło
Pan Dulski – Szymon Tomiczek
Hesia – Wanessa Pietrusiak.