Wydarzenia szkoła podstawowa

rok szkolny 2024/2025

20.12.2024

Koncert kolęd i pastorałek

16.12.2024

Szkolny Konkurs Recytatorski "Humor w poezji dla dzieci" klasy 1-3

Dnia 16 grudnia odbył się konkurs recytatorski dla uczniów klas 1-3. Jego organizatorem była biblioteka szkolna. W konkursie wzięło udział 33 uczniów z klas młodszych. Zaprezentowali oni wiersze J.Brzechwy, J.Tuwima, D. Wawiłow, M. Konopnickiej i innych polskich poetów. Dzieci wspierali licznie zgromadzeni rodzice. Występy oceniało jury w składzie: panie J.M. Łysoń, M. Mateja, M. Formas. 
 
Wyniki:
GRAND PRIX – Piotr Lachendro kl. 1a
 
klasy pierwsze
I miejsce – Amelia Góral, Julia Guzdek, Adam Hatala
II miejsce – Franciszek Bryndza, Kamil Łysoń, Emilia Goździk, Kornel Trębla
III miejsce – Szymon Guzdek, Izabela Żydek
 
klasy drugie
I miejsce – Michalina Młynarczyk, Zofia Okowińska, Stefania Paczyńska
II miejsce – Hanna Kubieniec, Oliwier Rajda, Natalia Siwek, Wiktor Janik
III miejsce – Anna Fryś, Karol Horajski
Wyróżnienie – Kaja i Maja Kiznar
 
klasy trzecie
I miejsce – Joanna Smaza
II miejsce – Marta Fijałek, Nel Hatala, Marcelina Langner, Jakub Fryś, Mieszko Wójcik
III miejsce – Adam Bercal, Filip Łysoń, Jan Łysoń
Wyróżnienia – Anastazja Grudzień – Surma, Miłosz Kierpiec
 
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

mgr Marta Formas

16.12.2024

Świąteczne przygotowania w klasie 1b

Świąteczne przygotowania w klasie 1b z udziałem wspaniałych mamuś pani Beaty Bryndza i pani Bogusławy Łysoń. Oprócz świetnej zabawy ozdabiania baniek i upieczonych ciasteczek, pani Beata przygotowały wspaniały quiz, w którym dzieci mogły wykazać się wiedzą na temat Świąt Bożego Narodzenia. Bardzo dziękujemy za wspaniałą przygodę.

mgr Jolanta K. Łysoń

11.12.2024

Integracyjny WF

„Świąteczna Misja” w ramach Obchodów Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością, w którym uczestniczyły klasy 1 – 3. 

mgr Jolanta K. Łysoń

10.12.2024

Świeto szkoły

06.12.2024

Mikołajki w klasie pierwszej – 6 grudnia 2024 r.

6 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Mikołajki, a uczniowie klasy pierwszej A spędzili ten dzień w wyjątkowy sposób! Z tej okazji zorganizowaliśmy wspólne zabawy i gry, które wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Dzieci uczestniczyły także w warsztatach plastycznych, podczas których tworzyły ozdoby bożonarodzeniowe. Na zakończenie dnia czekał na naszych pierwszaków słodki poczęstunek, który umilił wspólne chwile radości. To był niezapomniany dzień pełen uśmiechów i świątecznej atmosfery!

mgr Katarzyna Stasiowska-Jarosz

02.12.2024

Mikołajkowy wyjazd klas 1-3 do kina na film "Vaiana 2"

Dnia 2 grudnia 2024 roku uczniowie klas 1-3 naszej szkoły wybrali się na wyjątkowy mikołajkowy wyjazd do kina w Bielsku. Dzieci miały okazję obejrzeć film „Vaiana 2”, kontynuację przygód dzielnej dziewczynki, która wyrusza w morską podróż, by ocalić swój świat. Wspaniała oprawa wizualna i emocjonująca fabuła sprawiły, że film dostarczył uczniom niezapomnianych wrażeń.
Po projekcji filmu uczniowie mieli okazję podzielić się swoimi wrażeniami, a także cieszyć się wspólnym czasem w gronie kolegów i koleżanek. Wyjazd był nie tylko świetną zabawą, ale również okazją do wspólnego spędzenia czasu w atmosferze radości i świątecznego nastroju.

mgr Katarzyna Stasiowska-Jarosz

29.11.2024

Mikołajkowy wyjazd do kina - klas 5a i 6b

29 listopada 2024 roku klasy 5a i 6b wybrały się na mikołajkowy wyjazd do kina Cinema City w Bielsku-Białej. Uczniowie mieli okazję obejrzeć film „Vaiana 2”, który nie tylko dostarczył im wspaniałej rozrywki, ale również wartościowych lekcji o odwadze, współpracy i przyjaźni.

Cieszymy się, że mogliśmy spędzić czas  wyjątkowo i doświadczyć w okresie mikołajkowym tak pięknych wspólnych chwil.

To był udany wyjazd integrujący klasy, pełen niezapomnianych wrażeń!

mgr Katarzyna Fulara-Potoczny

29.11.2024

Dzień Programisty w klasach 1-3

W dniu 29 listopada w naszej szkole odbył się Dzień Programisty zorganizowany z myślą o uczniach klas 1-3.  Uczniowie wzięli udział w interaktywnych zajęciach, które łączyły zabawę z nauką. Dzięki tym aktywnościom  nauczyli się, jak tworzyć proste kody, które pozwalają na rozwijanie logicznego myślenia i umiejętności rozwiązywania problemów.

Dzień Programisty to także doskonała okazja do pracy zespołowej, ponieważ dzieci pracowały w grupach, pomagając sobie nawzajem i wymieniając pomysłami. Forma zabawy  i interakcji sprawiła, że nauka stała się przyjemnością. Dziękujemy uczniom za ich zaangażowanie i kreatywność!

mgr Katarzyna Stasiowska-Jarosz

28.11.2024

Zabawa andrzejkowa

28.11.2024

Zabawa andrzejkowa w klasie 1b

Zabawa andrzejkowa w klasie 1b, była okazją do wspólnych zabawa tanecznych oraz tradycyjnych wróżb. Pyszny poczęstunek przygotowali wspaniali rodzice. Dziękujemy.

mgr Jolanta K. Łysoń

25.11.2024

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w ZSS Rzyki

25.11.2024

LAPBOOKI DRUGOKLASISTÓW

Polska – Moja Ojczyzna 
W listopadzie  klasy drugie przygotowały lapooki o Polsce. Dzieci  wykazały się kratywnością w ich tworzeniu. Doceniamy również  ich zaangażowanie i piękne wykonanie. Prace można jeszcze oglądać do końca listopada. 
BRAWO  KLASY DRUGIE!  
mgr Beata Mrzygłód
15.11.2024

SZKOLNY KONKURS WIEDZY O ZDROWIU

W dniu 15 listopada odbyła się szósta edycja Szkolnego Konkursu Wiedzy o Zdrowiu dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej. Głównym jego celem jest upowszechnianie zasad profilaktyki zdrowotnej oraz uświadomienie dzieciom i młodzieży własnej odpowiedzialności za ochronę zdrowia. Konkurs został przeprowadzony w czterech kategoriach wiekowych, wzięły w nim udział 42 osoby, najliczniej reprezentowanym oddziałem była klasa 8b.

Prawdziwymi znawcami tajników zdrowia okazali się uczniowie następujących klas:

Klasy IV

I miejsce – Magdalena Nowak  4a

Klasy V-VI

I miejsce – Antoni Tomiczek  6b

Klasy VII

I miejsce – Miłosz Budniak 7a

Klasy VIII

I miejsce – Natalia Fijałek 8b

 

Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród ufundowanych przez Radę Rodziców odbyło się w czasie apelu z okazji Święta Szkoły.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom dobrej znajomości zagadnień z zakresu profilaktyki prozdrowotnej i zapraszamy do udziału

w konkursie w przyszłym roku szkolnym.

        opr. mgr Małgorzata Pławecka

15.11.2024

Gminny Konkurs Ekologiczny

19 listopada 2024 roku uczniowie klas trzecich z naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Ekologicznym, który odbył się w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie. Wydarzenie to, pod hasłem „Ochrona Środowiska Każdemu Sercu Bliska”, miało na celu promowanie wiedzy ekologicznej i proekologicznych postaw wśród uczniów naszej gminy. Jednym z najważniejszych punktów programu konkursu był test wiedzy, w którym uczniowie klas drugich i trzecich zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi ochrony środowiska, recyklingu, bioróżnorodności oraz zmian klimatycznych. W tegorocznej edycji Konkursu, uczniowie klasy 3b – Marta Fijałek, Nel Hatala i Jakub Fryś  zyskali zaszczytne miejsca i podziękowania za swoje zaangażowanie w naukę. W konkursie młodzi uczestnicy musieli wykazać się ogromną wiedzą teoretyczną i praktyczną w przedstawianiu działań na rzecz ekologii.

Najwyższą nagrodę w tym roku, I miejsce, zdobyła Marta Fijałek, uczennica klasy 3b. Marta wykazała się nie tylko bogatą wiedzą na temat ochrony środowiska, ale też udowodniła, że ekologia jest jej bliska nie tylko teoretycznie, ale i w codziennym życiu. Zwycięstwo Marty jest efektem jej wytrwałej nauki i pasji do tematu ochrony środowiska. Na drugim miejscu w konkursie znalazła się Nel Hatala, również uczennica klasy 3b, która zdobyła w teście wiedzy wysoką punktację.  

Marta Fijałek III b  – pierwsze miejsce w Gminnym Konkursie Ekologicznym.

„Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w tym teście. Część pytań była łatwa, a część  trudna, ale bardzo mnie cieszy, że udało mi się odpowiedzieć na większość z nich. Ekologia jest dla mnie bardzo ważna, bo chcę, żeby nasza planeta była czysta i zdrowa.

Nel Hatala III b – trzecie miejsce w Gminnym Konkursie Ekologicznym

„Były wspaniałe nagrody: gry, piękne książki o przyrodzie, ekologiczne torby i szkolne gadżety. Zrobiłam błąd w teście, bo źle odczytałam pytanie. Konkurs był pięknie zorganizowany i wszystko mi się podobało.”

15.11.2024

MAŁOPOLSKI KONKURS BIOLOGICZNY

Tematem tegorocznego konkursu organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Krakowie jest „Las i jego mieszkańcy”. Ma on na celu rozwijanie zainteresowania biologią, poszerzenie wiedzy z zakresu botaniki, mykologii, zoologii, fizjologii, genetyki, ekologii  i ewolucjonizmu. Ponadto uczniowie biorący udział w konkursie doskonalą umiejętność samodzielnego wyszukiwania, analizowania i systematyzowania informacji biologicznych oraz rozwijają umiejętność krytycznego myślenia i rozwiązywania zadań problemowych. Konkurs z biologii cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony naszych uczniów. W tym roku szkolnym wzięło w nim udział 27 osób, z których ponad połowa osiągnęła przewidziany regulaminem próg procentowy do kwalifikacji na wyższy etap konkursu.

Miło nam poinformować, że aż trzy osoby z naszej szkoły: Amelia Moskwik, Natalia Fijałek i Weronika Bizoń  zakwalifikowały się do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Biologicznego. Gratulujemy dziewczynom wszechstronnej wiedzy i życzymy powodzenia na dalszych etapach konkursu!

opr. mgr Małgorzata Pławecka

08.11.2024

„Szkoła do hymnu” 2024:

Wspólne Śpiewanie Hymnu w ZSS w Rzykach

W piątek, 8 listopada, o godzinie 11:11, cała społeczność Zespołu Szkół Samorządowych w Rzykach wzięła udział w wyjątkowej akcji „Szkoła do hymnu”. W ostatni dzień roboczy przed Narodowym Świętem Niepodległości uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły zebrali się, aby wspólnie odśpiewać hymn państwowy.

To wzruszające wydarzenie było nie tylko wyrazem miłości i szacunku do Ojczyzny, ale także doskonałą okazją do podkreślenia jedności i patriotyzmu naszej szkolnej społeczności. Wspólne śpiewanie hymnu w tak symbolicznym momencie przypomniało nam o wartościach, które nas łączą i wzmacniają naszą tożsamość narodową.

Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie w tę piękną inicjatywę.
Razem tworzymy historię i pielęgnujemy tradycje, które są fundamentem naszej wspólnoty.

07.11.2024

Apel z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości

W czwartek, 7 listopada, w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wydarzenie to zostało starannie przygotowane przez uczniów klas 7, którzy z wielkim zaangażowaniem i dumą zaprezentowali program artystyczny upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Podczas apelu uczniowie przedstawili wzruszające scenki historyczne, recytowali patriotyczne wiersze oraz śpiewali pieśni narodowe. Występy te nie tylko przypomniały o trudnej drodze Polski do wolności, ale także podkreśliły znaczenie jedności i patriotyzmu w dzisiejszych czasach.

Wszyscy zgromadzeni z wielkim wzruszeniem i dumą uczestniczyli w tej wyjątkowej uroczystości. Apel rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego, a na zakończenie wszyscy zaśpiewali hymn szkoły, co dodatkowo wzmocniło poczucie wspólnoty i narodowej tożsamości.

Serdecznie dziękujemy uczniom klas 7, ich wychowawcom, pani Danusie Kocięckiej i panu Krzysztofowi Paczyńskiemu, a także chórkowi i jego opiekunowi, panu Markowi Bakalarskiemu, za wspaniałe przygotowanie tego wydarzenia.
Dzięki Waszemu zaangażowaniu i pasji, mogliśmy wspólnie uczcić tak ważne dla nas wszystkich święto.

06.11.2024

Wycieczka klas ósmych do Warszawy w ramach ministerialnego programu „Podróże z klasą”

Nasza szkoła uzyskała dotację do wycieczek szkolnych w ramach programu „Podróże z klasą”. W związku z tym, na początku października uczniowie ósmych klas z 3 opiekunami: p. Edytą Tomczyk, P. Lidią Hrapkowicz oraz ks. Marcinem Samkiem, udali się na wycieczkę do Warszawy. 

Wczesnym rankiem, 7 października, wyruszyliśmy z Rzyk do stolicy. Po dotarciu na miejsce udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie mogliśmy przeżyć rzetelną lekcję historii. To nowe i interaktywne muzeum, gdzie można zbierać kartki z kalendarium powstania oraz dotykać eksponatów świetnie wprowadziło nas w klimat tego ważnego wydarzenia nie tylko dla mieszkańców stolicy, ale dla nas Polaków. Przewodnicy opowiedzieli o sytuacji mieszkańców podczas niemieckiej okupacji i początkach oraz przebiegu powstania. Ogrom zniszczeń Warszawy zobaczyliśmy podczas emisji filmu przedstawiającego miasto z lotu samolotu. To było dosłownie – zgodnie z tytułem – Miasto Ruin. Potem przeszliśmy do centrum miasta, by zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza, Pałac Prezydencki i Stare Miasto. 

Drugiego dnia zobaczyliśmy Łazienki Królewskie i Ogród Saski.  Po obiedzie zwiedziliśmy Zamek Królewski, a następnie udaliśmy się na Cmentarz Powązkowski. Tam szukaliśmy grobów znanych
i ważnych Polaków: polityków, aktorów, piosenkarzy i sportowców. Wędrując również śladami powieści „Kamienie na szaniec”, byliśmy przy grobach chłopców z Szarych Szeregów. Nie mogło zabraknąć w naszym planie Pałacu Kultury i Nauki – obiektu, który jest kojarzony właśnie z Warszawą. Pomimo że już teraz w sąsiedztwie znajdują się wyższe budynki, on jednak pod względem historycznym przyciąga uwagę turystów.

Trzeci, ostatni już dzień, pozwolił nam na zwiedzanie obiektu, na który czekali szczególnie chłopcy. Kto jak kto, ale oni – piłkarze i sportowcy, musieli być na Stadionie Narodowym. Zajrzeliśmy, można by powiedzieć, wszędzie: od loży vipów, po szatnie, aule konferencyjną i punkt widokowy z najwyższego miejsca trybun. Po obejrzeniu stadionu przyszedł czas na powrót do naszych domów. Ta wycieczka na pewno na długo zostanie w naszej pamięci. Przepiękne trzy dni, kiedy mogliśmy choć trochę poznać stolicę naszego kraju, świetnie wpisują się w podsumowanie szkoły podstawowej. 

31.10.2024

Ślubowanie klas pierwszych

31 października 2024 roku miała miejsce wyjątkowa uroczystość – ślubowanie klas pierwszych.
W tym wyjątkowym dniu zgromadzili się nie tylko uczniowie, wychowawcy i dyrekcja, ale także rodzice, którzy z dumą obserwowali pierwsze wystąpienie swoich dzieci w szkolnej społeczności. 
Mali artyści włożyli wiele wysiłku w przygotowania. Kulminacyjnym punktem uroczystości było złożenie przysięgi oraz pasowanie na ucznia przez dyrekcję szkoły. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.
Wszystkim pierwszakom życzymy  wielu powodów do radości oraz jak najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie.

Opracowała: Katarzyna Stasiowska-Jarosz

25.10.2024

Zrzućcie maski. Zwykłymi stańcie się ludźmi

2024 rok został ustanowiony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Witolda Gombrowicza. Dlatego mottem 27. edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie jest cytat z jego utworu „Operetka”.
 
Dnia 25 października 46 osobowa grupa miłośników książek, i nie tylko, wyruszyła do Krakowa, aby już po raz dziesiąty uczestniczyć w święcie książki. Zaopatrzeni w torby, mapki i dobry humor weszliśmy do wielkiej hali, w której przywitały nas stoiska wydawnicze pełne książek, gier planszowych i innych gadżetów czytelniczych. Każdy z nas szukał tej jednej (a nawet kilku) wymarzonej książki. Niektórzy znaleźli ciekawe gry planszowe, a inni ciekawe gadżety czytelnicze. Ciekawym przeżyciem było spotkanie z Nelą Małą Reporterką, która podpisywał swoje książki, a potem spotkała się ze swoimi czytelnikami. Przy wyjściu z hali spotkaliśmy również znane influencerki, które chętnie pozowały do wspólnych zdjęć. Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni z tak owocnego wyjazdu.
24.10.2024

Edukacja z Wojskiem – zajęcia dla uczniów

24 października 2024 roku w naszej szkole odbyły się zajęcia w ramach programu „Edukacja z wojskiem” organizowanego w ramach pilotażowego programu i realizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Program ten ma na celu promowanie wiedzy o obronności i kształtowanie postaw proobronnych wśród młodzieży.

Podczas zajęć uczniowie klas 5-7 mieli okazję zapoznać się z tematyką bezpieczeństwa narodowego, poszerzyć swoją wiedzę o służbach wojskowych oraz poznać podstawowe zagadnienia związane z obronnością. Uczniom przypomniano m. in., jak brzmią sygnały alarmowe oraz wspomniano też o tym, czym jest plecak ucieczkowy i co powinno się w nim znajdować.

Szczególny nacisk położono na wiedzę i ćwiczenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie mieli okazję nauczyć się zasad udzielania pomocy w sytuacjach zagrożenia zdrowia, ćwicząc m.in. resuscytację krążeniowo-oddechową oraz postępowanie w przypadku urazów.

W ramach praktycznych ćwiczeń uczniowie poznali również sprzęt wojskowy oraz dowiedzieli się więcej o codziennej pracy żołnierzy, co było możliwe dzięki bezpośredniemu kontaktowi z przedstawicielem wojska. Była to wyjątkowa okazja do zdobycia nowych umiejętności i poszerzenia wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i obronności.

Więcej na temat programu „Edukacja z wojskiem”: Edukacja z wojskiem – Ministerstwo Edukacji Narodowej – Portal Gov.pl

 
23.10.2024

Projekt w ramach ogólnopolskiego programu "Natalka i Antek w Świecie Wielkiej Matematyki"

W trakcie lekcji uczniowie sprawdzali, jak praktyczne umiejętności nabywane podczas zabawy łączą się z matematyką. Zajęcia prowadzone były w formie rozgrywek planszowych, które były doskonałą okazją do odkrycia obecności matematyki

w grach i zabawach dzieci. Zajęcia jednocześnie były doskonałą okazją do rozwijania umiejętności i kompetencji społecznych.
mgr Jolanta K. Łysoń
17.10.2024

Wieczór z gwiazdami

 

W czwartek 17 października 2024 r. klasa 4b wraz z wychowawczynią p. Alicją Kołodziejczyk udała się na wieczorne obserwacje nieba. W tym dniu Księżyc, jedyny naturalny satelita Ziemi, świecił w pełni. 
Używając lornetek mogliśmy podziwiać jego kratery i wychodzące z nich promienie oraz ogromne morza lawy. Zlokalizowaliśmy Wielką i Małą Niedźwiedzicę oraz Gwiazdę Polarną. Wiemy już jak wyznaczyć północ podczas gwiaździstej nocy. Rozpoznaliśmy Saturna i gwiazdę Wegę. Żałujemy, że nie udało nam się zobaczyć komety C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS, która w tych dniach jest najczęściej wypatrywanym obiektem na wieczornym niebie. Najprawdopodobniej zakryły ją ciemne chmury, które utworzyły się po jego zachodniej stronie. Za to w nagrodę, pod koniec spaceru, dostrzegliśmy „kosmiczny pociąg” tj. długi rząd satelitów Starlink z grupy G9-7 firmy SpaceX należącej do Elona Muska, które we wtorek rano wystartowały z bazy wojskowej Vandenberg w Kalifornii. To był wieczór pełen astronomicznych wrażeń i dobrej zabawy.

 

14.10.2024

Dzień Edukacji Narodowej

07.10.2024

Spotkanie autorskie z panią Mariolą Szydlik

7 października 2024 r. odwiedził naszą szkołę niecodzienny gość. Przyjechała do nas pani Mariola Szydlik – mieszkająca w Kenii –  pisarka, blogerka, podróżniczka. Pani Mariola namalowała nam słowami swojej opowieści piękno Kenii i codzienne życie jej mieszkańców. Pani Mariola zdecydowała się na zamieszkanie w tym równikowym, afrykańskim kraju ze względu na wszechobecną przyrodę, ale i otwartych, życzliwych ludzi. W Kenii założyła szkołę, do której uczęszczają dzieci od trzeciego roku życia. Pomimo różnych przeciwności związanych z biedą, dzieciaki uwielbiają chodzić do szkoły i uczyć się różnych ciekawych rzeczy. Na podstawie swoich doświadczeń pani Mariola napisała kilka książek m.in. „Pod niebem Kenii” i ” Pod niebem Kenii. Ngoemi”. W spotkaniu z naszym gościem wzięli udział uczniowie klas 3-7.
04.10.2024

Warsztaty plastyczne klasy 1b w WDK w Rzykach

Warsztaty plastyczne klasy 1b w WDK w Rzykach.  „Historie obrazów” to comiesięczne spotkania, które będą poświęcone innemu zagadnieniu z zakresu historii sztuki, od prehistorii do czasów współczesnych.

mgr J.K. Łysoń

03.10.2024

Wycieczka do Chlebowej Chaty w Górkach Małych

Dnia 3 października uczniowie klas drugich, wraz z opiekunami, wybrali się na wycieczkę do Chlebowej Chaty w Górkach Małych. Dzieci zwiedziły tam starą chałupę, w której centralnym punktem był piec, wokół którego koncentrowało się życie mieszkańców. Było przy nim ciepło i bezpiecznie. Piec jest sercem Chlebowej Chaty, która zaprosiła nas na spotkanie „z okruchem tradycji”. Podczas warsztatów gospodarze pokazali nam drogę, jaką przechodzi ziarenko zboża, by po wielu etapach, w postaci bochenka, trafić na nasze stoły i kusić niepowtarzalnym zapachem. Gdy pajdę chleba okrasza masło i słodki miód, niewiele więcej potrzeba do pełni szczęścia. Uformowanie, upieczenie i zjedzenie własnego podpłomyka było główną atrakcją Chlebowej Chaty. Do popicia podano kawę zbożową z mlekiem – proste, ale niezapomniane jedzenie, które na długo zapadnie w pamięci.

mgr J.M. Łysoń,  mgr B Mrzygłód

23.09.2024

Zajęcia przyrodnicze w plenerze

23 września  na powitanie  kalendarzowej jesieni, uczniowie z kl 2b wcielili się  w ekodetektywów.  Wyjście w teren było  okazją  do badania otaczającego  świata. Dzieci rozpoznawały wybrane gatunki drzew,  następnie  na kartach obserwacji miały za zadanie  odnaleźć  i zapisać określone elementy przyrodnicze.
Lekcja w plenerze okazała się  wspaniałym sposobem na zdobywanie wiedzy przyrodniczej. 
Na pewno ją powtórzymy!!! 
20.09.2024

Akcja „Czyste Beskidy” 2024

20 września 2024 r. klasy IV – VIII kolejny raz  wzięły udział w akcji ekologicznej „Czyste Beskidy”, której współorganizatorem jest andrychowskie Koło PTTK „Chałupa”. Celem akcji jest uwrażliwianie na problem zanieczyszczenia szlaków górskich, a także kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży. Akcja miała charakter pracy społecznej na rzecz środowiska. Zaopatrzona w worki i rękawiczki młodzież naszej szkoły wraz z opiekunami ruszyła w  tym roku na szlaki turystyczne prowadzące na szczyt Potrójna. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała wędrówce, podziwianiu beskidzkich krajobrazów i integracji zespołów klasowych.

Koordynator akcji w naszej szkole: mgr Alicja Kołodziejczyk

 

02.09.2024

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025

Z dumą ogłaszamy rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2024/2025. To wyjątkowy moment, który przynosi ze sobą wiele nadziei, nowych wyzwań i możliwości edukacyjnych dla naszych uczniów, nauczycieli i rodziców. Po wakacjach uczniowie wracają do murów naszej szkoły, aby spotkać przyjaciół i nauczycieli. To chwila radości, śmiechu i emocji. 

Nowy rok szkolny to doskonała okazja, aby rozpocząć nowy rozdział w edukacyjnej podróży. Uczniowie mają szansę wyznaczać sobie nowe cele, rozwijać swoje zainteresowania i zdobywać umiejętności, które będą kluczowe dla ich przyszłych sukcesów. To także czas na planowanie i wytyczanie ścieżek, które pomogą w realizacji tych celów. Zachęcamy uczniów do refleksji nad tym, co chcą osiągnąć, i do konsekwentnego dążenia do swoich marzeń.

Rozpoczęcie roku szkolnego przynosi ze sobą nowe doświadczenia, zarówno w dziedzinie edukacyjnej, jak i społecznej. Uczniowie będą mieli okazję poznać nowych kolegów, uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych i rozwijać swoje zainteresowania. Dla rodziców to czas, kiedy angażują się w życie swoich dzieci, oferując im wsparcie i motywację do nauki. Dziękujemy rodzicom za zaufanie i współpracę w procesie kształcenia.

Razem, jako społeczność szkolna, jesteśmy gotowi na kolejny rok pełen wyzwań i osiągnięć.

Życzymy wszystkim uczniom udanego roku szkolnego, pełnego sukcesów i satysfakcji z nauki.

Razem możemy osiągnąć wielkie rzeczy! Razem tworzymy przyszłość!

opr. mgr Katarzyna Fulara-Potoczny